Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Belgicko - Brusel - Manneken Pis - 0 Brusel - Atomium - 1 Brusel - Kostol - 2
Belgicko - praktické informácie
Belgicko - fotogaléria
Brusel - sprievodca mestom
Last minute Belgicko
First minute Belgicko

Miesto: Brusel (Brussels) leží v strede Belgicka na širokej rovine. Dnes je Brusel sídlom Európskej únie, čím sa stal súčasne neoficiálnym hlavným mestom Európy.

Doprava

Do Bruselu: Letecky sa možno dostať do Bruselu z väčšiny európskych veľkomiest. Letisko Zaventem sa nachádza iba 12 km od Bruselu. Vlakom sa dá dostať na tri stanice, ktoré sú v rôznych častiach mesta (Central, Midi a Nord). Taktiež je možné rýchle spojenie autobusom a taxíkom. Autobusy premávajú priamo aj do ďalších miest. Cesta do mesta trvá cca 30 minút. Stanovisko taxíkov je priamo pred príletovou halou. Na taxi čakajú cestujúci v rade. Sanozrejme sú tu aj medzinárodné požičovne áut ako Avis, Hertz a ďalšie.


V Bruseli: Dopravná špička v Bruseli nie je ničím neobvyklým. Výhodne sa dá v Bruseli cestovať električkami a metrom.

Pamiatky a atrakcie Bruselu

 • Atomium - Kto by aspoň z obrázkov nepoznal Atomium? Známa stavba, ktorá sa v podobe modelov predáva v každom stánku so suvenírmi, patrí k Bruselu od výstavy EXPO.
 • Kostol Notre Dame de Sablon - Skvostný neskororenesančný kostol s maľovanými vitrážami.
 • Grand Place - Nádherné námestie v srdci Bruselu láka každoročne turistov z celého sveta. Námestie Grand´ Place patrí k najkrajším námestiam Európy. Najstaršou stavbou je gotická Radnica. Druhou známou stavbou je Kráľovský palác, pred ktorým sa každé dva roky v auguste na počesť dvoch grófov, ktorí sa stali obeťami boja za slobodu, pripravuje úžasný kvetinový koberec.
 • Manneken Pis - Soška cikajúceho chlapca je obľúbenou atrakciou turistov, ktorú si spravidla odnášajú na fotografiách do svojich albumov. Soška sa stala emblémom Bruselu. Jej originálna verzia je dielom J. Duquesnoya, ktorý ju vytvoril v r. 1619. Jej nová verzia je z 19. storočia. Soška sa nachádza na roku ulice Rue de l’Étuve a ulice Rue du Chene.
 • Triumfálny oblúk - Triumfálny oblúk stojí v parku Cinquantenaire od r. 1904. Jeho cieľom je pripomenúť vznik belgického štátu.
 • Pasáž sv. Huberta - Pasáž s elegantnými obchodmi ponúka netradičné nákupné možnosti. Táto obchodná pasáž bola postavená v roku 1847 a patrí medzi jednu z prvých pasáží v Európe.
 • Burza - Stará klasická burza patrí k mestu, kde obchod patril k životu už veľmi dávno. Samotná budova z r. 1873 pripomína grécky chrám.
 • Kráľovský palác - Kráľovský palác stojí uprostred mesta. V paláci sa nachádzajú reprezentačné priestory kráľovskej rodiny. Pred palácom je veľmi pekný Bruselský park.
 • Katedrála sv. Michala - Gotická stavba Katedrála sv. Michala je dominantou starého mesta. Pochádza z 13. storočia. Jej okná sú z prelomu 16. a 17. storočia.
 • Európsky parlament - Monumentálna budova Európskeho parlamentu má novodobý tvar. Medzi Bruselčanmi sa tejto budove hovorí aj krabica syru.
 • Botanická záhrada - Záhradu okrem vzácnych rastlín obdivujú návštevníci aj pre jej krásny sklenník.

Múzeá a galérie Bruselu

 • Kráľovské múzeá umenia - Belgičania sú veľmi naklonení výtvarnému umeniu. Nie je na tom nič čudné, pretože tradície siahajú do dávnej minulosti. Flámski majstri ako Rogier van der Weyden, Hugo van der Goese a Bruegel patria k svetoznámym umelcom.
 • Múzeum starého umenia - Toto múzeum má prekrásne zbierky holandských a flámskych majstrov z 15. až 17. storočia. Diela Jana van Eycka, Huga van der Goesa, Pietra Bruegela, Rembrandta a mnohých ďalších majstrov sú skvostami, ktoré stoja za návštevu.
 • Múzeum moderného umenia - Ide o múzeum, ktoré bolo otvorené až v r. 1984. Jeho zbierky obsahujú diela surrealistov, maliarov, ktorí vyznávali nové, experimentálne a veľmi netradičné maliarske techniky a smery.
 • Komické múzeum - Netypické múzeum, sídliace v secesnej budove, láka státisíce návštevníkov ročne. Známe postavičky z komiksov tu našli svoj domov.
 • Kráľovská knižnica Alberta I. - Táto knižnica má vo svojich zbierkach mnoho slávnych rukopisov.

Nákupy

V Bruseli sa nakupuje veľmi príjemne. Už spomínaná Pasáž sv. Huberta je jedným z príjemných nákupných miest. Obľúbeným nákupným miestom turistov sú blší trh a trh starožitností. Určite sa nezaobídete bez nákupu belgickej čokolády. Belgické pralinky a iné čokoládové dobroty sú známe hlavne pod značkami: Godiva, Leonidas, Neuhaus a Van Dender. Truffle sa vyrábajú väčšinou v tvare guličiek. Pralinky bývajú často v tvare slzičiek, mušlí a srdiečok, karamelky zase v tvare kociek a erbov.

Ubytovanie v Bruseli

Ubytovanie v centre mesta ponúkajú hlavne luxusné hotely. Azda najznámejším hotelom je hotel Amigo, ktorý pôvodne slúžil ako väzenie. Dnes sa tu striedajú prominenti z rôznych kútov sveta. Mimo centra je možné zohnať ubytovanie v primeranej cene a kvalite. Mladí ľudia často vyhľadávajú hostely alebo ubytovne. Tu si môžete priamo objednať ubytovanie v Bruseli: Hotely v Bruseli

Reštaurácie

V Bruseli sa dá najesť všade. Obľúbené sú hlavne rýchle občerstvenia, ale samozrejme je tu široká škála reštaurácií. Doporučujeme ochutnať jedlá, ktoré Bruselčania konzumujú pravidelne: zelenina s kuracím mäsom, hovädzí guláš na pive alebo rybie špeciality. Krásne a veľmi príjemné reštaurácie sú na námestí Grand´ Place a v okolitých uličkách.

Mena

EUR - Euro

Čas

Rovnaký ako na Slovensku.

Telefónne čísla

Telefónna predvoľba do Bruselu: 0032/2

Zaujímavé informácie

Turistická informačná kancelária (T.I.B.) sídli v radnici na Grand´ Place. K dispozícii sú mapy, prospekty, informačné brožúrky a návštevnícky pas, ktorý oprávňuje turistu využívať zľavnené vstupné do múzeí a voľné cestovné lístky.

Mapa

Video