Aktuálnu situáciu je možné zistiť na stránke Ministerstva zahraničných vecí. Pozor na odletovú taxu, ktorú platia turisti pri opustení krajiny leteckou dopravou.
Pred odchodom do Číny je vhodné konzultovať potrebné očkovania s lekárom. Vyskytujú sa tu viaceré u nás neobvyklé a nebezpečné choroby, napr. horúčka dengue.
Vzdialenosť hlavného mesta Peking od Bratislavy je 7417 kilometrov.
Bezpečnosť v Číne je pomerne dobrá pri organizovaných cestách. V prípade samostatných ciest je vhodné dbať na základné pravidlá bezpečnosti a nenavštevovať nevhodné štvrte, prípadne lokality, kde sa to vyslovene nedoporučuje.
Doporučujeme zdravotné pripoistenie. Zároveň doporučujeme konzultovať zásobu liekov so svojím lekárom. V prípade návštevy vnútrozemia je vhodné obrátiť sa na špecializované cudzokrajné oddelenie.
Čína je krajina s obrovskou rozlohou. Preto do každej časti krajiny je vhodné zavítať v inom ročnom období, avšak za optimálne sa považujú jarné a jesenné mesiace. Principiálne má Čína ročné obdobia v tom istom čase ako bývajú u nás.
Obchody, banky a pošty sú otvorené od rána do večera počas pracovných dní. V sobotu do obeda a v nedeľu majú otvorené nákupné centrá. Iná situácia je na vidieku, kde sa otváracia doba prispôsobuje lokálnym podmienkam.
Výmenu valút doporučujeme realizovať v bankách (napr. Bank of China), prípadne vo vybraných hoteloch. V Čine je možné využívať aj kreditné karty a cestovné šeky.
Úradným jazykom je čínsky jazyk. S mladými ľuďmi v mestách sa dá dorozumieť anglicky. V Číne je mnoho etnických skupín a veľké množstvo dialektov. Najznámejším je mandarínsky dialekt okolia mesta Peking.
Čína je krajina s viacerými druhmi podnebia. Drsné podnebie je na území veľhôr, severné mierne v pevninskej časti, kontinentálne s výraznými zrážkami na západe krajiny. Východ krajiny je často postihnutý monzúnmi. Juh Číny má subtropickú klímu, s čím súvisí aj výskyt cyklónov. Priemerná teplota v Pekingu v januári je - 5,2 stupňa C a v júli 25,8 stupňa C. Teploty na severe Číny v zime klesajú až na mínus 40 stupňov C a obdobne v lete stúpajú nad 35 stupňov C, čo je dané typickým kontinentálnym podnebím v tejto časti krajiny.
Čína leží vo východnej Ázii. Jej juhovýchodnú hranicu obmýva Žlté, Východočínske a Juhočínske more. Susedí s Vietnamom, Laosom, Mjanmarskom, Indiou, Bhutánom, Nepálom, Afganistanom, Tadžikistanom, Kirgizskom, Kazachstanom, Mongolskom, Ruskom a Kórejskou ľudovodemokratickou republikou. K Číne patria ostrovy Taiwan, Hainan a Xianggang (Hong-kong) a mnoho drobných ostrovov.
Čína má veľmi rôznorodý povrch. Nížiny tvoria iba o málo viac než 1/10 povrchu. Na území Číny sa nachádzajú známe pohoria ako: Pamír, Karakoram a Himaláje. Takmer 2 milióny kilometrov štvorcových zaberá Tibetská náhorná plošina. Okrem ostatných veľhor, z ktorých mnohé presahujú výšku 7 tisíc metrov možno na území krajiny nájsť aj púšť Gobi Shamo, mohutné rieky a veľké jazerá.
cca 9,6 milióna kilometrov štvorcových. Čína je štvrtá najväčšia krajina sveta.
cca 1,3 miliardy. obyvateľov.
Náboženská príslušnosť: nadpolovičná väčšina obyvateľstva sú ateisti. Zvyšok obyvateľstva sa hlási k budhizmu, kresťanstvu a moslimskému náboženstvu. Zloženie: Väčšinu obyvateľstva tvoria Číňania.
Hlavné mesto Číny je Beijing (Peking).
Renminbi (jüan) CNY (často skracovaná ako RMB)
RMB je vydávaná v bankovkách aj v minciach.
História prvých centralizovaných štátov na území dnešnej Číny sa datuje už od 3. storočia pred naším letopočtom. Ich názvy boli Čchin a Chan. V 13. storočí nášho letopočtu bola Čína súčasťou Mongolskej ríše. V 14. až 17. storočí vládla silná dynastia Ming a až do r. 1912 dynastia Čching. Po tomto dátume sa monarchia zmenila na republiku. Od 1. októbra 1949 sa datuje vznik Čínskej ľudovej republiky.