UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
  Nájdite si svoju dovolenku
  Vybrať kriteriá

  Záruka najnižšej ceny
  Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

  Široká ponuka zájazdov
  Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

  Lastminute výhodné ceny Záruka najnižšej ceny
  Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.
   
  Lastminute výhody Široká ponuka zájazdov
  Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárí na jednom mieste.
   
  Brazília Čína Dominikánska rep. Kapverdské ostrovy Keňa Kuba Malajzia Maledivy Spojené Arabské Emiráty Thajsko Maurícius

  Exotika

  Láka vás exotická dovolenka? Žiadny problém. Pre vás, ktorí ste sa rozhodli spoznávať svet, tradície a kultúru a zregenerovať sily od uponáhľaného každodenného života sú pobytové a poznávacie zájazdy a dovolenky v exotických krajinách tou najlepšou cestou. Exotické krajiny a destinácie sú pre nás zaujímavé a "exotické", sú pre nás niečím novým, lákavým, niečím, čo by sme chceli aspoň raz v živote zažiť, vidieť a prežiť na týchto miestach nádhernú dovolenku plnú oddychu a poznania zároveň.

  Kvalitné hotely, slušný personál, atraktívne žiarivo biele pláže jemného piesku, tyrkysovo zafarbené more, nádherné palmové háje .... Načerpajte novú energiu do ďalších hektických pracovných dní, navštívte historické pamiatky, spoznajte krásy miest exotických krajín, ich kultúru, zvyky a stravu. Strávte nezabudnuteľné chvíle so svojimi blízkymi a vydajte sa za skvelým dobrodružstvom. Exotická dovolenka je pravým balzamom na dušu ako aj telo.

  Jeden z najznámejších hotelov na svete

  Hotel Burj Al Arab, Dubai, Spojené arabské emiráty

  Dubai ( Dubaj ) hotel Burj Al Arab

  Využite preto zvýhodnené ponuky na exotickú dovolenku či už našich alebo zahraničných cestovných kancelárií a agentúr, využite výhodné first a last minute zľavy, pobaľte si kufre a môžete letieť za úžasným oddychom a novými zážitkami.

  Výber dovolenky

  Každý z nás túži po pravej exotickej dovolenke, každý však máme o nej iné predstavy. Niekto si ju môže dovoliť kedykoľvek, niekto možno raz za život. Výber dovoleniek do exotiky je určite najširší v období zliav first minute. Pri špecifickej požiadavke na určitý hotel, termín alebo destináciu či služby, získate navyše aj zaujímavú zľavu. Ak je pre vás najdôležitejšia cena a nie ste náročný na výber ubytovania a beriete to čo je, vyčkajte na akcie last minute. Zľavy bývajú viac než zaujímavé, ale nesmiete mať príliš veľké požiadavky a očakávania. V prvom rade sa treba rozhodnúť, či uprednostniť výber zájazdu z ponuky slovenských alebo nemeckých a rakúskych cestovných kancelárií.

  Ceny exotických dovoleniek

  Ceny exotických zájazdov sú z roka na rok lacnejšie a dôvodom je rastúci záujem slovenských turistov o tento typ dovolenky, čo umožňuje zavádzanie charterových letov. Vďaka plnej vyťaženosti sú ceny nižšie ako u klasických linkových spojov. Na jeseň každoročne narastá dopyt po rekreácii v exotických krajinách. Zvýšený dopyt po dovolenkách v exotických destináciách sa väčšinou registruje od októbra a záujem potom vrcholí medzi januárom a marcom.

  Dovolenkové destinácie

  Exotickú dovolenku so slovenskými cestovnými kanceláriami a agentúrami, ktoré prinášajú širokú ponuku exotických zájazdov a dovoleniek do celého sveta, doporučujeme všetkým, ktorí požadujú slovenského sprievodcu, nevadí im menší výber ubytovacích kapacít, dlhší čas letu. Na výber máte "tradičné" exotické krajiny a dovolenkové destinácie ako napr. Thajsko, Kuba, Dominikánska republika, Seychely, Maledivy alebo Mauricius a okrem "tradičných" exotických destinácií vám ponúkajú aj tie najodľahlejšie exotické destinácie ako Havajské ostrovy, Bali, Mikronézia, Juhoafrická republika, Vietnam, Zanzibar a množstvo ďalších exotických krajín a dovolenkových destinácií.

  Cestovať na exotickú dovolenku s nemeckými alebo rakúskymi CK volíme

  • ak požadujeme priamy let a ponuka slovenských CK z Viedne nám nevyhovuje či už ponukou alebo cenou
  • ak požadujeme výber zo širšej ponuky ako je dostupná od našich CK
  • ak nám nevadí nemecky alebo anglicky hovoriaci sprievodca

  Cestovať za exotikou s nemeckými a rakúskymi cestovnými kanceláriami je lacnejšie v porovnaní s našimi CK a nielen lacnejšie, ale aj s lepším servisom. Vysvetlenie je vcelku logické, nemecké a rakúske cestovné kancelárie ročne odbavia tisíce turistov cestujúcich do exotických destinácií a s tým samozrejme idú ruka v ruke aj výhody z toho vyplývajúce. Nižšie ceny leteniek pre svojich klientov, to je jedna z výhod nemeckých a rakúskych cestovných kancelárií, obsadzujú totiž vo väčšine prípadov celé lietadlo, a preto pre ne letecká spoločnosť pripraví ďaleko nižšie ceny za letenky pre ich klientov. Obsadzujú celé hotely v jednotlivých destináciách a tým sa dostávame k ďalšej rade výhod pre klientov nemeckých a rakúskych cestovných kancelárií. Ak totiž rezervujete celý hotel, cena za izby razom letí smerom dole a to je samozrejme pre klientov veľmi príťažlivé.

  Rakúske a nemecké CK majú určite veľmi atraktívne ceny na exotické dovolenky, avšak väčšinou na mimosezónne pobyty. Preto vždy pred zakúpením last minute zájazdu za lákavú cenu doporučujeme overiť si, či práve vo vybranej destinácii nie je čas monzúnov, či hurikánov. Pri last minute ponukách rakúskych a nemeckých CK, a to nie len na exotické dovolenky platí, že zájazd nie je možné predbežne rezervovať. Vaša objednávka je záväzná až po úhrade plnej sumy za objednané služby ak v okamihu doručenia potvrdenia o úhrade je zájazd ešte voľný. Obavy, čo bude s Vašimi peniazmi ak sa zájazd medzitým už vypredal však mať nemusíte. Vrátenie je veľmi promptné, maximálne 3 dni a menej. Verejný tlak prostredníctvom spotrebiteľských centier a prípadná negatívna reklama v týchto prípadoch zabraňujú špekuláciám zo strany CK.

  Riziká

  Očkovanie

  očkovanie do exotických krajín

  Exotické krajiny však so sebou prinášajú nielen nezabudnuteľné zážitky a dobrodružstvo, ale aj určité zdravotné riziká. Z vašej vysnívanej dovolenky si tak nemusíte priniesť len nádherné suveníry, ale aj nechcené zdravotné problémy. Na čo si dať pozor a čoho sa vyvarovať pri návšteve exotickej krajiny? Čo by mal človek urobiť skôr, než si zbalí kufor na cestu za exotikou? Pre každého z nás by malo byť samozrejmosťou očkovanie. Najmúdrejšie je preto informovať sa o zdravotných rizikách oblasti, do ktorej sa chystáte, vždy s dostatočným predstihom. Ideálne je šesť až osem týždňov vopred, aby stihli „zabrať“ všetky očkovacie látky. Niektoré očkovania sú povinné, bez nich nie je možné získať vízum. To platí napríklad o žltej zimnici, ktorá je jediným povinným očkovaním. V tomto prípade sa musíte obrátiť na centrá, ktoré vám dokážu vydať potvrdenie o očkovaní aj v cudzom jazyku (hygienické stanice, úrady verejného zdravotníctva, špeciálne nemocničné oddelenia). Mnohé ďalšie očkovania patria do kategórie „odporúčané“. Nemusíte ich absolvovať, ale je lepšie, ak ich máte. Zväčša sú to tie isté očkovania – proti hepatitíde A a B, proti týfusu, proti hnisavému zápalu mozgových blán, proti japonskej encefalitíde, záškrtu, detskej obrne, proti besnote či proti kliešťovej encefalitíde. Napr. proti hepatitíde a týfusu vás zaočkuje aj praktický lekár. V prípade malárie neexistuje očkovanie, preto si musíte dať predpísať antimalariká.

  Cestovné poistenie

  Ak vás láka dovolenka v exotických krajinách, nemali by ste zabudnúť aj na cestovné poistenie. Cestovné poistenie predstavuje pomocníka ako na súkromných, tak aj služobných cestách do zahraničia.

  Zahŕňa:
  - úhradu liečebných nákladov v prípade, že v zahraničí ochoriete alebo sa vám stane nejaký úraz.

  Poistenie potom za vás hradí náklady na ošetrenie, hospitalizáciu a tiež liečenie. Ak by ste nemali dohodnuté cestovné poistenie a vydali by ste sa do zahraničia na last minute, potom by ste si pri úrazu či ochorenia museli všetky náklady hradiť sami. Treba preto dobre zvážiť limity poistného krytia, jednotlivé podmienky poisťovne a uzatvoriť cestovné poistenie podľa nich. Je chybou sa totiž nazdávať, že rovnaké cestovné poistenie s poistným krytím do Chorvátska nám bude stačiť aj pri ceste do Thajska či Indie.

  Neplaťte síce čo nemusíte, ale rozhodujte sa zodpovedne a reálne! Nebudete ľutovať.

  Suveníry

  Súčasťou exotickej dovolenky býva aj nákup exotických suvenírov. Na pohľad taká maličkosť, ale ako vie skomplikovať návrat z dovolenky a pokaziť zážitok z pobytu v zahraničí! Pred nákupom exotických suvenírov (rôzne poľovnícke trofeje, zvieracie kože a mnohé iné) sa informujte v hoteli, v cestovnej kancelárii, u príslušníkov miestnych zložiek o tom, čo možno vyviezť a čo nie. Predídete tým strate času, nervov a často aj vysokým výdavkom za pokuty či už na letisku pri odlete, alebo po prílete. Nezriedka sa však stáva, že si cestovateľ privezie úlovok, s ktorým môže mať ťažkosti. Dôvod je jednoduchý. Zakúpený suvenír bol vyrobený z ohrozeného rastlinného alebo živočíšneho druhu. Premýšľajte teda nad tým, čo v ďalekej cudzine nakupujete.

  Typy pre správny výber exotickej dovolenky

  Aby ste sa vyhli rôznym nepríjemnostiam na dovolenke v exotických krajinách, poradíme vám, na čo sa pred dovolenkou zamerať, čo si určite nezabudnúť vybaviť a ako sa vydať na cestu úplne bez starostí.

  1. Správny výber destinácie

  Pred vycestovaním sa oplatí stráviť niekoľko minút pri počítači a zistiť si na internete údaje o bezpečnostnej situácii v cieľovej krajine. Vždy je dobré mať informácie o krajine, do ktorej cestujete - o to viac ak sa chystáte do exotických krajín alebo na iný kontinent. Základné informácie nájdete na stránkach cestovných kancelárií alebo na stránkach jednotlivých veľvyslanectiev, akreditovaných v SR. Dôležité sú najmä údaje o aktuálnej bezpečnostnej situácii, povinnom očkovaní ale aj o miestnych pomeroch (náboženských zvykoch, vyžadovanej forme správania sa, oblečenia, zákaze požívania alkoholických nápojov či už na verejnosti alebo vôbec a podobne). Aj počas pobytu odporúčame sledovať miestne informačné zdroje a v prípade zmeny situácie konať uvážlivo a bezpodmienečne dodržiavať pokyny miestnych bezpečnostných zložiek. Pri výbere lokality by ste sa mali riadiť vlastnými záujmami, rovnako by ste ale nemali zabúdať ani na svoj zdravotný stav. Berte tiež do úvahy informácie o počasí a teplotách v dobe vášho zájazdu, vzdialenosť a dĺžku letu. Pri výbere dovolenky je tiež dobré zvážiť osobný vzťah k lokálnej kultúre či tamojším tradíciám.

  2. Doklady

  Do exotickej krajiny potrebuje slovenský občan cestovný pas. Pri použití cestovného pasu treba dodržať aj nevyhnutnú dobu jeho platnosti po vstupe do krajiny (spravidla sa vyžaduje šesťmesačná platnosť). Pri ceste do zahraničia odporúčame zobrať so sebou aj kópiu údajovej stránky vášho cestovného pasu (tej s fotografiou) a uložiť ju mimo dokladov. V prípade straty či krádeže pasu vám uľahčí vybavovanie náhradného cestovného dokladu. Nezabúdajte na to, že cestovný pas musí mať už aj dieťa od 5 rokov. Vždy si pritom overte, či do danej krajiny neplatí aj vízová povinnosť. Doklady, to nie je iba pas a ak si počas dovolenky plánujete zapožičať auto, nezabudnite si so sebou zobrať aj vodičský preukaz a zistiť si, či v danej krajine platí slovenský vodičský preukaz, alebo sa vyžaduje medzinárodný. Ďalším dôležitým dokladom tiež doklad o cestovnom poistení.

  3. Peniaze

  Pred cestou do zahraničia si určite zabezpečte aspoň malú finančnú hotovosť. V turistických letoviskách je možné platiť eurami alebo dolármi. Tie vám bežne vymenia aj na recepcii hotela, kurz však nemusí byť taký výhodný. Odporúčame si so sebou vziať aj medzinárodnú platobnú kartu ako poistku v prípade nečakaných finančných výdavkov. Ešte predtým si ale vo vašej banke zistite, aké ceny si účtuje za použitie platobných kariet v zahraničí, aby ste po návrate domov neboli nepríjemne prekvapení výškou bankových poplatkov. Taktiež je potrebné preveriť si platnosť vašej platobnej karty. Niektorí obchodníci nemusia akceptovať platobné karty, ktorým splatnosť vyprší za menej ako tri mesiace. Praktickým pomocníkom na dovolenkách sú aj cestovné šeky. Tie si môžete v zahraničí vymeniť v bankách či zmenárňach za hotovosť, dokonca je s nimi možné platiť aj v hoteloch či vo vybraných reštauráciách a obchodoch. Výhodou je, že v prípade ich krádeže dostanete finančnú náhradu v ich plnej výške.

  4. Lieky

  Pokiaľ pravidelne užívate lieky, nezabudnite si zabaliť ich dostatočné množstvo. Na dovolenku si zároveň pribaľte aj základné lieky proti bolesti a horúčke, dezinfekcii a niekoľko obväzov, prípravok na ošetrenie popálenín či repelant proti hmyzu. Pokiaľ plánujete dovolenku v exotickej krajine, informujte sa u svojho praktického lekára o potrebe dodatočného očkovania. Očkovanie nie je zahrnuté do bezplatnej lekárskej starostlivosti, vždy si ju hradí pacient sám.

  4. Roaming a volanie do SR

  mobilný telefón

  Aj počas svojej dovolenky chcete určite zostať v kontakte so svojou rodinou a priateľmi. Ešte pred odjazdom si preto u svojho operátora aktivujte roamingové služby, zistite si ceny volania zo zahraničia, vrátane cien SMS a MMS. Ak máte k dispozícii lepší telefón, informujte sa aj na ceny internetu v zahraničí. Prenos dát však býva veľmi nákladný, preto si radšej ešte pred cestou internet v telefóne vypnite a zapínajte ho iba v prípade nevyhnutnosti. Aj obyčajné sťahovanie e-mailu by vám mohlo cestu nepríjemne predražiť.

  5. Jazyk a kultúra

  Cestovanie so sebou prirodzene prináša poznávanie nových miest, tradícií a zvyklostí. Pri návšteve neznámej krajiny však môžete čeliť aj nečakaným problémom. Odporúčame preto naučiť sa aspoň pár základných fráz cudzieho jazyka. V zahraničí určite využijete najmä anglický jazyk. Pokiaľ jazyky vôbec neovládate, vyberte sa na cesty iba so skúseným sprievodcom. Určite si zistite informácie o miestnej kultúre a zvyklostiach tamojších obyvateľov.

  Na záver

  Exotická dovolenka prestáva byť tak nepriechodným snom a mnoho Slovákov sa každým rokom rozhodne vyraziť na dovolenku do vzdialenejších končín než ako na Jadran. Práve preto, že sú pre nás určité krajiny exotické, je potrebné sa na tu exotiku poriadne pripraviť, aby nás niečím nezaskočila. Je potrebné myslieť na najrôznejšie osobitosti jednotlivých krajín a vopred si zistiť čo najviac informácií. Podcenenie príprav nás môže nepríjemne prekvapiť, ale na druhej strane dovolenka v exotike prináša vždy oveľa intenzívnejšie zážitky ako obyčajná dovolenka. Exotické zájazdy, exotická dovolenka, alebo ak chcete dovolenka v exotických krajinách sa stáva dostupnou a lákavou možnosťou, ako si užiť život.