UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
    Nájdite si svoju dovolenku
    Vybrať kriteriá

    Záruka najnižšej ceny
    Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

    Široká ponuka zájazdov
    Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

    Ako skrotiť JET LAT alebo vysporiadajte sa s časovým posunom

     - 1

    Ako skrotiť JET LAT alebo vysporiadajte sa s časovým posunom - Obsah

    Dlhšie cesty lietadlom do exotických krajín často sprevádza jet lag (pásmová choroba), ktorá vám dokáže zobrať niekoľko dní vytúženej dovolenky. Poďte sa ju naučiť skrotiť!

    Zoznámte sa – JET LAG!

    Mnohí ste ho na vlastnej koži už zažili, iných iba čaká. Jet lag je tzv. pásmová choroba, ktorá sa prejavuje po rýchlom prekonaní niekoľkých časových pásiem lietadlom. Jej názov pochádza z angličtiny: jet = tryskáč, lag = meškanie.

    Príčinou pásmovej choroby je narušenie prirodzených biorytmov človeka. Fungovanie nášho tela ovplyvňuje striedanie dňa a noci, t.j. rytmické striedanie svetla a tmy. V okamihu, keď sa rýchlo dostaneme na miesto s časovým posunom, narušia sa naše vnútorné biologické hodiny a my sa musíme prestaviť na nový režim.

    Hovorí sa, že pre dobrú adaptáciu tela je potrebný 1 deň na každé časové pásmo. Tento údaj je ale individuálny. Možno budete na zmenu reagovať oveľa lepšie.

    kedy sa jet lagu nevyhnete?

    Ako ho spoznáte?

    Jet lag sa prejavuje najmä na fyzickej úrovni. Typické sú:

    • únava,
    • vyčerpanosť,
    • bolesť hlavy,
    • dehydratácia,
    • dezorientácia,
    • nespavosť,
    • žalúdočné problémy.

    Kedy vám pásmová choroba hrozí?

    Pravý jet leg sa prejavuje po prekonaní 3 a viac časových pásiem. Cestovatelia hovoria, že na čas v cieľovej distinácii sa jednoduchšie zvyká ak letíte na západ. Pri letoch na východ je adaptácia pomalšia. Príznaky jet lagu ale môžete pociťovať aj pri kratšom lete. Stačí, že ste si pred nočným letom nešli ľahnúť alebo ste si v lietadle nepospali. Pozor ale, nejde o pravú pásmovú chorobu.

    bolesť hlavy pri jet lagu

    Pozrite si našu výhodnú ponuku exotických dovoleniek!

    Ako sa jet lagu vyhnúť?

    Jet lag sa dá skrotiť. Alebo aspoň zmierniť. Začať ale musíte už doma – pred samotným letom.

    • Zmeňte svoj spánok. Choďte spať aspoň o hodinku skôr alebo neskôr (podľa smeru letu) ako chodíte v bežné dni. Je to iba hodinka, ale pomáha. Ak poletíte na výhod, choďte spať o hodinu skôr (je tam menej hodín ako u nás). Ak poletíte na západ, choďte spať o hodinu neskôr.
    • Zmeňte jedálniček. Snažte sa svoju stravu naplniť bielkovinami (mäso, vajíčka, výborné sú aj strukoviny). Pite menej kávy a pripravujte si ľahšie stráviteľné večere (polievky, šaláty).

    dôležité je upravenie stravovacích návykov už pred odletom

    A následne pokračovať počas letu a aj pri príchode do cieľovej destinácie:

    • Do lietadla sa pohodlne oblečte – voľné, mäkké oblečenie a topánky, ktoré vás netlačia (budete si ich môcť vyzuť).
    • Spite dostatočne dlho. Ak budete letieť cez deň, choďte spať včas – nebaľte sa na poslednú chvíľu alebo nepracujte dlho do noci. Na palubu lietadla nastúpte oddýchnutí. Ak naopak letíte v noci, pospite si doma pred odletom aspoň pár hodín (aby ste nemali veľký spánkový deficit). Po prílete sa snažte čo najskôr nabehnúť na miestny režim. Teda choďte spať, keď v krajine nastane noc.
    • Počas letu striedajte rôzne činnosti – trošku sa prejdite, pospite si, pozrite si film, ponaťahujte sa, čítajte si knihu. Určite iba celý čas neseďte v sedadle.

    ako stráviť čas v lietadle

    • Nejedzte ťažké a mastné jedlá. Práve naopak, snažte sa svoj žalúdok aj po príchode udržať ľahký. Výborné sú polievky, ovocie, zelenina, kaše.
    • Dodržiavajte pitný režim a pite čo najviac – vodu, čaje, v exotike i vodu z mladého kokosu. Vyvarujte sa alkoholickým nápojom či presladeným malinovkám.
    • Ak cestujete s deťmi, prečítajte si náš kompletný návod ako zvládnuť aj let cez pol sveta!
    • Ak ste po prílete unavení, doprajte si krátky spánok (cca hodinku). Väčšinou to na osvieženie stačí.
    • Snažte sa byť čo najviac na čerstvom vzduchu.
    • Prvé dni si doprajte oddych. Dajte svojmu telu čas, aby si zvyklo na iný časový režim.

    Na čo si dať pozor – čo na jet lag nefunguje a prečo?

    Na cestovateľských blogoch a stránkach nájdete množstvo „zaručených“ tipov, ktoré ale v skutočnosti veľmi účinné nie sú – prípadne sa osvedčili iba samotnému blogerovi.

    • Lieky na spanie – dať do svojho tela chémiu v čase, keď je vystavené zvýšenému diskomfortu nie je práve najrozumnejšie riešenie. Skôr vám úplne rozhodia spánkový režim ako pomôžu.
    • Za žiadnu cenu nezaspať, radšej pozerať filmy – vás poriadne unaví. Osvedčil sa presný opak. Snažiť sa oddychovať čo najviac a filmy alebo sociálne siete pozerať čo najmenej.
    • Kofeín, alkohol, energetické nápoje – telo vysušujú a  prostredie kabíny lietadla tiež napomáha k dehydratácii organizmu. Snažte sa preto tomuto typu nápojov vyvarovať a radšej si doprajte dostatok vody alebo nesladených ovocných čajov.

    Jet lag je strašiakom mnohých cestovateľov. Ale nemusíte sa ho obávať. Stačí rešpektovať svoje telo, dopriať mu výživnú stravu, dostatok vody a dať mu čas, aby si na zmenu zvyklo.

    Pozrite si našu výhodnú ponuku exotických dovoleniek!

    Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

    Podobné články

    Ako vybrať kvalitný a zdravý opaľovací krém pre seba a dieťa? Margaréta Koklesová9.7.2024Dovolenka s deťmi, Dovolenka pri mori, Užitočné dovolenkové tipyPred slnečnými lúčmi by sa najmä v lete mal chrániť každý, od najmenších cestovateľov až po seniorov. Výber správneho krému je veľmi dôležitá časť preddovolenkovej prípravy. Vo všeobecnosti platí, že čím bližšie k rovníku sa chystáte a čím svetlejšiu pokožku máte, tým vyšší by mal byť UV faktor... Vlakom do Chorvátska: koľko to stojí a aká dlhá je cesta? Margaréta Koklesová9.7.2024Chorvátsko, Dovolenka pri mori, Užitočné dovolenkové tipyCestovanie vlakom sa radí medzi najbezpečnejší a najpohodlnejší spôsob dopravy. A už niekoľko rokov sa ním viete dostať z Bratislavy až do Chorvátska. Vo vlaku si môžete čítať, pracovať, spať, poprechádzať sa alebo hrať hry s deťmi, ktoré by v aute / lietadle nevydržali. Cena spiatočného lístka z Bratislavy je pohyblivá. Platí, že čím skôr...