Údolie kráľov je významnou historickou pamiatkou a tiež vyhľadávaným turistickým cieľom. Je jedinečným strediskom cestovného ruchu. Údolie kráľov je taktiež zaradené do svetového zoznamu UNESCO, posvätné miesto, ktoré je možné nájsť západne od Luxoru. Je to neopakovateľné miesto, ktoré slúži k večnému odpočinku starovekých egyptských panovníkov.
Ide o pohrebiská vtedajších najvýznamnejších panovníkov a členov aristokracie. Nachádza sa na západnom brehu Nílu a verejnosti sú prístupné niektoré z nájdených hrobov, napríklad slávna Tutanchamónova hrobka. Niektoré z hrobov ešte nie sú prístupné turistom alebo neboli ešte odhalené. Na celej ploche sa nachádza vyše 60 hrobov a pohrebných komôr, ktoré možno nájsť v rôznych formách a veľkostiach. Ich steny sú zdobené hieroglyfmi a maľbami znázorňujúce výjavy z egyptskej mytológie. Hoci boli tieto hrobky v minulosti mnohokrát cieľom vykrádačov hrobov alebo rabovania, aj tak si stále zachovali svoju majestátnosť a mystiku. Je preto zrejmé, že o toto miesto majú veľký záujem archeológovia a tiež turisti zo všetkých kútov sveta. Starí Egypťania mali pre toto pohrebisko niekoľko názvov ako napríklad: "Veľké schodisko" alebo "Veľké schodisko Západu".
Pri návšteve Údolia kráľov musíte mať vstupenku, ktorú si zakúpite pri pokladniach. Do slávnej Tutanchamónovej hrobky sa vstupné platí zvlášť. V Údolí kráľov boli budované hrobky panovníkov a prislušníkov aristokracie najmä z obdobia Novej ríše v Egypte. Údolie je rozdelené na východnú a západnú časť. Vo východnej časti leží väčšina významných hrobiek. V západnej časti je spístupnená hrobka Veľkňaza Ajeho, ktorý panoval po náhlej smrti Tutanchamóna.
Prvým kráľom pochovaným v Údolí Thutmose I. Najvýznamnejším panovníkom tu pochovaným je Ramzes II. Postupne pribúdali ďalšie hrobky, napríklad hrobka faraóna Amenhotepa I., ktorá ešte nebola objavená. Posledným panovníkom, ktorý tu bol pochovaný je Ramzes XI. Všetky hrobky okrem Tutanchamónovej boli vykradnuté už v období Novej ríše. Väčšina kráľovských hrobov má podobné vnútorné riešenie, aj keď nie sú rovnaké. Nenájdete tam ani jednu hrobku, ktorá je totožná s druhou. Najstaršie hrobky pochádzajúce z počiatku 18. dynastie, ktoré boli tesané pri úpätí skalného vápencového masívu.
Aj keď boli hrobky vykradnuté zachovali sa z nich šperky, maľby, výjavy z egyptskej mytológie. Hoci maľby neboli reštaurované, zachovali sa v neuveriteľnej farebnosti. Práve tým sa tunajšie hrobky odlišujú od pyramíd a chrámov, kde boli pôvodné maľby značne poškodené alebo úplne zničené. Pre toto obdobie sú tiež typické početné kamenárske dielne, špecializujúce sa na ručnú výrobu predmetov z alabastru a bazaltu. V dielňach si môžete vypočuť zaujímavý výklad a zoznáiť sa tak s tradičnými postupmi výroby. Samozrejme je možné zakúpenie tohto výrobku ako suveníru.
Letisko je od Údolia kráľov vzdialené približne 34 km (Luxor). Transfer z letiska trvá približne 48 minút.
Čas transferu je len informatívny a závisí od premávky.
4 194 km.
Bratislava - Luxor: 3:50 hod.
Košice - Luxor: 3:40 hod.
Poprad - Luxor: 3:45 hod.
Sliač - Luxor: 3:45 hod.
Viedeň - Luxor: 3:50 hod.
Dĺžka letov je len približná a informatívna.
Cesta autom z Bratislavy trvá približne 49 hodín, vedie viacerými krajinami, je čiastočne spoplatnená a zahŕňa aj prepravu trajektom.
V januári teploty vystúpia na príjemných 19°C, vo februári na 20°C a v marci vystúpia na 23°C. V apríli očakávajte prudký nárast teploty až na 28°C. Máj je v Údolí kráľov veľmi horúci, pretože teploty vystúpia na 33°C a v júni na 34°C. Júl a august sú najhorúcejšími mesiacmi v Údolí kráľov, pretože teploty doashujú hodnotu až 35°C. V septembri sa počasie začne postupne ochladzovať, ale ešte stále ostanú horúce teploty, no klesnú na 33°C, v októbri na 30°C. V novembri je príjemných 25°C a v decembri 20°C.
V oblasti športu si na svoje prídu milovníci turistiky a cyklistiky.
Údolie kráľov je miestom, kde spoznáte dávnu históriu starého Egypta. Môžete navštíviť mnoho zaujímavých ale i tajomných miest.
Pri prehliadke údolím smerom na východ môžete vidieť tie najvýznamnejšie hrobky. Nájdete tu hrobku Amenhotepa I., ktorý si dal postavať pyramídu na hore, aby bola chránená. Druhou hrobkou je hrobka Ramzesa II., ktorý mal 100 žien a 177 detí. Najznámejšou hrobkou vo východnom údolí je Tutanchamónová hrobka.
(Zdroj: flickr//cc/Tomb of Tutankhanum)
(Zdroj: flickr//cc/Tomb of Ramzes)
V západnom údolí môžete vidieť hrob veľkňaza Aje, ktorý bol následníkom Tutanchamóna. Väčšina hrobiek v západnom údolí nie je prístupná verejnosti a pýta si špeciálne povolenia.
(Zdroj: flickr//cc/Valley of the Kings)
Hatšepsut bola Kráľovná, ktorá túžila hlavne po moci. Podplácala duchovných, aby hovorili, že ona je potomok Boha, len preto, aby mohla vládnuť. Nakoniec však bola zavraždená a jej podobizne boli vytesané do stien v paláci. Tento chrám leží cca 5 km od Údolia Kráľov.
(Zdroj: flickr//cc/Hatsepsut)
Neďaleko Údolia kráľov a to cca 40 km, sa nachádza veľmi významné miesto Luxor, kde môžete taktiež navštíviť miesto posledného odpočinku Egyptských panovníkov, chrám Karnak a Memnonove kolosy. Zároveň si pozriete aj prácu archeologickej misii, výrobu alabastru a galériu papyrusu.
(Zdroj: flickr//cc/Luxor)
Medzi Údolím kráľov a riekou Níl sa nachádzajú dva giganty - obrovské sochy, ktoré sú vysekané z pieskovca. Sochy stvárňujú faraóna, ktorý sedí s rukami na kolenách. Sochy sú 20 metrov vysoké. A vzdialené od Údolia Kráľov sú cca 7 km.
(Zdroj: flickr//cc/Statue of Memnon)
Viac výletov nájdete na TripAdvisor alebo na Turistickom sprievodcovi Google.