Zemepisná poloha
Ostrov Samos leží vo východnej časti Egejského mora neďaleko pobrežia Malej Ázie, oproti Turecku. Najvyššia hora ostrova je Kerkis (1434 m.n.m.).
Rozloha
476 kilometrov štvorcových.
Počet obyvateľov
35.000 obyvateľov
Hlavné mesto
Samos (Vathy)
Mena
EUR (euro)
Samos je pomerne veľký a zelený ostrov, známy svojím dobrým vínom (tunajšie vynikajúce muškátové víno si kupuje aj samotný Vatikán). Okrem hrozna sa tu pestujú aj exotické pomaranče, figy a tabak. Vápencové podložie ostrova prispieva k rozmanitosti a ostrov je stále plný kvetov. Ponúka pekné piesočné a štrkové pláže, olivové a eukalyptové háje. Klíma je tu ideálna - jar začína veľmi skoro a leto je dlhé a horúce. Hlavným mestom ostrova je rovnomenný prístav Samos. Leží v severovýchodnej časti v hlbokom zálive obrátenom na západ. Samos je plný malebných lagún s priezračnou vodou aj vzácnych pamiatok z dôb minulých, je pretkaný voňavými vinicami a je skvelou základňou pre výlety do 1200 m vzdialeného Turecka. Najbližšie turecké letovisko, kam sa dá zo Samosu dostať, je letovisko Kusadasi. A ostrov je aj rodiskom (mesto Pythagorion) slávneho matematika Pythagora, který sa tu narodil asi v roku 570 p.n.l. a bájkara Ezopa či legendárneho filozofa Epikurosa. Je treba podotknúť, že sever a juh ostrova sa v mnohom líšia. Kým sever je viac prispôsobený turistom (jediná nevýhoda severu je, že sú tu väčšie vlny), juh je poľnohospodársky, veľmi hornatý, more je tu chladnejšie, hlbše a tmavšie, turistický ruch je tu relatívne menší. Na ostrove nie je žiadna verejná autobusová doprava, k dispozícii sú taxíky.
História
Sú doklady, že ostrov bol obývaný už v prehistorickom období 4 tisíc rokov pred n.l. Samos rozkvital najmä v 6. storočí pred n. l. za vlády Polykrata. Veľké stavby už v tomto čase vytvárali zaujímavú architektúru ostrova. Podobne ako ďalšie ostrovy v Egejskom mori aj Samos podliehal rôznym nadvládam. Spomeňme aspoň Rimanov, Byzantíncov, Arabov a Turkov. Samos pripadol Grécku v r. 1912.
Medzi najznámejšie strediská ostrova Samos patria:
Medzinárodné letisko “Aristarchos” Airport (SMI) sa nachádza na juhovýchode ostrova, 17km juhozápadne od hlavného mesta Vathy a 4 km západne od obce Pythagorion, a prijíma medzinárodné a charterové lety.
2086 km
2,5 hod.
Turisti mieria najmä na pláže na severnom pobreží. Pláže tu sú piesočnaté (na juhu), štrkové alebo kombinované (na severe). Medzi tie najkrajšie patria napr. pláž Mourtia, Tsamadou, Lemonakia, Kokkari (bohatý podmorský život), Kerveli (piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do mora), Potami, Limnionas, Chrissi Amos, Potokaki, Mykali, Tsambou a Balos.
More je priezračne čisté a v časti ostrova, ktorá je natočená na juh, je najchladnejšia voda v celom Egejskom mori a teplota vody sa v tunajších letoviskách dopoludnia pohybuje okolo 18°C, v podvečer je vplyvom slniečka teplejšia v priemere tak okolo 23°C.
Pamiatky, atrakcie, výlety