ÚVOD » Grécko » Peloponéz

Santorini, Oia a maximum z Grécka

Popis hotela
Termíny
Galéria
Výlety
Santorini, Oia a maximum z Grécka - /uploads/20210812_125833.jpg - 1 Santorini, Oia a maximum z Grécka - Spravíte si aj vy poriadnu fotku na Instagram? Mystique, Oia, Santorini - 2 Santorini, Oia a maximum z Grécka - Areál hotela Mystique ľahko rozoznáte podľa pastelových farieb. - 3 Santorini, Oia a maximum z Grécka - Miesto pre dvoch. Santorini je vychytená romantická destinácia. - 4 +5
* Toto je iba základný neoficiálny popis hotela, detailný popis zájazdu nájdete v konkrétnom termíne, ako Popis zájazdu.
Zariadenie momentálne nemá žiadne termíny v ponuke.

​Peloponéz ponúka mnoho krásnych či už prírodných alebo kultúrnych pamiatok. Má bohatú históriu a mnoho pamiatok, ktoré sú zapísané v zozname UNESCO.

Staroveká Olympia

Najnavštevovanejšie miesto na Peloponéze, miesto prvých olympijských hier, kde boli v priebehu 20. st. uskutočnené rozsiahle archeologické vykopávky, Olympia bola sprístupnená turistom a v roku 1989 sa tunajšie pamiatky dostali na Zoznam svetového dedičstva UNESCO (Philippeion - kruhová budova založená Philipom II. v roku 338 pred n.l. a dokončená až Alexandrom Veľkým, chrám Héry - najstarší chrám medzi zachovanými pamiatkami dórskej architektúry, Štadión - dnešnú podobu dostal v polovici 5 st. pred n.l., aj keď štadión nemal vybudované žiadne tribúny alebo kamenné sedačky, hry mohlo sledovať 45.000 návštevníkov, Lónidaion - veľká obdĺžniková budova z roku 330 pred n.l., ubytovacie zariadenie pre olympijské funkcionárov, Chrám boha Dia - monumentálny chrám v dórskom štýle postavený v rokoch 470 až 457 pred n.l., kde stála socha boha Dia (jeden zo siedmich divov sveta), ktorú vytvoril umelec Pheidias, Múzeum - v blízkosti areálu Olympie, sú tu premiestnené sochy z Olympie a časť vecí nájdených pri vykopávkach.
Starovekú Olympiu nájdete v západnej časti Peloponézu a od hlavného mesta Patra je vzdialená približne 118 km.


(Zdroj: flickr//cc/Olympia)

Mystras

Ďalšia kultúrna pamiatka zapísaná v roku 1989 na zoznam UNESCO, byzantské sídlo postavené v polovici 13. storočia, ktoré sa v rokoch 1262-1687 stalo sídlom svetských a cirkevných úradov spravujúcich Peloponéz, v rokoch 1687 až 1715 Mystras ovládali Benátčania,a od roku 1821 patrí Mystras aj Peloponéz opäť Grékom.
Mystras nájdete, ak sa od hlavného mesta Patra vydáte na juh Peloponézu, približne 260 km.


(Zdroj: flickr//cc/Mystras)

Sparta

Je to vojensky založený Mestský štát - história mesta síce siaha až do mykénskej doby, no nenachádzajú sa tu skoro žiadne pamiatky a jej celá história je ukázaná v štyroch malých miestnostiach v miestnom múzeu a na okraji mesta sa nachádzajú zvyšky rímskych kúpeľov. Sparta sa nachádza na juhu Peloponézu, od hlavného mesta je vzdialená približne 260 km.


(Zdroj: flickr//cc/Sparta)

Nestorov palác

Na juhu polostrova smerom na Methoni blízkosti mesta Pylos, zrejme sa jedná o palác z neskorej doby bronzovej (čas mykénska), ktorý slúžil aj ako obchodné stredisko, bol však zničený a nie je jednoznačne preukázané, prečo. V  blízkosti paláca sa nachádzajú hrobky zvané Tholos - kruhové kamenné hrobky s kužeľovou strechou z mykénskej doby.


(Zdroj: flickr//cc/Palace of Nestor)

Pevnosť Methoni

Pevnosť Methoni na juhozápade bola jeden z hlavných oporných bodov Peloponézu v 8. st. pred n.l..


(Zdroj: flickr//cc/Methoni)

Mykény

Snáď najstaršie grécke mesto (163 km od hlavného mesta) a hrad kráľa Agamemnóna, ktorý podľa Homéra bojoval v trójske vojne, pri vykopávkach piatich šachtových hrobiek archeológom Schliemannom bolo objavených 19 kostier, ktoré boli obklopené zlatými šperkami, zlatom a striebrom vykladanými bronzovými zbraňami, zlatým brnením a zlatými a striebornými pohármi, najväčší nález pochídza z hrobky číslo 5 - nádherná zlatá maska​​.


(Zdroj: flickr//cc/Myceane)

Epidauros

Mesto v starovekom Grécku, ktoré bolo významným kultúrnym a náboženským centrom, nachádzajú sa tu pozostatky Asklepiovho chrámu, ktorý bol v roku 1988 zapísaný na zoznam UNESCO. Nachádza sa na východe Peloponézu a od hlavného mesta je vzdialené približne 190 km.


(Zdroj: flickr//cc/Epidauros)

Korint

Bývalý staroveký bohatý grécky štát na severe krajiny (132 km od hlavného mesta), nachádzajú sa tu vykopávky pochádzajúce až z doby Rimanov, výnimkou je starší dórsky Apollónov chrám.

Nafplio

Prvé hlavné mesto nezávislého Grécka. Rozprestiera sa na východe krajiny a od terajšieho hlavného mesta je vzdialené 180 km. Je považované za jedno z najkrajších gréckych miest, dominantou mesta je pevnosť Palamidi.


(Zdroj: flickr//cc/Nafplio)

Hrad Akrokorint

Prírodné opevnenie tvorené 575 m vysokou vápencovou skalou neďaleko Korintu, dnešné ruiny sú zmesou starogréckych, rímskych, byzantských, franských, benátskych a tureckých hradieb.


(Zdroj: flickr//cc/Acrocorinth)

Tolo

Pôvodne rybárska dedinka na juhu polostrova, dnes známe prímorské stredisko,  je tiež dobrým východiskovým bodom pre poznávanie blízkych antických pamiatok, napr. Mykén a Epidaurosu.


(Zdroj: flickr//cc/Tolo)

Delfy

Kedysi boli duchovným centrom antického Grécka, starí Gréci ho pokladali za stred (tzv. pupok) sveta, sväté mesto s Apolonovou veštiarňou, miesto konania Pýthijských hier. Delfskou areál patrí medzi pamiatky svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Delfy nájdete, ak sa od hlavného mesta Patra vydáte na severovýchod približne 125 km.


(Zdroj: flickr//cc/Delphi)

Kláštory Meteora

Je to ôsmy div sveta - dlhší výlet (cca 200 km) do vnútrozemia do miesta zvaného Kalambaka, kde na obrovskej, masívnej skale boli vybudované kláštory Meteora "vysiace vo vzduchu", miesto je tajomné, mystické a plné zvláštnej energie.


(Zdroj: flickr//cc/Meteora)

Viac výletov nájdete na TripAdvisor alebo na Turistickom sprievodcovi Google.