UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
  Nájdite si svoju dovolenku
  Vybrať kriteriá

  Záruka najnižšej ceny
  Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

  Široká ponuka zájazdov
  Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

  Národný park Serengeti - 0 Národný park Tsavo - 1 Národný park Amboseli - 2 Tatranský národný park - 3 Hawaii Volcanoes - 4

  Na svete je mnoho geografických oblastí, ktoré sa stali národnými parkami. Národný park je zväčša výsledkom snáh ľudí o zachovanie unikátnej prírody, prírodných zvláštností, jedinečností alebo o vytvorenie priestoru pre zachovanie zvierat žijúcich v danej oblasti. Úplne prvým národným parkom sveta sa stal Yellowstonský národný park (USA) v r. 1872.


  Spoznajte národné parky sveta:

  Serengeti

  Národný park Serengeti sa rozkladá na území krajín: Keňa a Tanzánia. Serengeti v preklade znamená Obrovské planiny. Leží medzi Viktóriinym jazerom a rezerváciou Masai Mara v Keni.
  Rozloha NP je úctihodných 15 000 km štvorcových.
  Žije tu obrovské množstvo zvierat: slony, antilopy, byvoly, levy, žirafy, gazely, zebry, pštrosy, ale aj gekony, pakone, krokodíly, hrochy či gepardy.

  Abruzzo

  Národný park Abruzzo leží v strede Talianska.
  Rozloha národného parku je približne 1235 miliónov km štvorcových.
  V parku si našli útočište hlavne kamzíky a hnedé medvede.

  Uluru - Kata Tjuta

  Národný park Uluru a Kata Tjuta leží v srdci Austrálie. Za najväčšiu atrakciu sa považuje najväčší monolit na svete červená skala Uluru inak nazývaná Ayers Rock. Kata Tjuta, ktorú tvoria menšie a oblejšie skaly leží západne od Uluru. Medzi najvzácnejšie zvieratá, ktoré tu žijú v nehostinnom prostredí patria: agamy, varany, papagáje, vtáky eme a vačkovce.

  Tsavo a Amboseli

  Národný park Tsavo leží neďaleko národného parku Amboseli. Obidva sa rozkladajú na území Keni.
  Rozloha týchto národných parkov je približne 23 000 km štvorcových.
  Nájdeme tu: slony, antilopy, byvoly, levy, žirafy, nosorožce, zebry, pštrosy, ale aj krokodíly, hrochy či leopardy, supy a hyeny.

  Tatranský národný park - TANAP

  Tatranský národný park je pýchou Slovenska i Poľska. Veľkú časť národného parku tvoria hrebene Tatier, ktoré pokrývajú prevažne smrekové lesy. Národný park sa pýši plesami a jaskyňami. Medzi najvzácnejšie zvieratá, ktoré tu našli útočisko patria: jelene, kamzíky, medvede hnedé, svište a tetrovy.
  Územie národného parku postihla koncom roku 2004 silná veterná smršť, ktorá zničila veľkú časť lesného porastu.

  Hawaii Volcanoes

  Úžasné sopky, prúdy rozpálenej lávy a pariace sa more, to sú znaky národného parku Hawaii Volcanoes, ktorý sa nachádza na Havajských ostrovoch patriacich USA. Zaujímavosťou tohto parku je možnosť sledovania erupcií bez enormného rizika. Medzi najkrajšie sopky národného parku patria Kilauea a Mauna Loa. Najvzácnejšie zvieratá sú: bernikly a mnohé druhy vtákov mamovitých.

  Kakadu

  Národný park Kakadu leží na území Austrálie. Má významné postavenie medzi národnými parkami, keďže ho spravujú pôvodní austrálski domorodci - Aborigéni. Národný park sa pýši nádhernými riekami South Alligator, West Alligator, East Alligator, Wildman a Yellow River. Medzi najvzácnejšie zvieratá, ktoré tu odpradávna žijú patria: krokodíly, papagáje kakadu, kormorány, pelikány, kengury, bandikuty.
  Územie národného parku je bohaté na umelecké výtvory Aborigénov.