Zemepisná poloha
Austrália ako federálny štát leží na pevnine s rovnomenným názvom a na priľahlých ostrovoch. Obmýva ju Indický oceán. Súčasne je najmenším kontinetom na svete.
Austrálska pevnina má tieto charakteristické body:
Najsevernejšie miesto: Yorský mys
Najvýchodnejšie miesto: Byronov mys
Najjužnejšie miesto: Juhovýchodný mys
Najzápadnejšie miesto: Príkry mys.
Členenie
Austrália je zvláštny kus zeme, ktorý by sa dal nazvať nekonečnou rovinou. Veľkú časť Austrálie pokrývajú púšte a suché roviny. Napriek tomu, že Austrália nemá veľa pohorí, takmer každý videl na fotografii typické skalné monolity, ktoré sa akoby z ničoho nič dvíhajú uprostred rozsiahlych saván. Pohoria, ktoré sa vymykajú bežnému obrazu tunajšej prírody, sa nachádzajú na východe krajiny. Najvyšší vrch Mount Kosciusko dosahuje výšku 2.230 metrov nad morom. Aj napriek tomuto vrchu sa Austrália považuje za najplochejší kontinent. Iba 13 % celkovej plochy prekračuje nadmorskú výšku 500 metrov.
Zvláštnosťou Austrálie a veľkým turistickým lákadlom je Veľký bradlový útes. Koraly, ktoré sa tu nachádzajú, prichádzajú obdivovať potápači z celého sveta. Pobrežie Austrálie na rozdiel od iných kontinentov je málo členité.
Politicky sa Austrália delí na federálne štáty.
Rozloha
7.682.300 kilometrov štvorcových
Počet obyvateľov
17,9 mil. obyvateľov
Zloženie obyvateľstva
Obyvateľstvo Austrálie sa skladá z necelých dvoch percent pôvodných obyvateľov (domorodcov) a zvyšok tvoria prisťahovalci. Prakticky majoritnú časť tvoria obyvatelia z európskych krajín (prevažne Briti). V posledných rokoch pribúda počet prisťahovalcov z Ázie.
Hlavné mesto
Hlavné mesto Austrálie je Canberra.
Mena
AUD - austrálsky dolár
História
História Austrálie bola až do príchodu európanov ušetrená typického vojenského drancovania a večných sporov. V podstate sa dá povedať, že na obrovskom území žili bez vplyvu okolia spokojne domorodci až do 17. storočia. Ich tradičný spôsob života, úcta k prírode a žiaden pokrok im síce nezaručoval blahobyt, ale neznamenal ani záhubu, ktorú im priniesli prisťahovalci z Európy. Po niekoľkých plavbách sa asi najvýraznejšie pod zemepisné objavy podpísal kapitán James Cook. Do vzdialenej kolónie odvážali Briti trestancov a tí sa tu miešali so slobodnými občanmi. Postupne sa im podarilo vytlačiť domorodé obyvateľstvo, ktorému neboli až do začiatku sedemdesiatych rokov 20. storočia priznané občianske práva. Austrália je krajinou, ktorá stále zväčšuje počet obyvateľov vďaka prisťahovaleckým vlnám.
Víza
Sú potrebné. Pre štúdium v Austrálii sú potrebné študentské víza.
Očkovanie
Pred cestou do Austrálie je vhodné navštíviť svojho lekára alebo špecializované pracovisko a informovať sa o možnom očkovaní.
Vzdialenosť
Vzdialenosť Canberry od Bratislavy je až 15866 kilometrov. Austrália je na druhej strane zemegule.
Bezpečnosť
Bezpečnosť je pomerne vysoká. Mimo územia miest však nebezpečenstvo vyplýva z veľkých vzdialeností a z možného kontaktu s divokými zvieratami.
Zdravotníctvo
Zdravotníctvo je na pomerne vysokej úrovni. Turistom doporučujeme uzatvoriť zdravotné pripoistenie.
Turistická sezóna
Austráliu je možné navštíviť počas celého roka. Ak sa však chystáte do oblastí bližšie k rovníku a do oblastí severovýchodu, doporučujeme vám vynechať obdobie od decembra do marca, pretože v tomto období sú tu najväčšie horúčavy.
Austrália je obľúbeným cieľom jachtárov, surferov a ostatných milovníkov vodných športov. Pri pobreží sa však vyskytujú žraloky a smrteľne jedovaté medúzy. Preto je vhodné informovať sa na mieste o ich výskyte a dodržiavať pokyny pobrežnej hliadky.
Pre milovníkov prírody a hlavne pre milovníkov flóry je najlepšou sezónou jún až december. Najkrajšie kvitnúce lúky možno v tomto období uvidieť v okolí Perthu na juhozápade Austrálie. Južne od Perthu sa nachádza národný park Stirling Range, ktorý je vyhľadávaný návštevníkmi z celého sveta. Zvláštnosťou Austrálie sú mnohé endemity, ale aj rôzne druhy orchideí.
Obchody, banky, zmenárne
Obchodná sieť je rozvinutá predovšetkým v mestách. Na pustých a rozľahlých územiach sa zásobovanie realizuje tradične objednávkovým systémom. Takto sú aj dnes zásobené obrovské farmy.
Jazyk
Úradným jazykom je angličtina.
Počasie a podnebie
Vzhľadom na obrovské územie sa v Austrálii dá hovoriť o niekoľkých druhoch podnebia. Vyskytuje sa tu tropické, subtropické, ale aj mierne podnebie. Severná časť Austrálie má mimoriadne dlho trvajúce teplé obdobia. Horúčavy sú tu úplne bežné. Naproti tomu na juhu a juhovýchode Austrálie, resp. v Tasmánii sa vyskytujú aj snehové zrážky. Keďže Austrália leží na južnej pologuli, zima je tu počas nášho leta a leto je tu počas našej zimy.
Austrália je krajina protikladov. Na severe sa v januári dosahujú nižšie teploty ako v júli, čo zodpovedá našim predstavám. Od stredu k juhu sa situácia obracia a nižšie priemerné teploty okolo 11 až 12 stupňov Celzia sú počas júla. Vyššie sú teda počas januára a februára. Priemerné teploty v tomto období dosahujú až 28 stupňov Celzia. V mnohých panvových oblastiach smerom na západ sa zrážky takmer nevyskytujú. Naopak na severe a juhovýchode krajiny existuje výrazná zrážková činnosť a ročné zrážky tu nezriedka dosahujú 2 až 3 tisíc mm.