Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Zájazdy

Destinácie

Všeobecné informácie

Články

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
Nádherný výhľad z Arabskej veže na hotel, ktorý pripomína vlnu - 0 Ulica Dubaja - 1 Púšť - safari na púštnych dunách - 2 Mešita - Fujairah - 3 Budova Národnej banky - 4

Všeobecné informácie

Zemepisná poloha
Spojené arabské emiráty ležia na južnom pobreží Perzského zálivu. Na severozápade susedia SAE s Katarom, na juhu so Saudskou Arábiou a na východe s Ománom.


Členenie
Z politického hľadiska sú Spojené arabské emiráty federáciou siedmich emirátov: Abu Dhabi, Dubaj, Sharjah, Ajman, Al-Quwain, Ra´s Al Khaimah a Fujairah. Veľkú časť krajiny pokrýva púšť.


Rozloha
83.600 kilometrov štvorcových


Počet obyvateľov
2,2 mil. obyvateľov


Zloženie obyvateľstva
Takmer 85 % obyvateľstva sú Arabi. Zvyšok obyvateľstva tvoria Pakistánci, Indovia, Iránci a Afričania. Väčšina obyvateľstva vyznáva muslimské náboženstvo.


Hlavné mesto
Hlavné mesto Spojených Arabských Emirátov je Abu Dhabi.


Mena
AED SAE - dirham SAE
1 dirham sa člení na 100 filsov


História
Samostatné emiráty vznikli už v 8. storočí. Dlhoročné vojny sa viedli o toto územie v 13. storočí. Hlavnými bojujúcimi stranami boli Perzia, Turecko, Omán, ale aj Portugalsko. Postupom času sa v 17. storočí ujali nadvlády Briti, ktorí si tu vďaka Východoindickej spoločnosti udržali silný vplyv. Zásadný obrat v histórii územia dnešných Spojených arabských emirátov nastal po objavení významných ložísk ropy. Od vtedy sa životná úroveň prudko zvýšila a emiráty sa zaradili medzi bohaté krajiny sveta.

Turistické informácie

Víza
Vízum je pre občanov SR povinné. Neodporúča sa cestovať s pasom, v ktorom sú izraelské víza. Môže sa stať, že v takomto prípade nebude turistovi udelené vstupné vízum do SAE. Víza môžu byť návštevné alebo tranzitné.


Očkovanie
Očkovanie je vhodné konzultovať so svojím lekárom.


Vzdialenosť
Letecky v závislosti od spojenia viac než 5 hodín.


Bezpečnosť
V turistických centrách je bezpečnosť na vysokej úrovni. Prakticky sa tu kriminalita nevyskytuje, nakoľko sú tu vysoké tresty za krádeže. Dodržiavanie tradícií je vo väčšine emirátov nevyhnutné. Liberálne sa k tradíciam a k zvyklostiam turistov stavajú v emiráte Dubaj.


Zdravotníctvo
Zdravotníctvo je na pomerne dobrej úrovni. Keďže zdravotné služby sú platené, je vhodné zabezpečiť si zdravotné poistenie ešte pred cestou. Je potrebné mať vo svojej lekárničke lieky proti črevným ochoreniam, horúčke, uštipnutiu hmyzom.


Turistická sezóna
Pre turistov je najvhodnejším obdobím na návštevu Spojených arabských emirátov obdobie medzi októbrom a aprílom.


Obchody, banky a zmenárne
Obchody nájdeme takmer všade. Spojené arabské emiráty sú pre turistov rajom nákupov. Obchody bývajú otvorené v týždni sparvidla od 9:00 do 13:30 a od 17:00 do 20:00 hod. Potravinové obchody bývajú otvorené aj dlhšie. Výhodne sa dá nakúpiť zlato, vzácne látky, elektronika.

Valuty a šeky je možné vymeniť všade, ale eurošeky iba vo vybraných bankách a hoteloch a na letiskách. Banky sú väčšinou otvorené doobeda.


Jazyk
Úradným jazykom je arabský jazyk. Dohovoriť sa dá po anglicky a perzsky.


Počasie a podnebie
Spojené arabské emiráty ležia v tropickom pásme. Majú suché počasie s miernymi zrážkami v zime. Vyskytujú sa tu piesočné búrky. Teploty počas leta dosahujú viac než 40 stupňov Celzia. V púšti teploty vystúpia aj na 49 stupňov Celzia. V zime sa teploty držia okolo 20-tich stupňov Celzia. Výnimočne klesajú na 8 stupňov Celzia.

Pamiatky a atrakcie

  • Abu Dhabi - veľkomesto s modernými stavbami, ktoré bolo pred 30 rokmi dedinou . Usadlosť bola založená až v roku 1760. Palác Al Hosn - známy ako Stará Pevnosť
  • Al Ain - Múzeum Al Ain, Východná pevnosť , Ťaví trh,
  • Dubaj - nádherné mesto, ktoré turisti označujú ako "Benátky zálivu" . Skladá sa z dvoch miest: Deira a Dubaj. Múzeum Dubaj, World Trade Centre, Národná banka (foto)
  • Arabská veža (Burj Al Arab) - hotel 7* - postavený na umelom ostrove v podobe plachetnice (foto)
  • Downtown Burj Dubai - najvyššia budova sveta, mrakodrap s výškou 828 metrov
  • Liwa - 100 metrov vysoká púštna duna Rub Al Khali
  • Milaja - vykopávky z 3. storočia pred naším letopočtom
  • Medzi atrakcie patria: výlety do púšte, do oáz, golfové ihriská a safari.

Mapa

Video