ÚVOD » Chorvátsko » Vis » Vis

Hotel Biševo
★★★★

Popis hotela
Termíny
Oblasť a mapa
Galéria
Hotel Biševo - 1
* Toto je iba základný neoficiálny popis hotela, detailný popis zájazdu nájdete v konkrétnom termíne, ako Popis zájazdu.
Zariadenie momentálne nemá žiadne termíny v ponuke.

O destinácii

Ostrov Vis je krásny, menej navštevovaný, chorvátsky ostrov v Strednej Dalmácii, vzdialený cca 45 km od pevniny. Od ostrova Hvar ho oddeľuje Hvarský kanál a od ostrova Biševo Biševský kanál. Ostrovom sa tiahnu tri horské pásma - Hum (585 m), Sveti Duh (563 m) a Mali Hum (514 m) - medzi ktorými sa nachádzajú kamenisté polia. Obyvatelia sa zaoberajú poľnohospodárstvom, rybolovom a cestovným ruchom. Vis bol odjakživa ostrovom rybárov a vína. Zaujímavosťou ostrova sú škôlky, kde sa pestujú palmy vo voľnej prírode, ktoré sa potom vysádzajú na celom chorvátskom pobreží. Ďalšou zaujímavosťou je tiež to, že ostrov bol dlhú dobu úplne nedostupný pre turistov, pretože bol hlavným sídlom národno-osloboditeľských síl v období boja za oslobodenie Belehradu a až po roku 1989 bol ostrov sprístupnený bežným turistom.

Ostrov Vis má veľmi príjemnú klímu a priemerná júlová teplota dosahuje 24°C, len kvôli vzdialenosti od ostatných ostrovov i od pevniny je tu viac veterno. Na ostrove sú 2 mestá a 11 osád. Najvýznamnejšie strediská ostrova sú Vis, Milna, Rukavac, Komiža. Pobrežie ostrova je členité a strmé s početnými malými zátokami a s piesočnými a štrkovými plážami. Najnavštevovanejšou je zátoka Stiniva, ktorá je chránená štátom. Mesto Vis, ktoré sa nachádza na severovýchodnej strane ostrova bolo založené spojením starých sídiel Kut a Luka. Nachádza sa tu mnoho archeologických pozostatkov - patrí k nim najmä mosadzná hlava bohyne Artemis, keramické vázy, zbierka amfor vylovených z mora a mnoho ďalších. Mesto je tiež bohaté na moderné architektonické pamiatky: početné vily, letné sídla, paláce a pevnosti. Najcennejšími sakrálnymi pamiatkami sú pre-románsky kostol Sv. Juraja, kostol Panny Márie v Podselje a kostol Panny Márie v Spilice. V priebehu celého roka sa tu koná mnoho kultúrnych udalostí. V lete sa Vis mení miesto plné koncertov a slávností. Športoví nadšenci môžu využiť bohatú ponuku športových aktivít: jachting, paragliding, potápanie, jazda na koni, turistiku, bicyklovanie, tenis, basketbal a mnoho ďalších. Z výletov sú veľmi obľúbené okružné plavby po okolitých ostrovoch s piknikom a kúpaním na plážach v okolitých zátokách. Najnavštevovanejšia je Modrá jaskyňa na najzápadnejšom ostrove Biševo alebo Zelená jaskyňa na ostrovčeku Ravnik.

Na ostrov Vis sa dá dostať len trajektom alebo speedboatem zo Splitu, ktorý vyráža 2-3 krát denne a cesta trvá 2 hodiny a 30 minút.

Vzdialenosť od letiska

45 km (Split)

Vzdialenosť od Bratislavy

898 km

Pláž

Piesočné a štrkové

Mapa

Video