Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Zájazdy

Destinácie

Všeobecné informácie

1 2 3 4 »
Východnépobrežie, N.S.W. Austrália, Had head - 0 Port Macquarie, N.S.W. Australia, Town beach s Hastings river - 1 Perth - 2 Sydney - Opera - 3 Najznámejšia hora Austrálie - Uluru - 4

Všeobecné informácie

Zemepisná poloha
Austrália ako federálny štát leží na pevnine s rovnomenným názvom a na priľahlých ostrovoch. Obmýva ju Indický oceán. Súčasne je najmenším kontinetom na svete.
Austrálska pevnina má tieto charakteristické body:
Najsevernejšie miesto: Yorský mys
Najvýchodnejšie miesto: Byronov mys
Najjužnejšie miesto: Juhovýchodný mys
Najzápadnejšie miesto: Príkry mys.


Členenie
Austrália je zvláštny kus zeme, ktorý by sa dal nazvať nekonečnou rovinou. Veľkú časť Austrálie pokrývajú púšte a suché roviny. Napriek tomu, že Austrália nemá veľa pohorí, takmer každý videl na fotografii typické skalné monolity, ktoré sa akoby z ničoho nič dvíhajú uprostred rozsiahlych saván. Pohoria, ktoré sa vymykajú bežnému obrazu tunajšej prírody, sa nachádzajú na východe krajiny. Najvyšší vrch Mount Kosciusko dosahuje výšku 2.230 metrov nad morom. Aj napriek tomuto vrchu sa Austrália považuje za najplochejší kontinent. Iba 13 % celkovej plochy prekračuje nadmorskú výšku 500 metrov.
Zvláštnosťou Austrálie a veľkým turistickým lákadlom je Veľký bradlový útes. Koraly, ktoré sa tu nachádzajú, prichádzajú obdivovať potápači z celého sveta. Pobrežie Austrálie na rozdiel od iných kontinentov je málo členité.
Politicky sa Austrália delí na federálne štáty.


Rozloha
7.682.300 kilometrov štvorcových


Počet obyvateľov
17,9 mil. obyvateľov


Zloženie obyvateľstva
Obyvateľstvo Austrálie sa skladá z necelých dvoch percent pôvodných obyvateľov (domorodcov) a zvyšok tvoria prisťahovalci. Prakticky majoritnú časť tvoria obyvatelia z európskych krajín (prevažne Briti). V posledných rokoch pribúda počet prisťahovalcov z Ázie.


Hlavné mesto
Hlavné mesto Austrálie je Canberra.


Mena
AUD - austrálsky dolár


História
História Austrálie bola až do príchodu európanov ušetrená typického vojenského drancovania a večných sporov. V podstate sa dá povedať, že na obrovskom území žili bez vplyvu okolia spokojne domorodci až do 17. storočia. Ich tradičný spôsob života, úcta k prírode a žiaden pokrok im síce nezaručoval blahobyt, ale neznamenal ani záhubu, ktorú im priniesli prisťahovalci z Európy. Po niekoľkých plavbách sa asi najvýraznejšie pod zemepisné objavy podpísal kapitán James Cook. Do vzdialenej kolónie odvážali Briti trestancov a tí sa tu miešali so slobodnými občanmi. Postupne sa im podarilo vytlačiť domorodé obyvateľstvo, ktorému neboli až do začiatku sedemdesiatych rokov 20. storočia priznané občianske práva. Austrália je krajinou, ktorá stále zväčšuje počet obyvateľov vďaka prisťahovaleckým vlnám.

Turistické informácie

Víza
Sú potrebné. Pre štúdium v Austrálii sú potrebné študentské víza.


Očkovanie
Pred cestou do Austrálie je vhodné navštíviť svojho lekára alebo špecializované pracovisko a informovať sa o možnom očkovaní.


Vzdialenosť
Vzdialenosť Canberry od Bratislavy je až 15866 kilometrov. Austrália je na druhej strane zemegule.


Bezpečnosť
Bezpečnosť je pomerne vysoká. Mimo územia miest však nebezpečenstvo vyplýva z veľkých vzdialeností a z možného kontaktu s divokými zvieratami.


Zdravotníctvo
Zdravotníctvo je na pomerne vysokej úrovni. Turistom doporučujeme uzatvoriť zdravotné pripoistenie.


Turistická sezóna
Austráliu je možné navštíviť počas celého roka. Ak sa však chystáte do oblastí bližšie k rovníku a do oblastí severovýchodu, doporučujeme vám vynechať obdobie od decembra do marca, pretože v tomto období sú tu najväčšie horúčavy.


Austrália je obľúbeným cieľom jachtárov, surferov a ostatných milovníkov vodných športov. Pri pobreží sa však vyskytujú žraloky a smrteľne jedovaté medúzy. Preto je vhodné informovať sa na mieste o ich výskyte a dodržiavať pokyny pobrežnej hliadky.


Pre milovníkov prírody a hlavne pre milovníkov flóry je najlepšou sezónou jún až december. Najkrajšie kvitnúce lúky možno v tomto období uvidieť v okolí Perthu na juhozápade Austrálie. Južne od Perthu sa nachádza národný park Stirling Range, ktorý je vyhľadávaný návštevníkmi z celého sveta. Zvláštnosťou Austrálie sú mnohé endemity, ale aj rôzne druhy orchideí.

Obchody, banky, zmenárne
Obchodná sieť je rozvinutá predovšetkým v mestách. Na pustých a rozľahlých územiach sa zásobovanie realizuje tradične objednávkovým systémom. Takto sú aj dnes zásobené obrovské farmy.


Jazyk
Úradným jazykom je angličtina.


Počasie a podnebie
Vzhľadom na obrovské územie sa v Austrálii dá hovoriť o niekoľkých druhoch podnebia. Vyskytuje sa tu tropické, subtropické, ale aj mierne podnebie. Severná časť Austrálie má mimoriadne dlho trvajúce teplé obdobia. Horúčavy sú tu úplne bežné. Naproti tomu na juhu a juhovýchode Austrálie, resp. v Tasmánii sa vyskytujú aj snehové zrážky. Keďže Austrália leží na južnej pologuli, zima je tu počas nášho leta a leto je tu počas našej zimy.


Austrália je krajina protikladov. Na severe sa v januári dosahujú nižšie teploty ako v júli, čo zodpovedá našim predstavám. Od stredu k juhu sa situácia obracia a nižšie priemerné teploty okolo 11 až 12 stupňov Celzia sú počas júla. Vyššie sú teda počas januára a februára. Priemerné teploty v tomto období dosahujú až 28 stupňov Celzia. V mnohých panvových oblastiach smerom na západ sa zrážky takmer nevyskytujú. Naopak na severe a juhovýchode krajiny existuje výrazná zrážková činnosť a ročné zrážky tu nezriedka dosahujú 2 až 3 tisíc mm.

Pamiatky a atrakcie

  •     Canberra - Národná knihovňa, Austrálska akadémia vied, Botanická záhrada, Budova parlamentu, Austrálska národná galéria, Technické a vedecké centrum Questacon
  •     Brisbane - Zoologická a botanická záhrada, Univerzita z r. 1909
  •     Adelaide - Zoologická a botanická záhrada, Univerzita z r. 1874
  •     Perth - Zábavný park Adventure World je vzdialený len 10 km od mesta Perth
  •     XXVII. letné olympijské hry v Sydney od 15.9.2000 do 1.10.2000
  •     Sydney:
  •         Najväčšou architektonickou atrakciou je bezpochyby budova Opery a koncertnej siene v Sydney. Biele mušle tak uchvátili milovníkov pozoruhodností, že mnohí ľudia možno práve vďaka tejto stavbe omylom označujú Sydney za hlavné mesto Austrálie. Za povšimnutie stojí zmienka, že budovu navrhol dánsky architekt Jorn Utzon.
  •         V Sydney sa nachádza Prístavný most v tvare oceľového oblúku, ktorý na brehoch lemujú pylóny. Rozpätie mostu je až 503 metrov.
  •         Ďalšie atrakcie mesta Sydney: Podmorské akvárium, Národné kultúrne centrum domorodcov a Zábavný park Wonderland.
  •     Melbourne
  •         Katedrála sv. Patrika
  •         Radnica Malvern - zvláštnosťou sú výrazné avantgardné sochy
  •         Divadlo Princess
  •         Štátna knižnica a Viktoriánske múzeum
  •     Zvláštnosťou Austrálie sú na rozdiel od iných krajín aj zvieratá a rastliny (eukalyptové háje), ktoré sa inde nevyskytujú. Sú to endemity:
  •         Klokan (Kengura) - živočíšny druh typický výlučne pre Austráliu
  •         Medvedíky Koala
  •         Vombat
  •         Vačica
  •         Vtákopysk
  •         Ježura
  •         Pštros Emu
  •     Ayersova skala - Uluru (foto). Turistickou atrakciou sú monolitické skaly, ktoré majestátne vyčnievajú nad savanami s červenou hlinou. Najznámejší monolit sa volá Uluru alebo Ayersova skala. Meria síce iba 340 metrov, ale jeho obvod je až 10 kilometrov. Nachádza sa juhozápadne od Alice Springs v Národnom parku Uluru Kata Tjuta. Pre domorodé obyvateľstvo je Uluru posvätným miestom.
  •     Skaly Olgas - sú červené skaly, ktorých výška dosahuje až 550 metrov. Ide o súbor 36 kupolovitých skál v strednej Austrálii.
  •     Národný park Nambung - okrem pieskových dún je zaujímavý tisícami vápencových kamenných vežičiek
  •     Národný park Bungle Bungles - plošina, na ktorej sa rozkladajú zvláštne kamenné útvary podobné včelím úľom. Vodorovné vrstvy prírodných hornín majú čiernu a oranžovú farbu.
  •     Hydenská skala alebo kamenná vlna - tak možno nazvať dokonalú prírodnú atrakciu v západnej Austrálii. Kamenná vlna s dĺžkou 100 a výškou 15 metrov pripomína morskú vlnu, akú vyhľadávajú surfisti.
  •     Jazero Hillier - je jazero, ktoré má nápadnú ružovú farbu. Jazero leží na Middle Islande. Jeho šírka je 600 metrov.
  •     Veľký bradlový útes - najväčší koralový útes na svete meria až 2.300 kilometrov. Rozkladá sa na ploche neuveriteľných 348 tisíc kilometrov štvorcových . Na útese žije obrovské množstvo rýb, asi 400 druhov koralov, mnoho druhov rias a mäkkýšov. Farebnosť fauny je neopísateľná. Koralový útes sa nachádza pri pobreží Queenslandu.
  •     Pobrežie štátu Viktória - nebezpečné pobrežie nazývané aj pobrežím lodných vrakov je známe svojimi vyčnievajúcimi skalami, ktoré vytvárajú nádhernú, ale nebezpečnú scenériu.
  •     Austrália má aj oblasť úplnej divočiny. Tá sa nachádza v Tasmánii, na ostrove, ktorý leží juhovýchodne od Austrálie - pevniny. Medzi zvláštne zvieratá tu patrí predovšetkým medveď diabol a vtákopysk.
  •     Najvyšší vrch: Mount Kosciusko meria 2.230 metrov (neďaleko Canberry)
  •     Najnižší bod: Pri Eyreovom jazere mínus 16 metrov
  •     Eyrovo jazero - sa skladá z dvoch jazier: Severné Eyrovo jazero a Južné Eyrovo jazero. Jazerá sú spojené kanálom Goyder. Zvláštnosťou jazera je jeho veľmi premenlivá plocha a fakt, že v ňom často nebýva žiadna voda. Preto je možné na mieste, kde je inokedy voda vidieť vrstvu soli.
  •     Nebezpečné živočíchy: Tajpan veľký, Kobra páskovaná, Pakobra hnedá - jedovatý had, Atrax Robustus, Snovačka - jedovatý pavúk, Chobotnica škvrnitá - jedovatá chobotnica, Medúza štvorhranná - najjedovatejšia medúza

Mapa

Video