Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Zájazdy

Destinácie

Turistické informácie

Pamiatky a atrakcie

Všeobecné informácie

Výlety

Články

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
 • fantastické pláže, nekonečná pláž Santa Monica
 • koloniálna architektúra a keramika vyrábaná typickou africkou metódou
 • odporúčané miesto pre amatérsky windsurfing
 • najlepšie pláže v súostroví Kapverd
 • výborné podmienky pre vodné športy, potápanie , rybárčenie
 • Santa Maria - malé mesto s krčmičkami s miestnou hudbou
 • turistické centrum s medzinárodným letiskom

Aktuálne informácie pre turistov si pozrite na stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Doklady potrebné na vstup do krajiny

Vízum je povinné. Pre vstup do krajiny je potrebný cestovný pas platný  najmenej 6 mesiacov po návrate z krajiny. Vízová povinnosť platí pre všetkých cestovateľov bez ohľadu na vek. Deti musia cestovať s vlastným cestovným dokladom. V prípade, že cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov s rodičmi s iným menom, odporúčame mať so sebou kópiu rodného listu dieťaťa v angličtine. V prípade, že cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov so starými rodičmi alebo inými osobami, odporúčame mať so sebou aj prehlásenie jedného z rodičov, že dieťa s danou osobou môže cestovať (súhlas rodiča s vycestovaním v angličtine s uvedením telefónneho čísla).

Očkovanie

Očkovanie je povinné pre cestovateľov, ktorí sa v predchádzajúcich 6-tich dňoch zdržiavali v oblastiach s výskytom žltej zimnice.

Jedlo

V kapverdskej kuchyni sa miesia vplyvy Portugalcov, Afričanov a Brazílčanov, môžete si teda dopriať klasické európske či americké jedlá, ale samozrejme odporúčame ochutnať práve tie miestne exotické. Základom sú ryby a morské plody (kraby, raky, langusty) na rôzne spôsoby. Miestnou špecialitou je cachupa. Je to kukurica, fazuľa, kapusta a sladký zemiak s  bravčovým mäsom alebo rybou. Všetky suroviny sa varia v jednom hrnci. Ochutnajte tiež Tost Mista - miestnu obdobu syrovo šunkového sendviča, alebo Logostadu - jedlo z homára. Dezerty tvorí čerstvé ovocie (melóny, papája, banány), zákusky, sušienky a pudingy. Výborný je miestny syr.

Nápoje

Obľúbený je miestny ležiak Strela. Výborne chutí ľadovo vychladený. Bežne je dostať medzinárodné pivá a nápoje, vrátane mnohých z Portugalska. Na ostrovoch je nedostatok pitnej vody, ktorá je dovážaná ako  väčšina ostatného tovaru, tým pádom je tovar veľmi drahý a v miestnych podmienkach luxusný.

Obchody, banky, zmenárne a pošty

Peniaze si môžete vymeniť priamo na letisku v Praia a ostrove Sal. Takisto v bankách, ktoré sa nachádzajú vo väčších mestách. Vo väčších mestách nájdete bankomaty, hotely vyššej triedy prijímajú kreditné karty. Bežne je však prijímané aj euro.

Zdravotníctvo

Zdravotníctvo je na relatívne dobrej úrovni podľa štandardov západnej Afriky v nemocniciach. Pri vážnejších ochoreniach sa odporúča cestovať do Európy. Pri vstupe sa vyžaduje predložiť očkovací preukaz o očkovaní voči žltej zimnici. Malária sa takmer nevyskytuje. Odporúčame kvalitné zdravotné poistenie. Je nutné počítať s úhradou ošetrenia v hotovosti. Nemocnice sú na ostrovoch Santiago, Sal, Sao Vicente, Fogo.

Počasie a podnebie

Kapverdské ostrovy ležia v tropickom pásme a slnko tam svieti 360 dní v roku. Sú veľmi lákavou destináciou, kde sa teploty počas celého roka pohybujú od 21°C do 30°C. Na Kapverdách sú dve obdobia: obdobie vetra od októbra do júla a obdobie dažďov od augusta do septembra. Najteplejším mesiacom je september.

Január
Cez deň sa teploty vyšplhajú na 21°C a cez noc na 18°C.
Február
Cez deň veľmi mierne teploty, a to 23°C, cez noc chladnejšie 19°C.
Marec
Teploty cez deň sa pohybujú okolo 23°C, cez noc sa ochladí na 20°C.
Apríl
Cez deň sa už začne otepľovať až na 24°C a cez noc na maximálne 20°C.
Máj
Taploty v máji už začnú byť letné a vyšplhanú sa na 24°C, cez noc na 21°C.
Jún
V júni začne byť veľmi teplo, cez deň 25°C a noci sú už príjemné s teplotou 21°C.
Júl
Cez deň sa teploty pohybujú okolo 26°C a cez noc je príjemných 22°C.
August
August býva najteplejším mesiacom, pretože teploty dosahujú cez deň 30°C a v noci je až 24°C.
September
Mierne sa ochladí na 31°C, no cez noc je stále príjemných 24°C.
Október
V októbri sa už teploty začínajú podobať na jesenné, cez deň je 28°C a cez noc 21°C.
November
Cez deň teploty klesnú na 28°C a noci sú tiež chladnejšie okolo 21°C.
December
Denné teploty sú okolo 25°C a v noci sa teploty pohybujú okolo 20°C.

Časové pásmo

- 3 hodiny

Bezpečnostná situácia

Kapverdy sú bezpečná krajina, sú vytvorené vhodné a bezpečné podmienky pre turistov. Kriminalita je pomerne zriedkavá.

Elektrické napätie

Na Kapverdských ostrovoch je väčšinou striedavý prúd s napätím 220 V, zásuvky sú európske s dvoma kolíkmi. Keďže zdroje výroby elektriny sú tu obmedzené, dochádza k občasným výpadkom energie.

Ako sa tam dostanete

Každý ostrov má svoje letisko. Jednotlivé ostrovy sú navzájom prepojené pravidelnou lodnou dopravou. Návštevníci si môžu v dedinách a mestách na pobreží prenajať kanoe, plachetnice ako aj motorové člny. Letieť je možné z letiska Bratislava, Viedeň, Praha. Let  z Bratislavy trvá približne 6 hodín.

Pedra de Lume

Na ostrove Sal sa rozprestiera soľné mestečko Pedra de Lume, ktoré je známe kráterom sopky a ložiskom soli. Soľ však bola z tohto miesta už vyťažená, ale sú tu vytvorené slané jazierka, ktoré majú podobné účinky ako Mŕtve more.


(Zdroj: flickr//cc/Pedra de Lume)

Buracona

Buracona je lávové jazierko na ostrove Sal. Jazero sa stále napĺňa a vyprázdňuje kvôli prílivu. Jazierko vzniko vymytím pôvodneho jazera. Ak sú dobré podmienky a na poludnie svieti slnko do otvoru v skalách, tak je niekedy možné vidieť v jazierku útvar, ktroý znázorňuje oko. Buracona je veľmi vyhľadávaným a často navštevovaným miestom.


(Zdroj: flickr//cc/Buracona)

Espargos

Espargos je mesto na ostrove Sal. Je to typické africké mesto s príjemnou atmosférou. Nájdete v ňom krásne historické námestia, reštaurácie, obchodíky ale aj pamiatky. Ak sa niekedy vyberiete na výlet do tohto mesta, tak určite ochutnajte miestu kávu, ktorá patrí k najlepším na svete.


(Zdroj: flickr//cc/Espargos)

Monte Grande

Monte Grande je vysoká hora sopečného pôvodu na ostrove Sol. Nachádza sa v nadmorskej výške 408 metrov nad morom a má nádhernú prírodu.


(Zdroj: flickr//cc/Sol)

Deserto de Viana

Na ostrove Boa Vista sa nachádza púšť Deserto de Viana, o ktorej sa hovorí, že má piesok dovezený zo Sahary. Táto púšť má približne 20 kilometrov a je asi 5 kilometrov široká. Časť tejto púšte patrí do chránenej prírodnej rezervácie Boa Esperanca.


(Zdroj: flickr//cc/Deserto de Viana)

Santo Antao - vrak lode

V letovisku Santo Antao je zaujímavou atrakciou najmä pre potápačov vrak lode. Vrak sa nachádza približe 10 metrov pod hladinou a je obklopený morskými živočíchmi a aj žralokmi. V tejto oblasti je zaujímavá aj Farol Fundo - veľká korálová stena, ktorá je zložená z rôznych druhov farebných rýb a korytnačiek.

Sal Rei

Hlavné mesto ostrova Boa Vista je veľmi zaujímavým miestom, pretože je považované za kultúrne, administratívne a športové centrum ostrova. Sal Rei je taktiež významným prístavným mestom, pretože je spojením s okolitými ostrovmi. Centrum mesta je tvorené námestím s domčekami s farebnámi fasádami.


(Zdroj: flickr//cc/Sal Rei)

Viac pamiatok a atrakcií nájdete na Turistickom sprievodcovi Google.

Hotel Odjo Dagua - 0 - 1 - 2 - 3 - 4

O destinácii

Kapverdské ostrovy sú spojením viacerých ostrovov, ktoré spolu vytvárajú tvar podkovy. Iba 9 ostrovov na Kapverdách je obývaných a najväčší a najľudnatejší ostrov je Santiago. Kapverdské ostrovy sú čoraz obľúbenejšou destináciou pre strávenie exotickej dovolenky. Majú nádherné piesočnaté pláže s bujnou prírodou a tyrkysovým morom. 

Zemepisná poloha
Kapverdská republika je ostrovný štát ležiaci západne od Afriky. Nachádza sa v južnej časti severného Atlantiku, 450 km od senegalského Dakaru.

Členenie
Kapverdy sa rozdeľujú do 10-tich ostrovov podľa pozície prevládajúcich vetrov:
Barlavento  (severné súostrovie, náveterné) sa delí na: Santo Antao, Sao Vicente, Santa Luzia, Sao Nicolau, Sal, Boa Vista.
Sotavento (južné súostrovie, záveterné) sa delí na: Maio, Santiago, Fogo, Brava.

Zloženie obyvateľstva
Zmes európskych a afrických koreňov. Náboženstvo prevažne kresťania (93,5%).
Počet obyvateľov: cca 523 500.

Mena
Kapverdské escudo (CVE), v hoteloch je väčsinou možné platiť v eurách.
1 EURO = cca 110,- CVE.

Sviatky
Na Kapverdách sa oslavujú štátne sviatky aj významné kresťanské udalosti. Veľmi populárne sú sviatky rôznych svätcov a patrónov ostrova.

Kultúra a zvyky
Ostrovy sú zmesou brazílskych, portugalských, afrických a antilských vplyvov. Miestni obyvatelia majú cit pre kombináciu karibskej ľahkosti bytia, brazílskeho štýlu zábavy, africkej ležérnosti a portugalskej systematickosti. Koná sa tu množstvo hudobných festivalov a karnevalov. V meste Mindelo sa pravidelne koná svetoznámy karneval, ktorý je druhý najväčší po brazílskom Riu. Honosne bývajú oslavované aj udalosti v bežnom živote obyvateľov - svadby, narodenie dieťaťa a podobne. Aj tu sa prelína európsky vplyv s černošským. Zvyknú sa praktizovať tradičné černošské zvyky a obyčaje. To všetko je samozrejme sprevádzané hudbou, tancom, spevom a dobrým jedlom. Najznámejším hudobným žánrom je morna - kreolský folklór sprevádzaný klarinetom, husľami, gitarou a cavaquinho (malá portugalská gitara).

História
Dovtedy neobývané Kapverdy objavili v roku 1456 portugalskí moreplavci. Ostrovy slúžili ako oddychová stanica na ceste ďalej na Juh, ale tiež aj pre obchod s otrokmi. V 18. storočí bolo pobrežie centrom lovcov veľrýb. V roku 1975 Kapverdy vyhlásili svoju nezávislosť. Od roku 2001 je táto parlamentná republika vedená prezidentom.

Vzdialenosť od letiska

Kapverdské ostrovy majú 4 známe letiská:
Letisko Rabil - Boa Vista.
Letisko Espargos - Sol.
Letisko Praia - Santiago.
Letisko Sao Pedro - Sao Vicente.

Vzdialenosť od Bratislavy

Približne 6 500 km.

Dĺžka letu

Dĺžka letov na akékoľvek letisko na Kapverdských ostrovoch:

Bratislava - Kapverdy: 6:45 hod.
Košice - Kapverdy: 7:10 hod.
Poprad - Kapverdy: 7:05 hod.
Sliač - Kapverdy: 7:00 hod.
Viedeň - Kapverdy: 6:45 hod.

Dĺžka letov je len približná a informatívna.

Dĺžka trasy

Cesta autom z Bratislavy trvá približne 75 hodín, vedie viacerými krajinami, je čiastočne spoplatnená a zahŕňa aj prepravu trajektom.

Počasie

Počasie na Kapverdských ostrovoch je nádherné po celý rok. Už v januári a februári sa stretnete s teplotami približne 24°C. Pre marec a apríl je typická teplota 25°C, pre máj a jún 26°C a pre júl 27°C. Najteplejšie je v auguste, septembri a októbri, kedy teploty vystúpia až na 30°C. V novembri je stále horúco a to 27°C a v decembri 26°C.

Pláž

Pláže na Kapverdách sú jedinečné s jemným bielym pieskom a tyrkysovým morom. Sú nedotknuté, dobre udržiavané a veľmi čisté. Patria medzi najkrajšie pláže sveta.

Santa Monica (Boa Vista)

Santa Monica je najkrajšou plážou na ostrovoch. Nachádza sa na ostrove Boa Vista a má nádherný výhľad, preto patrí toto miesto k najfotografovanejším plážam. Je tvorená jemným bielym pieskom a tyrkysovým morom. Pláž patrí do chránenej oblasti, kde korytnačky chodia klásť vajíčka. Pláž je pokojným miestom bez hluku a najbližšia dedina sa nachádza 5 kilometrov od pláže.


(Zdroj: flickr//cc/Santa Monica)

Tarrafal (Santiago)

Na ostrove Santiago sa nachádza pláž Tarrafal, ktorá je lemovaná nádhernými vysokými palmami. Nachádza sa blízko centra mesta, má jemný piesok a pozvoľný vstup do mora. Na niektorých miestach sa nachádza aj tmavý piesok, ktorý miestni obyvatelia považujú za hojivý. Keďže ide o mestskú pláž, tak v blízkosti sa nachádzajú reštaurácie, hotely, kaviarne a obchodíky.


(Zdroj: flickr//cc/Tarrafal)

Cabo Santa Maria (Sal)

Na ostrove Sal v malej rybárskej dedinke sa nachádza pláž Cabo Santa Maria, ktorá je veľmi rozvinutá a často navštevovaná. Táto oblasť má veľmi dobre rozvinutý cestovný ruch. Pláž má biely piesok a pozvoľný vstup do čistého mora. Na pláži sú dobre rozvinuté služby, ako reštaurácie, bary, kaviarne a obchody. More má výborné podmienky pre priaznivcov vodných športov a najmä surfovania.


(Zdroj: flickr//cc/Cabo Santa Maria)

Praia de Estoril (Boa Vista)

Pláž je ukrytá v nádhernej zátoke a je približe 1 kilometer dlhá. Keďže je v zátoke, tak je výborne chránená pred vetrom. Pláž má jemný biely piesok a kryštálovo čisté more, ktoré je mierne a vhodné pre kúpanie. Pláž je vhodná aj pre rodiny s deťmi.


(Zdroj: flickr//cc/Cape Verde)

Ponta do Sol (Santo Antao)

Na ostrove Santo Antao sa nachádza táto pokojná pláž, ktorá je lemovaná skalnatými útvarmi. Má jemný troška tmavší piesok a nádherné tykrysové more. Je odtiaľ pekný výhľad a je dobrým miestom pre fotografov. Ide o menšiu pláž, ktorá nie je turistami veľmi vyhľadávaná.


(Zdroj: flickr//cc/Santo Antao)

Calhau (Sao Vicente)

Pláž Calhau je troška menšia pláž s jemným pieskom a kryštálovo čistým morom. More má veľmi dobré podmienky pre vodné športy ale aj pre plavcov. V blízkosti pláže sa nachádza aj menšia dedinka, kde nájdete miestnu reštauráciu. 


(Zdroj: flickr//cc/Calhau)

Baia Da Murdeira (Sal)

Táto pláž je novoobjavenou plážou, preto sa cestovný ruch na nej len ešte rozvíja. Pláž je nádherná s jemným pieskom a pozvoľným vstupom do kryštálovo čistého mora. Na pláži sú veľmi dobré podmienky pre vodné športy, pre plavcov ale aj pre kúpanie. Pláž je taktiež vhodným miestom pre rodiny s deťmi.


(Zdroj: flickr//cc/Baia de Murdeira)

Praia de Quebra Canela (Santiago)

Pláž sa nachádza blízko centra mesta, preto býva často preplnená. Je veľmi obľúbenou plážou aj vďaka tomu, že sa tu organizujú rôzne športové a iné podujatia. Pláž je tvorená jemným pieskom a tyrkysovým morom. More má výborné podmienky pre vodné športy. Nájdete tu aj stánky s občerstvením, bary, reštaurácie a obchody.


(Zdroj: flickr//cc/Praia de Quebra Canela)

Praia Goncalo (Maio)

Táto pláž patrí taktiež k najkrajším plážam ostrovov. Je tvorený jemným svetlým pieskom a tyrkysovým morom. Nenájdete na nej žiadne služby, preto je oázou pokoja. More má výborne podmienky pre plavcov a môžete si v ňom nazberať kopec mušlí.

Varandinha (Boa Vista)

Na ostrove Boa Vista sa nachádza aj táto nádherná pláž, ktorá má jemný piesok, skalnaté útvary a tyrkysové more. Práve preto patrí k najkrajším plážam na ostrove. Na pláži sú ideálne podmienky pre oddych, vodné športy ale aj plávanie. V blízkosti pláže sa nachádza aj jaskyňa, ktorú môžete navštíviť. 

Praia de Cruz (Boa Vista)

Veľmi dlhá a široká pláž je pokrytá jemným a svetlým pieskom. Má pozvoľný vstup do kryšálovo čistého mora, preto je vhodná pre rodiny s deťmi. V blízkosti pláže sa nachádza dedinka, v ktorej sa každoročne organizuje festival.


(Zdroj: flickr//cc/Boa Vista)

Praia de Fonte Bila (Fogo)

Na ostrove Fogo pri hlavnom meste sa nachádza táto pláž, ktorá je zvláštna tým, že je tvorená tmavým pieskom. Nebýva preplnená, preto je veľmi vhodným miestom pre oddych a úkryt pred mestským ruchom.

Baia de Sorno (Brava)

Brava je najmenší z Kapverdských ostrovov. Nájdete na ňom rôzne malé zátoky, kde sú krásne pláže. Pláž Baia de Sorno sa nachádza v zátoke Sorno, ktorá je ideálnym miestom pre oddych. Pláž je lemovaná skalnými útvarmi a krásnou prírodou. 

Sao Pedro (Sao Vicente)

Na ostrove Sao Vicente je stredisko Sao Pedro, kde sa nachádza pláž s takým istým názvom. Je taktiež tvorená jemným pieskom a má pozvoľný vstup do mora. More je vhodné pre vodné športy - surfing a windsurfing. V blízkosti pláže nájdete niekoľko hotelov, domčekov, reštaurácií a kaviarní.

Viac pláží nájdete na TripAdvisor.

More

More je nádhernej tyrkysovej farby, má vhodné podmienky pre vodné športy a kúpanie.

Teplota mora

Január - 24°C, Február - 23°C, Marec - 23°C, Apríl - 23°C, Máj - 24°C, Jún - 25°C, Júl - 26°C, August - 27°C, September - 28°C, Október - 28°C, November - 27°C, December - 26°C.

Deti

Na vybraných ostrovoch sa nachádzajú klubové hotely, ktoré ponúkajú kvalitné animačné programy pre deti.

Šport

Na plážach sú ponúkané mnohé vodné športy ako potápanie, windsurfing, surfing. Môžete si zapožičať vodný skúter alebo bicykel.

Zábava

Hlavným lákadlom je ostrov Sao Vicente kde v meste Mindelo kultúra a nočný život vrcholí najmä vo februári presláveným karnevalom. Inak ostrovy žijú skôr klasickým kľudovým domorodým spôsobom života. Samozrejme v jednotlivých letoviskách je možnosť večernej zábavy. 

Mapa

Video

Výlet na ostrov Sal

Výlet ostrovom Vás zavedie do hlavného mesta ostrova, mestečka Espargos a jeho niekoľkými historickými námestíčkami a domami. Cez miestny prístav Palmeira, ktorý je spolu s letiskom jedinou spojnicou Salu s vonkajším svetom. Tunajšie morské lávové jazierka Buracona sú skutočnou prírodnou raritou. Na pláni severnej časti ostrova pod jeho najvyššou horou Monte Grande je možné vidieť fatamorgánu. Navštíviť môžete stredoveké soľné doly v rozsiahlom vyhasnutom sopečnom kráteri. Voda v tunajších soľných jazerách má spolu s mikroklímou v kráteri rovnaké účinky ako pobyt pri Mŕtvom mori.


(Zdroj: flickr//cc/Sal)

Ostrov Fogo

Tento typ výletu je potrebné absolvovať celý deň. Začať je možné okružnou prehliadkou ostrova terénnym autom. Najväčším lákadlom ostrova je sopka Fogo (2800 m). Zo svahov ostrova je krásny výhľad na susedný ostrov Brava.


(Zdroj: flickr//cc/Fogo)

Ostrov Santiago

Nachádza sa tu stredoveká Pevnosť sv. Filipa v historickom hlavnom meste Cidade Velha, ktorá mala chrániť obyvateľov pred nájazdmi pirátov. Z turistického hľadiska sú zaujímavé trhy Sucupira, pláže, botanická záhrada Sao Jorge de Orgáos . Na tunajších plantážach sa pestuje tropické ovocie (prevažne banány a papája) a cukrová trstina. Na severozápade ostrova stojí za návštevu záliv s dedinkou a plážou Tarafal, lemovanou kokosovými palmami.


(Zdroj: flickr//cc/Santiago)

Ostrov Sao Nicolau

Z najvyššieho bodu tohto centrálneho ostrova môžete vidieť väčšinu celého kapverdského súostrovia. Cesta tam aj späť je malým vrtuľovým lietadlom. Krivolaké uličky a pôvodné koloniálne domčeky niekoľko krát poznačili povodne spôsobené dažďom na náveternej strane ostrova v priebehu minulých storočí. Tunajšie čierne pláže na pobreží Tarrafalu sú známe svojimi liečivými účinkami, piesok a okolie pláží zadržiavajú veľké množstvo jódu.


(Zdroj: flickr//cc/Sao Nicolau)

Ostrov Boa Vista

Výlet na ostrov Boa Vista patrí k obľúbeným výletom, pretože ostrov má veľmi príjemné prostredie. Pokochať sa môžete piesočnatými plážami, piesočnými dunami i skalnými útvarmi. Spoznáte zaujímavú oblasť Fonte Vicente, dedinku Curral Velho i mesto Fundo das Figueiras.


(Zdroj: flickr//cc/Boa Vista)

Ostrov Maio

Medzi ostrovmi Santiago a Boa Vista sa nachádza tento nádherný ostrov Maio. Ostrov nemá rozvinutý cestovný ruch, takže turisti chodia obdivovať len nedotknutú prírodu a nedotknuté piesočnaté pláže s jemným pieskom.

Výlet loďou - Catamaran

Vyberte sa na romantickú plavbu pozdĺž pobrežia, okúpte sa v krištáľových vodách Atlantiku. Niektoré výletné lode ponúkajú na palube pohostenie, či nápoje.


(Zdroj: flickr//cc/Cape Verde)

Výlet na štvorkolkách

Požičať si môžete štvorkolky a objavovať krásy jednotlivých ostrovov na vlastnú päsť. Ceny sa pohybujú okolo 70 eur / 2 hodiny. Na jednej štvorkolke sa odveziete dvaja. Na takýto zážitok budete určite dlho spomínať.

Púštne safari

Vybrať sa môžete na výpravu na jeepoch do východnej časti ostrova, kde prejazdíte panenské časti ostrova, zastavíte sa v žraločej zátoke s možnosťou zazrieť tieto predátory.

Viac výletov nájdete na Turistickom sprievodcovi Google.