Dovolenka bez stravy nemusí nevyhnutne znamenať, že strávite pol dňa v kuchyni. Vďaka šikovnému plánovaniu viete poriadne ušetriť a vareniu sa venovať iba pár minút. Máme pre vás dovolenkový jedálny lístok.
Teplé jedlá budete mať hotové do 20-tich minút a vďaka príprave bude chladnička vo vašom apartmáne plná potrebných surovín i dobrotiek. A ušetrené peniažky môžete spokojne minúť na ďalšie zážitky.
Ideálna dovolenka chce v prvom rade plánovanie. Inšpirujte sa našim jedálnym lístkom (nižšie) a prípadne si ho prispôsobte pre chuťové poháriky vašej rodiny. Potom stačí jedlo popoludnie, ktoré venujete veľkému nákupu a vareniu, a máte hotovo. Z uvarených jedál sme vždy časť zavarili (na dovolenku) a časť nechali v chladničke na obed/večeru.
Vašim najlepším dovolenkovým pomocníkom bude autochladnička. Bezpečne prepraví aj potraviny, ktoré musia byť v chlade a počas dovolenky v nej môžete nosiť na pláž vodu alebo ovocie. Autochladnička dokáže potraviny ochladiť o cca 18 °C oproti okolitej teplote. Zapojíte ju do autozapaľovača alebo do nej vložíte chladiace nádobky. Vybrať tú najlepšiu si môžete vďaka podrobným testom tu. Potraviny vkladajte už ochladené, vydržia vám studené dlhšie. Využiť sa dá aj termotaška, nie je však až taká efektívna.
Dovolenkový režim je trošku iný ako ten bežný, domáci. Nemusíte sa báť deťom dopriať aj nezdravšie jedlá či dostatok zmrzliny. Je to predsa dovolenka. Trošku sa pravdepodobne zmení aj štýl stravovania, preto sme jedlá rozdelili iba na dve denne. Predpokladáme, že sem-tam vybehnete aj na jedlo von (ochutnať miestnu kuchyňu) alebo si spestríte deň menším obedom na pláži (sendvič, kúsok pizze). Z našich skúseností sa dovolenkový režim väčšinou upraví nasledovne: sýte neskoršie raňajky, na obed ovocie alebo niečo malé na pláži a teplá večera. Cez tú najväčšiu horúčavu i tak veľmi nechutí. Ak chcete menším deťom udržať pevný stravovací režim, môžete na obed robiť rýchle zeleninové/krémové polievočky. Tu je ale nami overený zoznam.
1. DEŇ
2. DEŇ
3. DEŇ
4. DEŇ
5. DEŇ
6. DEŇ
7. DEŇ
Prečítajte si aj fórum plné tipov na rýchle a ľahké dovolenkové jedlá.
Na inšpiráciu pripájame aj video plné receptov na zdravé dobrotky na dovolenku či dlhé cesty. Sú jednoduché, rýchle a chutné. Inšpirujte sa.
Potraviny, ktoré musia byť v chlade bez problémov zvládnu cestu v autochladničke.
Všetky suroviny dnes už bez problémov zoženiete aj v zahraničí. Často priamo vo veľkých supermarketoch, ktoré poznáme a navštevujeme aj u nás. A za veľmi podobné ceny. Ryby alebo zeleninu môžete nakúpiť aj na miestnom trhu - budú síce o trošku drahšie, ale v oveľa lepšej kvalite.
Potraviny, ktoré zavaríte už doma vám na dovolenke ušetria poriadnu kopu času. Zavárať môžete mäsko, zeleninku, polievky, omáčky na cestoviny ale i pomazánky. Mäsko môžete zavárať bez ohľadu na druh, dôležité je ho naskôr uvariť alebo upiecť a dať ešte teplé do zavaraninových pohárov. Naplňte ich maximálne do dvoch tretín. Pohár dôkladne uzavrite, vložte do vody a zavárajte približne hodinku/hodinku a pol pri teplote cca 100°C. Odporúča sa nechať jeden deň odležať a na druhý deň procedúru zopakovať. Ak však máme byť úprimní, nám sa nie vždy chcelo zavárať mäsko na 2x a vždy bolo dobré. Zeleninku si tiež vopred pripravde podľa chuti, uložte do pohára do dvoch tretín a zavárajte. Prvý deň 45 minút pri teplote 100°C, druhý deň stačí pol hodinka. Polievky zavárajte hodinku pri teplote 100°C., na druhý deň 45 minút. Ak si chcete brať krémové zeleninové polievky, nalejte do pohára rozmixovanú uvarenú zeleninu a zavarte. Dochucujte a rieďte smotanou až na mieste. Dostatok tipov ako správne zavárať mäsko sa dočítate v tomto článku.
Zaváranie nemá veľa obmedzení, pozor si dajte na to, aby ste pridávali potraviny na zahustenie až na mieste pri zohrievaní (smotana/múka a podobne). Dajte si pozor aj na to, aby ste potraviny dávkovali do čistých pohárov s kvalitným viečkom, ktoré sa nepretáča.
Ak sa vám nechce variť alebo zavárať, môžete využiť kúpené, vákuovo zabalené jedlá. V obchodoch je ich dnes už neúrekom, hoci sa ich kvalita môže líšiť. Takéto potraviny vydržia aj pri obyčajnom skladovaní niekoľko mesiacov a ich príprava je naozaj jednoduchá – stačí zohriať. Starostlivo si však pozrite zloženie, nie všeci výrobcova ponúkajú výrobky bez nebezpečných konzervantov či stabilizátorov.
Ak cestujete na dovolenku autom, čaká vás pravdepodobne 10 až 16 hodín cesty, počas ktorej sa určite ozvú hladné krky. Ak nechcete míňať peniažky za predražené (a nezdravé bagety), môžete si občerstvenie pripraviť aj doma. Odporúčame:
Ak cestujete aj s deťmi, prečítajte si náš manuál plný tipov ako zvládnuť dlhú cestu autom.
Preferujete dovolenky s alebo bez stravy? Máte overené dovolenkové recepty? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o cenné skúsenosti.