Aj vy sa tešíte na dovolenku k moru? Nemôžete sa dočkať opojného pocitu plávania vo vlnách? Práve tu sa môžete dozvedieť zopár zaujímavých informácií o moriach, ktoré vás lákajú.
A k tomu niečo z mytológie a ešte niečo naviac.
More je časť oceánu, ktorá má odlišný vodný režim od svojho oceánu.
Moria delíme na vnútorné a okrajové. Vnútorné moria sú takmer uzaveré medzi pevninami. Okrajové moria sú od oceánu oddelené ostrovmi, polostrovmi a podmorskými prahmi. Okrajové moria sa často nazývajú zálivmi.
Oceán je súvislý vodný obal Zeme so spoločnou hladinou. Detailné informácie o oceánoch nájdete tu: Oceány sveta
Morská voda obsahuje mnoho chemických prvkov. No typickou vlastnosťou je jej slanosť. Práve sodík a chlór, čo je obyčajná kuchynská soľ, tvorí 85 percent látok rozpustených v mori. Obsah soli je v každom mori iný. Prevažne sa obsah soli pohybuje v rozmedzí medzi 33 až 37 promile. Výnimky však potvrdzujú pravidlo. Atypické moria sú možno známe aj Vám. Napr. Červené more je známe svojím extrémnym obsahom soli - až 41 promile a Baltské more zase svojím nízkym obsahom soli - iba niečo nad 7 promile. Teplota morskej vody spravidla neklesá pod 3 stupne Celzia. Teplota mora v letnom období dosahuje často viac než 20 stupňov Celzia. Výnimočne sú namerané hodnoty aj nad 35 stupňov Celzia.
Určite najznámejšie more pre našinca je Stredozemné more. Stredozemné more je vnútorné more Atlantického oceánu. V našom prehľade uvádzame moria, ktoré sú súčasťou Stredozemného mora. Moria ostatných oceánov nájdete tu: Svetové oceány.