Ubytovanie v Chorvátsku Najväčšia databáza ubytovania v Chorvátsku
Zaplatíte iba zálohu a zvyšok doplácate na mieste na recepcii alebo majiteľovi objektu.
Chorvátsko - fotogaléria
Chorvátsko - praktické informácie
Chorvátsko - pamiatky a atrakcie
Chorvátsko - Mapa
Chorvátsko - počasie
Chorvátsko autobusom
Chorvátsko letecky
Ubytovanie v Chorvátsku
Chorvátsko apartmány, ubytovanie v súkromí pri mori
Chorvátsko ubytovanie pri mori
Prenájom automobilov
Ubytovanie - hotely
Last minute Chorvátsko
First minute Chorvátsko

Ubytovanie v Chorvátsku

Chorvátsko - ubytovanie - Panoráma

Chorvátsko je populárnou krajinou a patrí medzi najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie a cenovo najprijateľnejšie destinácie v oblasti Stredozemného mora. Krása jadranského pobrežia, ktoré sa tiahne v dĺžke viac ako 2000 km, čisté priezračné more, nádherné pláže a príjemná stredomorská klíma privíta každoročne tisícky a tisícky turistov. Jadranské more je teplé a v letnom období sa jeho teplota pohybuje v rozpätí 23 až 27°C, za najteplejší mesiac je považovaný júl, kedy teploty vzduchu na Istrii dosahujú 34°C, v južnej Dalmácii až 38°C a v noci teplota neklesá pod 20°C. Chorvátsko však ponúka oveľa viac ako kúpanie, vylihovanie na pláži a slnečné počasie. Oplýva totiž množstvom prírodných krás, kultúrnymi, historickými a architektonickými zaujímavosťami. V mori sú od severu až po samotný juh rozosiate stovky ostrovov a ostrovčekov. K tým najväčším patrí Hvar, Krk, Cres, Pag či Lošinj. Najväčším polostrovom je Istrijský polostrov na severozápade krajiny a za zmienku stojí aj polostrov Pelješac na juhu krajiny. K najnavštevovanejším oblastiam chorvátskeho pobrežia určite patria Istria, Kvarner, Severná, Stredná a Južná Dalmácia, ktoré ponúkajú návštevníkom skvelé podmienky na trávenie letnej dovolenky. Chorvátsko však vyniká aj množstvom národných parkov, ktoré okúzľujú krásou tunajšej nádhernej prírody. Medzi najznámejšie patria Národný park Kornati, Národný park Plitvice či Paklenica v pohorí Velebit. Chorvátske mesta sa pýšia bohatou históriou a pamiatkami európskeho i svetového významu. Okrem metropoly Chorvátska, Záhreb, stoja za návštevu nádherné historické mestá Zadar, Šibenik, Trogir, Dubrovník, Pula alebo Split. Obdivovať v nich môžete mnohé významné stavby a historické monumenty.

 

Dubrovník, Chorvátsko Pláž Chorvátsko


A ako cestovať do Chorvátska? Jednoducho. Môžete cestovať autom, vlakom, autobusom resp. lietadlom. Ak sa rozhodnete cestovať do Chorvátska s niektorou z mnohých cestovných kancelárií či agentúr, s dopravou do miesta Vášho pobytu si nemusíte robiť žiadne starosti. Cestovné kancelárie všetko zabezpečia a je len na Vás, ktoré miesto svojho pobytu si zvolíte. Ponuka možností ubytovania v Chorvátsku je naozaj veľká a rozmanitá: prenájom apartmánov, penzióny, hostely, hotely a hotelové komplexy či dokonca kempy alebo majáky. Ak sa teda rozhodnete stráviť dovolenku v Chorvátsku, z bohatých ponúk ubytovania si určite vyberie každý, stačí si len vybrať tú pravú. Najpohodlnejším spôsobom je teda zakúpenie si zájazdu od cestovnej kancelárie, no je tu aj druhý spôsob a to vyraziť na dovolenku na „vlastnú päsť“ a ubytovanie si hľadať prostredníctvom internetu resp. až priamo na mieste. Posledný spôsob je však asi najrizikovejší, pretože sa môže stať, že celý deň jazdíte po letoviskách a hľadáte si ubytovanie. A tak je predsa len výhodnejšie si ubytovanie v Chorvátsku zarezervovať vopred.

 

Dubrovník, Chorvátsko Pláž Chorvátsko


V nasledujúcich riadkoch si povieme o jednotlivých typoch ubytovania v Chorvátsku niečo viac a možno, ak sa chystáte dovolenkovať v tejto nádhernej krajine, Vám to uľahčí výber aké ubytovanie si zvoliť.

Ubytovanie v súkromí (apartmány)


Takmer vo všetkých obciach a mestách v Chorvátsku je možné využiť ubytovanie v súkromí a apartmánoch, ktoré je väčšinou cenovo výhodné, záleží však na tom, aká je jeho skutočná kvalita. Ubytovanie v súkromí sa stalo dôležitým faktorom turistického ruchu na Jadrane. Veľa turistov sa rok čo rok vracia k rovnakým rodinám, kde už mnohokrát bývali. Keď návštevník príde do niektorého letoviska na pobreží bez akejkoľvek predbežnej rezervácie alebo informácie, môže sa obrátiť buď priamo na niektorého prenajímateľa (niekedy býva na dome s prenajímaním izieb tabuľka SOBE, čo je po chorvátsky izba, alebo aj u nás používané nemecké označenie ZIMMER FREI) alebo využije služby turistickej informačnej kancelárie. Jej označenie nie je zatiaľ štandardné, býva to písmeno "i" v červenom alebo zelenom koliesku, alebo je jednoducho uvedený názov turistickej kancelárie (turistická Zajednica, turistické Biro). Celkom výnimočne sprostredkováva ubytovanie niektorá miestna cestovná kancelária. Obvykle býva informačná kancelária na centrálnom mieste v obci, meste alebo v blízkosti hlavného miestneho dopravného prostriedku.

Apartmány (hotelové)

Jednou z ďalších možností ubytovania v Chorvátsku sú hotelové apartmány. Apartmány sú najčastejšie situované priamo na pláži alebo v jej tesnej blízkosti. Medzi štandardné vybavenie apartmánu (1-2 spálne, obývacia miestnosť, kuchynka resp. kuchynský kút) patrí aj klimatizácia, TV a u tých drahších internetové pripojenie. Apartmány môžu byť pre dvoch resp. viac ľudí. V blízkosti apartmánov a hotelov sa väčšinou nachádzajú aj obchody a reštaurácie. Apartmány teda ponúkajú dostatočný komfort za vcelku prijateľnú cenu. Ponuka apartmánov v súkromí je síce tiež obrovská, no nie je výnimkou, že v letnej sezóne si turista ubytovanie zháňa len veľmi ťažko.

Hotely a penzióny

Penzióny sú k dispozícii v celej krajine Jedná sa totiž stále o obľúbenú formu ubytovania v Chorvátsku. Očakávať môžete útulné izby s tradičným vybavením (posteľ, sprcha, TV). Cestovné kancelárie ponúkajú ubytovanie buď bez stravy alebo s polpenziou. Väčšina týchto penziónov má totiž aj vlastnú jedáleň a terasu, na ktorej si možno dopriať odpočinok.


Najväčšie pohodlie a rozsah služieb pochopiteľne ponúkajú hotely, ktoré sú rozdelené do kategórií označených hviezdičkami. Hotely sú zaradené do štyroch kategórií a označené podľa svojho vybavenia príslušným počtom hviezdičiek, od dvoch do piatich, pričom dve hviezdičky charakterizujú jednoduchší hotel (čo sa týka vybavenia a služieb takmer sa rovnajú ubytovaniu v súkromí), hotely označené tromi hviezdičkami sa väčšinou nachádzajú vo väčšej vzdialenosti od mora a neponúkajú takmer žiadne služby, hotely označené štyrmi hviezdičkami nedisponujú tak širokou ponukou služieb a často nemajú ani vlastný bazén. Päťhviezdičkových, luxusných hotelov s prvotriednymi službami je na pobreží len pár. Príslušná kategória presne stanovuje nielen vybavenie hotelovej izby ale aj vybavenie hotela. Stanovuje, aké stravovacie (polpenzia, plná penzia, all inclusive) a iné zariadenia hotel danej kategórie musí mať napr. aký bazén, aké služby musí poskytovať (zmenáreň, fax ap.), či musí mať saunu, fitness, wellness a desiatky ďalších podmienok.

Hostely (z angl. Youth hostel)

Hostely sú lacnejšie a jednoduchšie zariadenia pre mladých ľudí a mládež od 14 do 26 rokov. Ich kapacita je však na pobreží dosť obmedzená a je ich málo. Dá sa v nich ubytovať najmä v mesiacoch mimo hlavnej sezóny a sú veľmi výhodné najmä pre školské zájazdy v priebehu školského roka, prípadne školy v prírode.

Kempy

Vzhľadom k tomu, že voľné táborenie je v Chorvátsku zakázané, musia milovníci stanovania a pobytu v prírode využívať kempy, ktoré sú podľa oficiálnej kategorizácie rozdelené do 4 kategórií a označené hviezdičkami (čím viac hviezdičiek, tým je kemp lepšie vybavený). Ponuka a vybavenie kempov zodpovedajú európskemu štandardu. Kempy sú na pobreží nerovnomerne rozdelené, sú miesta a oblasti, kde je kempov relatívne dosť (napr. na Západoistrijskom poloostrove), a oblasti, kde ich takmer nenájdeme (v niektorých častiach juhodalamtínskeho prímoria a na Juhodalmatských ostrovoch). Ich počet vo všeobecnosti stagnuje, niekde aj ubúda. V Chorvátsku nájdeme aj kempy pre naturistov, no tých v poslednej dobe ubúda. Vo väčšine kempov je potrebné opustiť kemp do 13 hod, inak je započítavaný ten deň ako ďalší pobytový deň v kempe. Za príplatok je v kempoch povolené aj ubytovanie so zvieraťom (pes, mačka) a sú pre ne stanovené aj osobitné predpisy. V žiadnom prípade však psy nesmú na pláž a do reštaurácií. Vítaným doplnkom ponuky kempingov sú tzv. minikempy t.j. malé kempy na súkromných pozemkoch jednotlivcov, väčšinou v blízkosti alebo v priamej nadväznosti na ubytovanie v súkromí (na súkromné apartmány alebo súkromné penzióny). U týchto minikempov nie je možné bohužiaľ vopred zistiť žiadne podrobnosti, nanajvýš adresu. V súčasnej dobe je v Chorvátsku 518 kempov, z ktorých 161 má kapacitu vyše 1 000 miest a 268 kempov patrí medzi malé kempy na súkromných pozemkoch (tzv. minikempy). Celkom sa môže v chorvátskych kempoch ubytovať 231 tisíc osôb. Bývajú otvorené mesiac pred a po hlavnej sezóne. Na celom území Chorvátska platí prísny zákaz nocovania vo voľnej prírode, teda aj stanovanie kdekoľvek inde než v kempoch. Pri nedodržaní tohto nariadenia sa turisti vystavujú policajnému stíhaniu a pokute. Polícia je v tomto smere nekompromisná a to najmä kvôli nebezpečenstvu vzniku požiaru.

Kemp v Chorvátsku
Nech je návštevník Jadranu ubytovaný v akomkoľvek ubytovacom zariadení, musí spolu s účtom platiť aj tzv. pobytovú taxu (boravišna pristojba). Pobytová taxa môže byť zahrnutá v cene za ubytovanie alebo je vyčíslená zvlášť a pripočítava sa k cene za ubytovanie. Taxa je odstupňovaná podľa celkovej úrovne a atraktivity pobytového miesta v prímorí i podľa sezóny.


A čo dodať záverom? Chorvátsko je naozaj nádherná krajina a má čo svojim návštevníkom ponúknuť a je len na Vás, aký typ cesty a ubytovania zvolíte a či vyrazíte na Vašu dovolenku „na vlastnú päsť“ alebo prostredníctvom cestovnej kancelárie. A zostáva len zaželať Vám príjemnú a ničím nerušenú dovolenku!

Užitočné linky

www.chorvatsko.hr
www.camping.hr

Robinzonská dovolenka

Pre tých, ktorí nemajú v láske ruch turistických centier, preplnené pláže a túžia po absolútnom pokoji v lone nádhernej prírody, ďaleko od civilizácie, je tu možnosť tzv. Robinzonskej dovolenky. Ubytovanie je najčastejšie v tesnej blízkosti mora vo vzdialených zátokách alebo na malých ostrovčekoch a to v apartmánoch a domoch resp. prestavaných rybárskych chatrčiach, kde si moderná civilizácia zatiaľ nenašla cestu. Domy sú niekedy úplne izolované, bez iných objektov v blízkosti, kým v druhom prípade môže ísť o skupinu niekoľkých domov. Objekty majú všetok potrebný nábytok, a kým niektoré môžu byť veľmi dobre zariadené, u iných je zariadenie viac sparťanského typu. Žiadna elektrina, telefón ani iné výdobytky modernej doby. Aj doprava je na tieto osamelé miesta vcelku náročná, väčšinou motorovým člnom, nanajvýš autom, do určitej vzdialenosti. Potrebné jedlo a zásoby dováža, napr. do vzdialenej zátoky, loď len dvakrát týždenne. Zatrúbi, vy si nakúpite potrebné, a loď zase odíde. Čaká vás však dovolenka plná zážitkov, poznávania romantických pláží a zákutí ostrovov a nádherného pobrežia Jadranu. Nie nadarmo sa táto dovolenka volá po slávnom príbehu Robinsona Crusoeho. Nemusíte sa však báť, vy sa stroskotancom nestanete, ale zažijete krásnu a divokú prírodu v miestach, ktoré doteraz nenavštívilo príliš veľa turistov, v miestach, ktoré stále odolávajú návale moderného cestovania. Jednoducho len Vy, more, pláž a priam neskutočný pokoj.

Mapa

Video