Zemepisná poloha
Hawaii (Havaj) leží na Havajských ostrovoch v Tichom oceáne. Je súčasťou Spojených štátov amerických.
Členenie
Hawaii je tvorený drobnými vulkanickými ostrovmi, ktoré ležia cca 3800 kilometrov od Kalifornie. Najväčšie ostrovy sú: Hawaii, Maui, Oahu a Kauai.
Rozloha
16 tis. kilometrov štvorcových
Počet obyvateľov
1,1 mil. obyvateľov
Hlavné mesto
Honolulu (leží na ostrove Oahu)
História
Havajské ostrovy boli osídlené už veľmi dávno. Domorodí Polynésania sa tu usadili už pred 1500 rokmi. Za európskeho objaviteľa sa považuje James Cook, ktorý na ostrovy doplával v r. 1778.
Víza
Od 17. novembra 2008 môžu slovenskí občania cestovať do USA v rámci bezvízového programu VWP s platným biometrickým pasom. Účel cesty: turistika alebo služobná cesta na obdobie nepresahujúce 90 dní, prípadne tranzit. Program sa nevzťahuje na tých, ktorí plánujú v USA študovať alebo pracovať alebo zostať dlhšie ako 90 dní. Pred cestou je nutné vyplniť elektronický formulár ESTA. Informácie: tu
Očkovanie
Nie je potrebné.
Vzdialenosť
Vzdialenosť hlavného mesta Honolulu od Washingtonu D.C. je 7777 kilometrov.
Turistická sezóna
Hawaii patrí medzi štáty, ktoré sú navštevované celoročne vďaka príjemnému podnebiu a nádhernej prírode.
Počasie a podnebie
Ostrovy majú stále počasie. Podnebie je príjemné. Jedinou nevýhodou pre turistov je veľké množstvo zrážok, ktoré však zásobujú početné vodopády.
Pamiatky a atrakcie
Praktické informácie
Núdzové volania: V prípade nebezpečenstva 911
Pri uvádzaní cestných vzdialeností je potrebné vedieť, že 1 míľa je 1,609 km.
Teplota v USA sa uvádza v stupňoch Fahrenheita. Prepočet na stupne Celzia sa vykoná nasledovne Tc = (5/9)*(Tf-32). To znamená, že ak je 32 stupňov Fahrenheita, tak je 0 stupňov Celzia.
Prenájom auta
Požičiavanie auta na Havajských ostrovoch je štandardná služba ako v celých Spojených štátoch amerických. Spravidla sa vyžaduje vek vodiča minimálne 21 rokov a medzinárodný vodičský preukaz.