Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Zájazdy

Destinácie

Všeobecné informácie

Články

1 2 3 4 5 6 7 »
Dánsko - Kodaň - 0 Dánsko - Bornholm - 1 Dánsko - Typicky farebná architektúra - 2 Dánsko - Kodaň - Malá morská víla - 3 Dánsko - Atmosféra v Odense - 4

Všeobecné informácie

Zemepisná poloha
Dánsko leží na severozápade Európy na sever od Nemecka. Patrí medzi škandinávske krajiny. K Dánsku patria aj Faerské ostrovy a Grónsko. Dánsko má prístup k Severnému i Baltickému moru.


Členenie
Dánsko je krajina, ktorá má členité pobrežie, leží na Jutskom polostrove a susedných šyristošiestich ostrovoch. Medzi najväčšie ostrovy patria: Sjaelland, Fyn, Lolland, Falster, Langelland. Väčšina z dánskych ostrovov nie je osídlená. Vnútrozemie je nížinaté. Iná situácia je v Grónsku, kde väčšinu ostrova pokrýva hrubá vrstva ľadu, a napriek tomu sa tu osídlenie udržalo.

Z politického hľadiska je Dánsko konštitučnou monarchiou, pod ktorú spadajú aj dve samosprávne oblasti: Faerské ostrovy a Grónsko. Faerské ostrovy získali autonómiu v r. 1948 a Grónsko získalo štatút medzinárodnej autonómie až v r. 1979.


Rozloha
43.069 kilometrov štvorcových. Rozloha Grónska, najväčšieho ostrova na svete, je neuveriteľných 2,175.600 kilometrov štvorcových a rozloha Faerských ostrovov je len 1.400 kilometrov štvorcových.


Počet obyvateľov
5,2 mil. obyvateľov. V Grónsku žije 53 tis. obyvateľov a na Faerských ostrovoch asi 46 tis. obyvateľov.


Zloženie obyvateľstva
Evanjelicko-luteránske náboženstvo. Obyvateľstvo tvoria prevažne Dáni.


Hlavné mesto
Hlavné mesto Dánska je Kodaň (Kopenhagen).


Mena
DKK - Dánska koruna


História
Osídlenie Dánska sa datuje už od 10. storočia pred n.l. Vývoj kultúry v podobe prvého hláskového písma sa dokladuje počas trvania doby železnej. Výrazným posunom vpred možno nazvať obdobie od 6. storočia n.l., od kedy začali vznikať kráľovstvá. Dánsko je pravdepodobne najdlhšie trvajúce kráľovstvo na svete. Dáni si do dnešných čias zachovali tradičnú úctu ku kráľovskej rodine. Historicky známe sú vikingské výpravy, ktoré sa uskutočňovali hlavne v 8. a 9. storočí. Neskôr nastalo obdobie budovania hradov a vzniku šľachty. 13. až 16. storočie sa vyznačovalo bojom o moc. O niečo miernejšie boli v dejinách Dánska nasledujúce storočia, nakoľko sa postupne vytváralo jeho silné ekonomické postavenie. V 20. storočí sa Dánsko začlenilo do európskych štruktúr, stalo sa tiež členom OSN, NATO. Z hľadiska turistického ruchu je atraktívnou krajinou.

Turistické informácie

Víza
Je nutné zabezpečiť si víza. Bežne bol dohodnutý bezvízový styk na 3 mesiace. Momentálne je bezvízový styk dočasne pozastavený pre občanov SR od 30.11.1999. Aktuálne informácie je možné získať na stránke Ministerstva zahraničných vecí.


Očkovanie
Nie je potrebné.


Vzdialenosť
Vzdialenosť hl. mesta Kodaň od Bratislavy je 893 kilometrov.


Bezpečnosť
Bezpečnosť je v Dánsku pomerne vysoká.


Zdravotníctvo
Zdravotníctvo je na vysokej úrovni. V prípade potreby je možné zavolať lekára. V urgentných prípadoch je vhodné použiť núdzové volanie 000. Za ošetrenie alebo návštevu lekára sa platí v hotovosti.


Turistická sezóna
Vzhľadom na mierne počasie sa dá Dánsko navštíviť počas celého roku. Poznávacie zájazdy sú najkrajšie od jari do jesene.


Obchody, banky, zmenárne
V Dánsku je široká obchodná sieť. Najlepšie sa nakupuje v obchodných centrách. Najznámejšia sieť supermarketov v Dánsku je Bilka. Valuty sa dajú vymeniť v zmenárňach, v komerčných bankách i v hoteloch.

Jazyk
Úradným jazykom je dánčina. Ľahko sa možno dorozumieť anglicky.


Počasie a podnebie
Podnebie Dánska je mierne, čo spôsobuje okrem iného aj Golfský prúd. Priemerná teplota vo februári je mínus 0,4 stupňa Celzia a priemerná teplota v júli je 16,6 stupňa Celzia. Ročné zrážky dosahujú cca 600 mm. Priemerná teplota vody v mori je 18 stupňov Celzia. Najdaždivejšie mesiace sú august a október.


Pamiatky a atrakcie

 • Kodaň - Radničné námestie, Katedrála Vor Frue Kirke, Univerzita z 15. storočia, Zámok Christiansborg, Kráľovská knižnica, Kráľovský zámok Amalienborg, Palác Rosenborg zo 17. storočia, Malá morská víla
 • Hammershus - Pevnosť z 13. storočia
 • Holstebro - Fontána Vandkunsten, Radnica
 • Kolding - Zámok Kolfinghus, Kostol Skt. Nikolai Kirke z 13. storočia
 • Horsens - Kostol Vor Frue Kirke z 13. storočia, Pamätník polárneho bádateľa Beringa
 • Aarhus - Katedrála sv. Klementa (patróna námorníkov), Staré mesto, Palác Marselisborg
 • Randers - Radnica z 18. storočia, Kláštorný kostol a Kláštorná nemocnica
 • Múzeum voskových figurín, Holografické múzeum, Planetárium Tycho de Brahe - v Kodani
 • Zábavný park Tivoli - so záverečným ohňostrojom (otvorené od mája do septembra)
 • Zábavný park Legoland - Billund v Jutsku. Ročne navštívi Legoland približne milión turistov. Park sa rozprestiera na 100 tis. metroch štvorcových.
 • Legoland Vodny park
 • Safari park (Leví park) - Givskud
 • Faerské ostrovy - Westmanna - malebná scenéria vymodelovaná pôsobením ľadovca
 • Krytý vodný park Rodby, Lalandia - otvorený počas celého roka
 • De 7 Haver (park siedmych záhrad) - pri zálive Aakrog Bugt
 • Kriedové útesy

Mapa

Video