Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Nórsko - Oslo - 0 Nórsko - Oslo - 1 Nórsko - Oslo. Jazdecká socha Kráľa Karola XIV. - 2 Nórsko - Oslo - 3 Nórsko - Oslo. Prístav - 4
Nórsko - praktické informácie
Oslo - sprievodca mestom
Nórsko - fotogaléria
Last minute Nórsko
First minute Nórsko

Oslo leží na juhovýchode Nórska. Je to hlavné mesto, kde sa medzi historické stavby stále viac vnárajú moderné architektonické skvosty. Keďže Oslo je zároveň prístavným mestom, dýcha voľnosťou mora a diaľok. Nechajte sa uniesť krásou Oslofjordu a severskej zimy.

Doprava

Do Osla: Dobré dopravné spojenie je trajektom, loďou alebo lietadlom. Ostatné druhy dopravy sú závislé na trajekte. Vďaka Baltskému moru má dobré námorné spojenie s okolitými krajinami. Nóri boli vždy známi moreplavci.

Letecky sa možno dostať do Osla z väčšiny európskych veľkomiest.


Vlakom, autobusom a autom sa možno dostať do Osla z celého Nórska.


V Osle: Dopravná špička je v Osle podobná špičkám v iných veľkomestách. V zime je Oslo často pod snehovou pokrývkou.

Pamiatky a atrakcie v Oslo

Monolit
Typickým záberom z Osla vysoký monolit (foto). Jeho výška 17 metrov ho radí k majestátnym pamätníkom. Zvláštnosťou sú reliéfne postavy, ktoré vytvárajú zdobia monolit. Na monolite je až 121 postáv. Samotný monolit je umiestnený v parku sochára Vigelanda. Monolit je obklopený kruhovými schodami.


Jazdecká socha kráľa Karla XIV.
Pred kráľovským palácom stojí jazdecká socha kráľa Karla XIV.


Kráľovský palác
Kráľovský palác je postavený v klasicistickom slohu. Dokončený bol v roku 1848.


Pevnosť Akershus
Turisticky príťažlivá je pevnosť Akershus, ktorá sa rozprestiera na brehoch Oslofjordu. Niekdajšia pevnosť, ktorá vyhorela v 17. storočí je prestavaná do podoby renesančného zámku. Okolie zámku poskytuje možnosť prechádzok s nádherným výhľadom.


Radnica
Celkom určite neobvyklou stavbou je radnica Osla. Táto netradične riešená stavba architektov Arnsteina Arneberga a Magnusa Poulssona je postavená z pálených tehál. Jej zvláštnosťou sú dve veže, ktoré vyčnievajú nad horizont mesta.


Parlament
Elegantne pôsobiaca žltá budova parlamentu z 19. storočia patrí k pamiatkam hlavného mesta. Stortinget - parlamentné trávniky sú voľne prístupným miestom pre verejnosť.


Národné divadlo
Norsko má celosvetových dramatikov. Určite poznáte aspoň Henrika Ibsena. Národné divadlo zahájilo svoju činnosť v r. 1899.


Olympisjký štadión bol otvorený v r. 1938.


Holmenkollen
Tento kopec patrí k obľúbeným miestam vychádzok všetkých priaznivcov zimných športov. Nachádza sa tu známy holmenkollenský skokanský mostík. Pôvodne drevený mostík bol zrekonštruovaný do dnešnej kamennej podoby.


Tryvannstarnet
Za povšimnutie stojí 116 metrov vysoká televízna veža. Televízna veža slúži aj ako vyhliadková veža.

Múzeá a galérie v Oslo

Ak chcete navštíviť múzeá prakticky zadarmo, zadovážte si Oslo card. S touto kartou máte bezplatný vstup do múzeí, do mestskej dopravy, na parkovacie miesta a mnohé iné výhody. Karta stojí na jeden deň pre dospelého 180 NOK a pre dieťa 60 NOK. Pri karte na viac dní dostane turista výrazné zľavy.


Norsk Folkemuseum
Norsk Folkemuseum je vlastne skanzen, kde možno vidieť domy z celého Nórska. Súčasťou skanzenu sú aj veľmi vzácne drevené kostolíky z 12. storočia.


Múzeum vikingských lodí
Navštíviť Oslo a nevidieť vikingské lode, to by bola večná škoda. V tomto múzeu sú originálne vikingské plavidlá z 9. a 10. storočia.


Múzeum moreplavby
V Osle je niekoľko múzeí, ktorých exponáty súvisia s moreplavcami. Norsk Sjofartsmuseum má vo svojich zbierkach mnoho lodí od úplne malých až po skutočne veľké plavidlá.


Múzeum Kon-Tiki
V múzeu Kon-Tiki môžete vidieť okrem iných exponátov aj vor Thora Heyerdahla Kon-Tiki. Vor sa preslávil tým, že na ňom Thor Heyerdahl preplával Pacifik z Peru do Polynézie, čím dokázali, že na lodi z balzového dreva mohli do Polynézie priplávať obyvatelia z Južnej Ameriky. Ďalšou známou loďou je Ra II, ktorou sa expedícia Thora Heyerdahla dostala za dva mesiace z Maroka na Barbados.


Národná galéria
Národná galéria má krásnu zbierku obrazov nórskych maliarov.

Nákupy

V Osle sa výborne nakupuje pletený tovar, ktorý je skutočnou atrakciou. Pravé nórske pulóvre a svetre sú dobrým darčekom z tejto severskej krajiny. Nóri radi nakupujú v tržnici, v nákupných centrách, ale aj v malých obchodíkoch vo východnej časti mesta. Medzi najkrajšie obchody patrí Paléet, kde sa nachádzajú luxusné obchody. Zároveň tu sídli najväčšie kníhkupectvo v Osle.

Ubytovanie v Oslo

Bohatý výber hotelov v Oslo umožňuje každému turistovi nájsť si hotel podľa vlastného vkusu a peňaženky. Ak nemáte problém s financiami, ubytujte sa v Grand hoteli, ktorý stojí oproti parlamentu. Ak chcete trochu ušetriť, nemusíte chodiť ďaleko. Priamo na Karl Johanns gate a v okolitých uličkách nájdete sympatické hotely za veľmi prijateľné ceny. Veľa hotelov poskytuje ubytovanie detí do 16 rokov v prípade ubytovania spolu s rodičom bezplatne.

Reštaurácie

V Osle treba rozhodne ochutnať rybie špeciality. Výborným tipom je reštaurácia Bagatelle. Zvláštnosťou nórskej kuchyne sú jedlá pripravované zo sobieho a losieho mäsa, ktoré môžete ochutnať napríklad v Maud´s.

Mena

Nórska koruna - NOK

Čas

V Osle je rovnaký čas ako na Slovensku.

Telefónne čísla

Telefónna predvoľba do Osla: 0047/2/


Zaujímavé informácie: Nórske informačné centrum sídli na Vestbaneplassen 1. Telefonický kontakt je možný na tel. č. 0047/2/22830050 ak voláte zo zahraničia a na tel. č. 820/60100 ak voláte z Nórska.

Mapa

Video