Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Zájazdy

Destinácie

Turistické informácie

Všeobecné informácie

Výlety

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
 • najväčšie mesto v Čiernej Hore
 • možnosť využitia vodných športov či potápania
 • oblasť typická pre rozsiahle olivové sady
 • priamo v meste pláž Topolica
 • najnavštevovanejšie a najobľúbenejšie dovolenkové letovisko v Čiernej Hore
 • zvláštna atmosféra starobylého mesta
 • sedemnásť nádherných pláži v celkovej dĺžke 25 km
 • označuje ako turistické hlavné mesto Čiernej Hory
 • najjužnejšie mesto v Čiernej Hore
 • dvakrát do týždňa sa tu konajú trhy, kde nájdete všetko
 • priamo na pláži sa nachádzajú kúpaliská

Aktuálne informácie pre turistov si pozrite na stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Doklady potrebné na vstup do krajiny

Víza nie sú potrebné. Občania SR môžu cestovať na územie Čiernej Hory na dobu do 30 dní pobytu aj na občiansky preukaz, s pasom do 90 dní. Je akceptovaný vodičský preukaz SR a medzinárodný vodičský preukaz.

 

Ambasáda Slovenskej Republiky v Srbsku:
Ambasada Slovačke Republike u Srbiji
Crnogorskih Serdara 5
81000 Podgorici
Tel.: 0038220601440
Mob. tel.: 0038267654959 – pohotovostná služba v mimopracovnom čase (Emergency Call)
Fax: 0038220601456
E-mail: emb.podgorica@mzv.sk
Internet: http://www.mzv.sk/podgorica

Colné a devízové predpisy

Oficiálnou menou je EURO bez toho, aby bola Čierna Hora členom eurozóny. Pri vstupe do krajiny musí cudzinec disponovať dostatkom finančných prostriedkov na pokrytie  pobytu Finančnú hotovosť nad 10 000,- eur je potrebné nahlásiť na hraničnom priechode a vyžiadať si o tom písomné potvrdenie. V opačnom prípade hrozí zadržanie valút pri výstupe z krajiny. Pri vývoze alkoholu z krajiny je potrebné myslieť na to, že je povolený vývoz 1 l tvrdého alkoholu a 2 l vína na osobu.

Očkovanie

Očkovanie sa nevyžaduje.

Jedlo

Čiernohorská kuchyňa sa skladá zväčša z obilnín, zeleniny, rýb a olív, vo vnútrozemí hlavne mliečne výrobky, syry.  Prílohou je výhradne biely chlieb. Medzi obľúbené ryby partia mreny, zubataky, pražmany zlaté, cipaly, sardinky, žlto-chvosté makrely a iné.- Pripravujú sa na grile, varením, či pečením.

 

Tradičné jedlá:
Čorba - hustá zeleninová polievka s mäsom
Pljeskavica (mäsová placka s ovčím syrom)
Pršut (sušená bravčová alebo hovädzia šunka)
Čevapi (čevapčiči bez strúhanky)
Džigerica (pečienka na grile)

Nápoje

Medzi tradičné nápoje patrí víno, pálenka (obľúbenou je lozova rakija, ktorá je veľmi silná a páli sa v podstate z čohokoľvek, najčastejšie hrozno, obilie, či iné ovocie), pivo (dostať fľaškové alebo plechovkové, točené pivo sa tu skoro nevyskytuje), ovčie mlieko, káva ( podávaná v džezve - typická malá kovová konvička - dedičstvo z tureckých čias). Dostať však i klasické espresso.

Obchody, banky, zmenárne, pošty

Banky sú otvorené v pondelok – piatok: 08:00 – 19:00 hod. v sobotu: 08:00 - 13:00 hod.
Bankomaty sa nachádzajú vo väčších mestách a strediskách – Budva, Bar, Sutomore, Tivat

Zdravotníctvo

Oproti SR je zdravotníctvo na nižšej úrovni. V akútnych prípadoch by mala byť zdravotná starostlivosť poskytovaná bezplatne. Je potrebné mať európsky zdravotný preukaz.

Adresa/kontakt na vybrané nemocničné zariadenie:
Klinické centrum Čiernej Hory
Ljubljanska bb
81000 Podgorica, Crna Gora
Urgentné prípady:  +382 20 412 412
http://www.kccg.me/

Časové pásmo

Rovnaké ako Slovensko

Bezpečnostná situácia

Čierna Hora je bezpečnou dovolenkovou destináciou, ktorú charakterizuje nízka úroveň kriminality. Na plážach a v kempingoch je potrebné venovať zvýšenú pozornosť osobným veciam, starostlivo opatrovať doklady a cennosti pred možnou krádežou (uložením v trezore ubytovacieho zariadenia).


Je potrebné dávať pozor pri šoférovaní. Miestny vodiči jazdia značne nebezpečne (predbiehanie v zákrutách a na miestach so zlým výhľadom). Ukazovatele zmeny smeru jazdy používajú veľmi zriedka.

Pláže

V Čiernej Hore prevládajú pieskové pláže, ale taktiež kamienkové. Pláže sú veľmi kvalitné s nádhernými zátokami.
Jadranské more je v tejto oblasti s najvyššou koncentráciou soli. Medzi mestami Uljcin a Herceg Novi je priehľadnosť až do 50 metrov. V mori žije približne 100 druhov rýb a 280 tiahne, okrem rým sa lovia ja morské živočíchy, mušle, kraby a chobotnice.


Štrkovo kamienkové alebo  čisto pieskové pláže. Pieskové pláže sa nachádzajú v južnej časti.  

Elektrické napätie

Zásuvky zodpovedajú európskej norme, elektrické napätie je 220 V. Niektoré zásuvky nemajú kolík pre tzv. nulový vodič. V takom prípade odporúčame použiť adaptér.

Ako sa tam dostanete

Vzdialenosť z Bratislavy do Čiernej Hory je 990 km. Cesta autom trvá približne 11 hodín, letecky cca 1 hodinu.
Je akceptovaný vodičský preukaz SR a medzinárodný vodičský preukaz.

 

Pri tranzite do Čiernej Hory cez Srbsko, po trase Belehrad – Čačak – Podgorica (prímorské oblasti) odporúčame maximálnu opatrnosť! Ide o cestu 1. triedy (nie diaľnicu!), ktorá vedie cez menšie mestá a dediny. Trasa je komplikovaná, s častými dopravnými nehodami, uzáverami v dôsledku cestných prác, dopravnými zápchami a množstvom kamiónov.

 

Pre bližšie informácie ohľadne pravidiel cestnej premávky odporúčame navštíviť webovú stránku www.mzv.sk/podgorica.
Čo sa týka miestnej dopravy - nie je pravidelná ani spoľahlivá. Autobusy stoja na znamenie pri hlavných cestách. Lístky sa kupujú priamo v autobuse.

O destinácii

Čierna Hora je jednou z najatraktívnejších oblastí Jadranu. Krajina plná kontrastov a prírodných krás, zeme, slnka, mora, vysokých hôr a mnohých historických pamiatok. Sú tu prevažne piesočné pláže, čiastočne oblázkové a patria k najobľúbenejším z celého jadranského pobrežia. Jedným z dôvodov na výber dovolenky v Čiernej hore sú tiež nekonečné možnosti turistiky.

Zemepisná poloha

Čierna Hora leží na pobreží Jadranského mora na Balkáne. Susedí s Chorvátskom, Bosnou a Hercegovinou, Srbskom, Albánskom a Kosovom.


Rozloha 14 026 km2
Hlavné mesto - Podgorica

Členenie

Reliéfom je nesmierna rozmanitá. Hornatá krajina má okrem iného na svojom území najväčšie jazero Balkánu Skadarské jazero. Najvyšší vrch Zlata Kolata má nadmorskú výšku 2534 m. n. m. a leží na hraniciach s Albánskom. Tento nádherný kraj ponúka kombináciu ostrých štítov, skrytých jazier a riek s rozmanitou faunou a flórou a v neposlednom rade pieskové a kamienkové pláže.

Počasie a podnebie

Pobrežná časť má prímorskú klímu. V letných mesiacoch  sa teploty šplhajú nad 30 stupňov a môžu dosahovať až 38-40 stupňov. Hlavné mesto Podgorica je typická vysokým teplotami.

Zloženie obyvateľstva

Počet obyvateľov: 625 300
Najväčšiu skupinu tvoria Čiernohorci, nasledujú Srbi, Bosniaci, Albánci a menšie národnosti ako Chorváti, Rómovia a Moslimovia
Náboženstvo: pravoslávne (72%), moslimovia (19%), katolíci (4%)

Mena

Euro

Sviatky

21.mája - Deň nezávislosti
13. júla - Deň Štátnosti

Kultúra a zvyky

Čiernohorci sú hrdí, pohostinní, priateľskí a na prvý pohľad leniví. Nadovšetko ctia svoje národné zvyky a tradície. Zaujímavosťou je, že pomerne silnú tradíciu má oslava MDŽ. Dôležitú rolu v živote Čiernohorcov hrá viera. Je úplne bežné, že v jednom meste nájdete kúsok od seba mešitu, pravoslávny a katolícky kostol. Naopak, ak poviete, že ste ateista, buď nepochopia, čo tým myslíte, alebo si o Vás budú myslieť, že ste čudný.

História

Prvýkrát bola krajina zapísaná v roku 1435 ako catuni Cernagore odvodená do ťažko dostupných hôr. Pôvodne bola súčasťou bývalej Juhoslávie, od roku 2006 je nezávislým štátom. Je kandidátskou krajinou na ceste k členstvu do európskej únie.

Vzdialenosť od letiska

Tivat priamo pri mori v Boke Kotorskej 

Vzdialenosť od Bratislavy

990 km

Dĺžka letu

Približne 1 hodinu

Dĺžka trasy

Z Bratislavy do Čiernej Hory trvá cesta približne 11 hodín.  

Pláž

Štrkovo kamienkové alebo  čisto pieskové pláže. Pieskové pláže sa nachádzajú v južnej časti.  

More

Jadranské more je v tejto oblasti s najvyššou koncentráciou soli. Medzi mestami Uljcin a Herceg Novi je priehľadnosť až do 50 metrov. V mori žije približne 100 druhov rýb a 280 tiahne, okrem rým sa lovia ja morské živočíchy, mušle, kraby a chobotnice. 

Deti

Okrem športovísk, detských preliezok, kolotočov a adrenalínových športov v jednotlivých destináciách je možné zažiť aj jedinečný pohľad na žijúce vtáctvo pri Skadarskom jazere. Fauna je v tejto lokalite Balkánu asi najpestrejšia.  

Šport

Loptové hry, potápanie, surfovanie, vodné lyžovanie, atrakciou je paragliding alebo jazda na gumovom člne po mori. 

Výlety

Bokakotorský záliv s množstvom kultúrno historických pamiatok, Skadarské jazero ktoré je najväčším jazerom Balkánu a zároveň stredom Národného parku. Romantiku zažijete v nočnej Budve , vo vnútrozemí sa nachádza druhý najväčší kaňon na svete Morača. Výlet loďou doporučujeme trasu - Petrovac - Svätý Štefan- Budva so zastávkou kúpania  na prekrásnej Královninej pláži. 

Zábava

Nočný život sa sústreďuje vo väčších letoviskách ako Budva, Uljcin alebo Herceg Novi. 

Mapa

Video

Čierna Hora je krajina plná krásnych miest, pamiatok a scenérií. Dovolenku netvoria len pláže a more. Spoznajte Túto krajinu zo všetkých stránok. Navštíviť môžete tieto zaujímavé miesta:

Podgorica

Názov tohto hlavného mesta znamená, že leží pod vrcholom Gorica. Je to mesto s modernou výsadbou, širokými ulicami, parkami a reprezentačnými budovami bolo vystavené na troskách mesta, ktoré bolo za druhej svetovej vojny celkom zničené.
Zo starej výstavby mesta sa zachovala pozoruhodná hodinová veža, rímsky akvadukt a trosky pevnosti. Na kopci Gorica vzniklo mauzóleum a pamätník padlých v druhej svetovej vojne.

Plijevlja

Priemyslové mesto na severe Čiernej Hory.
Nachádza sa tu niekoľko mešít, jedna z nich,  Husajn Pašova, je unikátna vďaka najvyššiemu minaretu v celom Balkáne ( 42 metrov ). Nad mestom sa nachádza nádherný kláštor sv. Trojice a kostol s bohatou freskovou výzdobou.

Kotor

Starobylé mesto z 15. storočia má 16 metrov vysoké hradby, ktoré sa týčia k vrcholkom skál  pevnosti Svätý Ivan. Miestami cítiť benátsky štýl. V posledných rokoch sa centrum výrazne renovuje, ale i tak je tu stále mnoho pozoruhodných palácov , domov a kostolov.

Kláštor Morača

Tento kláštor je snáď najkrajšou stredovekou pamiatkou Čiernej Hory. Pochádza z 13. storočia a je vyzdobený nádhernými freskami a rôznymi ikonami. Kedysi kláštor vyrabovali Turci, rozbili strechu a maľby sa zničili vplyvom dažďov. V 16. storočí ich premaľovali. Ak ste milovníkmi krásnej architektúry, určite si tu naplánujte cestu.

Povodie rieky Tara

Ak máte  radi dobrodružstvo, daňon rieky Tara je pre Vás tým pravým miestom. Splav na kajakoch, či raftovanie v tomto najhlbšom kaňone v Európe sa stane zážitkom, na ktorý budete dlho spomínať.
Nad riekou je zaujímavosťou most vysoký 135 metrov a dlhý 155 metrov. Bol postavený pred druhou svetovou vojnou. O 5 rokov neskôr bol zničený a znovu postavený, čo pripomína vybudovaný pamätník pri tomto moste.

Cetinje

Starobylé hlavné mesto je dnes duchovným a kultúrnym centrom Čiernej Hory. Nachádza sa 50 km západne od Podgorice
Obdivovať tu môžete nie len Vlašský kostol, Cetinjský kláštor, Biljardu, či Čipur. Vládny palác, ktorý bol postavený v 20. storočí pre potreby vlády je dnes Historickým múzeom, ktorého časť exponátov je spojená s čiernohorskou vojenskou históriou. Mimo tohto paláca tiež nevynechajte návštevu Etnografického múzea, ktoré je lákadlom zahraničných návštevníkov. Expozícia obsahuje zaujímavosti, ktoré nikde inde neuvidíte. Sú zamerané na každodenný život Čiernohorcov v minulosti. Najcennejšie sú kroje z rôznych krajov Čiernej Hory. Sú prepychovo vybavené a niekedy predstavovali najväčší, mnohokrát jediný majetok Čiernohorcov. Súčasťou mužských krojov boli aj zbrane.


Možnosti turistiky:


Skadarské jazero

So svojimi 40-timi ostrovmi je najväčším jazerom na Balkáne. Zaručene stratíte dych. Tento národný park sa nachádza v juhozápadnej časti Čiernej Hory a rozprestiera sa aj cez hranice Albánska. Možno tu pozorovať nie len bohatý život rýb, ktorých tu je až 45 druhov, niektoré z nich nežijú nikde inde na svete, toto jazero je tiež najväčšou vtáčou rezerváciou. Hniezdi tu pelikán, alebo ibis čierny. Počas sezóny tu sídli okolo 270 druhov vtákov.
K dispozícii sú cyklotrasy, náučné cestičky a chodníky, či možnosť plavby po jazere.

Biogradská Gora

Ide o najstarší národný park v Európe a druhý najstarší vo svete. Základy boli položené v roku 1872. Má rozlohu 5650 hektárov. Park je významný hlavne vďaka svojej faune a flóre.  Asi 1600 hektárov parku je pokrytých pôvodnými, do veľkej miery nedotknutými lesmi. Vek niektorých stromov je odhadovaný na viac ako 400 rokov.

Lovcen

Národný park s rozlohou 62 km štvorcových. Pre Čiernohorčanov je Lovcen posvätným pohorín a národným symbolom. Najväčšiu historickú hodnotu predstavuje mauzóleum Petra II. (najvýznamnejšia postava čiernohorských dejín - vládca, štátnik, mysliteľ a básnik). Jeho pozostatky sú uložené v mauzóleu, ku ktorému vedie 426 schodov.

Durmitor

je národným parkom od roku 1980. Najkrajšie pohorie na Balkáne. Vysoké štíty v kombinácii s priezračnou vodou ľadovcových jazier a hlbokými kaňonmi pôsobia ako z rozprávky. Najvyšší vrch Bobotov kuk (2523 m).