Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Zájazdy

Destinácie

Všeobecné informácie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
Na Gange vo Varanasi - India - 0 Taj Mahal - India - 1 Himaláje - 2 India - Ranakpur - Chrám - 3 India - Červená pevnosť (Red Fort) - 4

Všeobecné informácie

Zemepisná poloha
India je obrovská krajina, ktorá sa rozkladá v južnej Ázii. Leží na Indickom subkontinente. Na západe Indiu obmýva Arabské more, na východe Indický oceán. Susedí s viacerými krajinami: Pakistan, Čína, Nepál, Bhútán, Bangladéš a Barma.


Členenie
Ako každá veľká krajina, aj India je členitá. Na severe krajiny predstavujú prírodnú hranicu vysoké Himaláje. Krížom cez Indiu sa ťahá Indoganžská nížina. Tak ako obrovské Himaláje vytvárajú reliéf krajiny, tak aj rieka Indus zasahuje do členenia severnej časti Indie. Rieka Ganga, prameniaca na rozmedzí Indie a Tibetu, tečie na juhovýchod až do Bangladéša. Z najväčších riek treba uviesť aspoň tieto: Mahánadí, Jamuna, Gódávárí, Krišna, Kávérí a Brahmaputra. Medzi vysoké pohoria patrí aj Západný a Východný Ghát.


Západ krajiny, ktorý je prevažne tvorený vysokým pohorím Západný Ghát, nížinou a bažinami. Severne od mesta Bombaj obmýva pobrežie Khambátsky záliv. Juh krajiny obmýva Mannárský záliv. V tesnej blízkosti sa nachádza ostrov Šrí Lanka (nazývaný aj Srí Lanka). Východné pobrežie Indického oceána pri ústí rieky Mahánadí sa nazýva Bengálsky záliv.


Zvláštnosťou Indie je kastovníctvo. Členenie medzi ľuďmi je pre našica nepredstaviteľné. Kastovníctvo rozdeľuje hinduistov približne na tri tisíc skupín. Pri uzatvorení manželstva s inou kastou vždy jeden prichádza o svoje výhody. Najvyššie postavení sú bráhmani a najnižšie postavení sa nazývajú nedotknuteľní. Títo ľudia sú kastovníctvom odsúdení na otrasný život, z ktorého sa nemôžu vymaniť. Oficiálne však kastovníctvo ústava zakazuje.


Rozloha
3.287.000 kilometrov štvorcových


Počet obyvateľov
948 mil. obyvateľov


Zloženie obyvateľstva
Indiu obývajú Indovia. Zloženie z národnostného a náboženského hľadiska sa však výrazne líši. Najväčší podiel, a to až 84 % majú hinduisti, 11 % moslimovia, 2 % kresťania. Ostatné náboženstvá ako budhisti a iní sú zastúpení iba nepatrne. Podľa národnosti majú najväčší podiel Hindustánci. Nasledujú Telugovia, Bengálci, Maráthovia, Tamilci a ďalší.


Hlavné mesto
Hlavné mesto Indie je Dillí (New Delhi).


Mena
Indická rupia


História
India je historicky stará krajina. Prvé kultúry sú datované už v čase 2500 rokov pred n. letopočtom. Kastovníctvo priniesli na územie dnešnej Indie Árjovia. India ako obrovská krajina má prastaré náboženstvá ako džinizmus a buddhizmus. Množstvo vojenských výprav a silných vládcov ovplyvňovalo históriu Indie po celé stáročia. Medzi najvýznamnejších sa radia: kráľ Čandragupta Maurja a dynastia Guptovcov. Prvé významné obchodné kontakty s Európou sa udiali až v 16. storočí, kedy India obchodovala hlavne s Portugalsom. Až v 17. a 18. storočí sa výraznejšie rozšíril obchod s Holandskom, Francúzskom a Britániou, ktorá nakoniec ovládla Indický subkontinent. V polovici 19. storočia vypuklo proti britskej nadvláde povstanie a začali sa formovať snahy o samostatnosť. Skutočnú nezávislosť India získala až v r. 1947 (ústava v r. 1950). Pri získaní nezávislosti sa organizovaním kampane a odporu preslávil M. Gándhí. Pri osamostatňovaní sa Indie vznikli takmer v rovnakom čase rozdelením krajiny aj Pakistan a Bangladéš.

Turistické informácie

Víza
Víza sú potrebné. K vstupu sa vyžaduje cestovný doklad s minimálne 6 mesačnou platnosťou. Platné víza je možné získať na Veľvyslanectve Indie v Bratislave.


Očkovanie
Očkovanie je vhodné konzultovať so svojím lekárom.

 

Bezpečnosť
India je krajina veľkých rozdielov. Z tohoto dôvodu existujú aj oblasti s nízkou životnou úrovňou, s veľkým počtom negramotných ľudí. Pri cestovaní je dobré poznať miestne pomery a informovať sa na bezpečnosť v danej oblasti. Pri mnohých procedúrach sa obrňte trpezlivosťou a na rôzne potvrdenia si vyhraďte rezervné zdroje.


Zdravotníctvo
Zdravotníctvo je ešte stále na nedostatočnej úrovni, aj keď obdobia, keď bolo prístupné len vyšším kastám už patria histórii. Napriek tomu je vhodné mať so sebou nevyhnutné lieky a zistiť si najbližší kontakt na zdravotnícke zariadenie. Obzvlášť v chudobnejších častiach krajiny. Vo veľkých mestách je dostupnosť liekov pomerne dobrá. Doporučujeme uzatvoriť zdravotné poistenie ešte pred cestou.


Turistická sezóna
Napriek rozmarom počasia je India navštevovaná prakticky počas celého roka. V prípade dlhšieho pobytu alebo turistických výprav je dobré vyhnúť sa mimoriadnym horúčavám v apríli a v máji, keď teplota bežne vystupuje nad 40 stupňov Celzia. Toto obdobie je vhodné na návštevu Himalájí a Kašmíru. Pre turistov je najvhodnejším obdobím december až marec. Teploty sú primerané, väčšinou fúka jemný vietor. V niektorých prímorských oblastiach sú problematické monzúnové dažde, ktoré sa vyskytujú dvakrát do roka, a to od júna do začiatku septembra a potom na prelome októbra a novembra.


Obchody, banky, zmenárne
India je krajina, kde sa dá kúpiť na trhoch prakticky všetko. Vo veľkých mestách sú nádherné obchody, ale vidiek je stále prakticky odkázaný na trhoviská. Týka sa to najmä korenín, ovocia a zeleniny. Výmenu valút je vhodné realizovať v bankách alebo v zmenárňach.


Ak cestujete po Indii sami, rozhodne ochutnajte indické špeciality, ale dajte si záležať na hygienických podmienkach prípravy jedál a ich predaja. To isté platí pre konzumáciu tekutín. Doporučujeme nákup tekutín v uzatvrených fľašiach. Vyhýbajte sa kockám ľadu podávaným v nápojoch, pokiaľ ľad nebol pripravený z overených zdrojov pitnej vody.


Jazyk
Úradným jazykom je hindština a angličtina.


Počasie a podnebie
Klimatické podmienky sú ovplyvnené hlavne pohorím Himaláje a Indickým oceánom. Priemerné teploty sú pomerne vysoké nielen v lete, ale aj v zime. V januári je priemerná teplota v Dillí 14 a v Kalkate až 20 st. C. Letá prinášajú dlhotrvajúce horúčavy a priemerná teplota dosahuje neskutočných 30 až 32 st. Celzia. Denné maximá sa bežne pohybujú nad 40 st. Celzia. Monzúnové dažde postihujú najviac severovýchod krajiny.

Pamiatky a atrakcie

Pamiatky a atrakcie, ktoré sa oplatí v Indii vidieť:

 • Rieka Ganga - posvätná rieka
 • Ágra - Tádžmahal (Taj Mahal)- hrobka, ktorú dal postaviť cisár svojej manželke Mahal. Ágra leží južne od hlavného mesta Dillí.
 • Rajasthan (Radžastan) - najnavštevovanejší štát Indie. Známy je napr. palác na jazere Udaipur. Za návštevu stojí aj Puskhar, ktorý je síce len malým mestom, ale počas ťavieho trhu nemá obdobu. Mesto Puskhar je zasvätené stvoriteľovi Brahmovi. V Puskhare nakúpite najkrajšie suveníry z tkaných látok, striebra
 • Goa - turisticky najobľúbenejšie miesto vďaka úžasným plážam, ktoré zdobia nádherné palmy. Je tu množstvo barov, nočných podnikov. Pláže ponúkajú dostatok športových aktivít. Jedny z najkrajších pláží tejto oblasti sú Valca a Colva.
 • Back-waters, kanály vybudované Portugalcami, veľká atrakcia pre turistov. Predstavujú sústavu lagún, porastenú palmami.
 • Veľké indické mestá
 • Bombaj (Mumbai - Mumbaj) - najbohatšie mesto Indie, očarujúce pamiatky, nočný život
 • Colcata (alebo Kalkata) - misijný dom matky Terezy
 • Bangalore - maharadžov palác, najväčšia botanická záhrada v Indii
 • Matura - rodisko boha Krišnu
 • Madras - katedrála sv. Tomáša, ovocný a kvetinový trh
 • Dillí (Doslovne Nové Dillí resp.Naí Dillí) - hlavné mesto Indie
 • K2 - najvyšší vrch Indie s nadmorskou výškou 8611 m je súčasne druhým najvyšším vrchom sveta
 • India je bohatá na vzácne zvieratá a dravce. Žijú tu slony, levy, leopardy, tigre a iné druhy exotických zvierat. Obľúbené adrenalínové výlety - pozorovanie tigrov a iných divokých zvierat sa poriadajú do rozsiahlych národných parkov.
 •     Medzi populárne poznávacie trasy patria poznávacie zájazdy nazývané Zlatý trojuholník.

Mapa

Video