Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Zájazdy

Destinácie

Turistické informácie

Pamiatky a atrakcie

Všeobecné informácie

Výlety

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
 • krásne pláže, raj pre surfistov
 • ostrov zapísaný v zozname UNESCO ako biosférická rezervácia
 • ostrov známy svojou neobvyklou metódou vinohradníctvo
 • teplý juh ostrova, slnečné počasie po celý rok
 • tropická vegetácia na severe
 • široké pláže pokryté sopečným pieskom
 • najvyšší vrch Španielska - Teide - obklopený mesačnou krajinou

Aktuálne informácie pre turistov si pozrite na stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Doklady potrebné na vstup do krajiny

Vízum nie je potrebné. Postačí Vám platný cestovný pas alebo občiansky preukaz. Turistický pobyt bez víz je možný po dobu maximálne 90 dní.

Očkovanie

Nie je potrebné žiadne zvláštne očkovanie. Je však veľmi dôležité mať pri ceste na Kanárske ostrovy pri sebe zdravotný preukaz pre prípad, že by ste potrebovali nutné zdravotné ošetrenie.

Mena

Oficiálnou menou na Kanárskych ostrovoch je euro (EUR). V mestách a turistických oblastiach sú dostupné bankomaty a kreditné karty sú široko akceptované.

Obchody, banky, zmenárne a pošty

Všetky pošty majú otvorené Po - So od 9 do 13 hod. Vo veľkých mestách majú hlavné pošty otvorené aj poobede, niektoré sú dokonca otvorené 24 hodín.Banky majú otvorené Po - Pia od 9 do 14. V zime a v dobe karnevalu aj dlhšie.
Kreditné karty sa prijímajú všade, bankomaty nájdete skoro vo všetkých obciach.
Otváracie hodiny v obchodoch nie sú jednotné, väčšina obchodov má však otvorené Po - Pia od 9 do 13 a od 16.30 do 19.30, So od 9 - 14 hod. V rekreačných centrách sú otváracie hodiny pružné, niektoré obchody sú otvorené aj v nedeľu.

Zdravotníctvo

Na ostrovoch je zdravotná starostlivosť je  na ostrove zaistená dobre a tamojšie nemocnice majú európsky štandard. Náklady na lekárske ošetrenie sú pomerne vysoké, preto sa určite vyplatí uzavrieť si pred cestou komplexné cestovné poistenie, ktoré by malo pokrývať všetky náležitosti. Ak Váš problém nie je naliehavý, môžete si kúpiť lieky v lekárňach, ktoré sú označené zeleným krížom a nápisom "farmacia". Väčšinou majú otvorené od 9 do 13 hod a od 16 do 20 hod. V nedeľu bývajú zatvorené.

Časové pásmo

UTC±0, časový posun oproti Slovensku je - 1 hod.

Bezpečnosť

Kanárske ostrovy sú všeobecne považované za bezpečnú destináciu pre turistov. Vďaka vysokej úrovni bezpečnosti a pohostinnosti miestnych obyvateľov sa turisti môžu cítiť pohodlne a bez obáv. Pozor si však treba dávať na malé krádeže a podvody. Je však vždy vhodné dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia, ako je stráženie osobných vecí a rešpektovanie miestnych zvyklostí a pravidiel.

Elektrické napätie

220 až 230 V, odporúčame adaptér - bežne sú k dispozícii v obchodoch s elektrospotrebičmi.

Doprava

Letecká doprava je jediná možná vzhľadom k veľkej vzdialenosti od pevniny. Letiská na Kanárskych ostrovoch sa nachádzajú na ostrove Gran Canaria, Fuerteventura aj Tenerife.

Čas transferu z letiska do stredísk závisí od premávky a počte zastávok v jednotlivvých hoteloch po trase.

Dĺžka letu (je len približná a informatívna)

Bratislava - Las Palmas (Gran Canaria): 4:45 hod.
Košice - Las Palmas: 5:10 hod.
Poprad - Las Palmas: 5:05 hod.
Sliač - Las Palmas: 5:00 hod.
Viedeň - Las Palmas: 4:45 hod.

Bratislava - Fuerteventura: 4:35 hod.
Košice - Fuerteventura: 5:00 hod.
Poprad - Fuerteventura: 4:55 hod.
Sliač - Fuerteventura: 4:50 hod.
Viedeň - Fuerteventura: 4:30 hod.

Bratislava - Tenerife: 4:50 hod.
Košice - Tenerife: 5:10 hod.
Poprad - Tenerife: 5:10 hod.
Sliač - Tenerife: 5:00 hod.
Viedeň - Tenerife: 4:45 hod.

Jazyk

Úradným jazykom na Kanárskych ostrovoch je španielčina. V turistických centrách sa dohovoríte anglicky. Odporúčame naučiť sa aspoň pár užitočných fráz španielsky. A aj keď vaša španielčina nebude dokonalá, miestnych rozhodne potešíte svojou snahou dorozumieť sa v tamojšom jazyku.

​Mestá

Las Palmas de Gran Canaria

Hlavné mesto ostrova Gran Canaria je turisticky veľmi obľúbeným a často navštevovaným mestom. Mesto sa nachádza na severovýchode ostrova a je veľmi dôležitým centrom ostrova, či už finančným, obchodným, historickým a kultúrnym.


(Zdroj: flickr//cc/Las Palmas)

La Laguna

Mestečko sa nachádza na ostrove Tenerife a od hlavného mesta Santa Cruz de Tenerife je vzdialené 11 km. Je zaradené do svetového dedičstva UNESCO, ktoré ostro kontrastuje s priľahlými okázalými modernými budovami ako je napríklad Tenerife Auditorio. Toto úchvatné dielo celoročne hostí pestrý hudobný a tanečný program, založený na štýloch a inšpiráciách zo všetkých kútov sveta.


(Zdroj: flickr//cc/La Laguna)

Pamiatky

Monument s Ježišom Kristom

Táto pamiatka sa nachádza na ostrove Gran Canaria v blízkosti dedinky Tejeda. V okolí je vybudovaná rada reštaurácií a samozrejme nechýbajú obchody so suvenírmi. Deti sa môžu zviesť na oslíkoch a dospelí pokochať výhľadom do nádhernej kopcovitej krajiny, pokrytej zeleným kobercom lesov. Odtiaľto je možné zostúpiť až do dedinky Tejeda, ktorá poskytuje pohľad do horskej scenérie z iného uhlu. Tu si tiež môžete prezrieť archeologické nálezy jaskýň a skalných malieb.


(Zdroj: flickr//cc/Tejeda)

Ostrovy

Fuerteventura

Ostrov sa nachádza blízko pri Afrike a je tvorený najmä piesočnými dunami, ktoré sú najväčšou atrakciou na ostrove. Ostrov lemujú krásne dlhé piesočnaté pláže s jemným pieskom a čistým priezračným morom. Ostrov je tvorený taktiež nádhernou a nedotknutou prírodou.


(Zdroj: flickr//cc/Fuerteventura)

Gran Canaria

Na ostrove Gran Canaria nájdete úžasné pláže, piesočné duny, palmové oázy ale aj zaujímavé skalnaté útvary. V pohoriach na ostrove sa nachádza najvyššia hora Pico de las Nieves, ktorá dosahuje výšku 1 949 m. Veľmi obľúbenou skalou medzi turistami je aj Roque Nublo, ktorá sa týči do výšky 1 803 metrov. Ostrov je obľúbenou destináciou najmä vďaka príjemnej klíme počas celého roka. Hlavnou turistickou sezónou je hlavne zima, pretože vtedy je na ostrove najkrajšie počasie bez vetrov.


(Zdroj: flickr//cc/Gran Canaria)

Tenerife

Na ostrove je krásna príroda a množstvo lesov, ktoré sú považované za raritu na ostrove. V lesoch nájdete zvláštne druhy stromov, napríklad Dracénia, ktorý má vyše 1000 rokov. Na ostrov sa oplatí ísť nie len kvôli krásnej a zaujímavej prírode, ale aj kvôli krásnym a nedotknutým plážam a taktiež kvôli príjemnej klíme. Práve vďaka klíme sa ostrov nazýva aj ostrovom večnej jari.


(Zdroj: flickr//cc/Tenerife)

Lanzarote

Lanzarote je ostrov so sopečnou činnosťou, na ktorom je mnoho kráterov a vulkánov. Aj napriek tomu je ostrov nádherným miestom pre strávenie dovolenky. Má krásne pláže s jemným svetlým pieskom a tyrkysovým morom. Ostrov Lanzarote je zapísaný aj v zozname UNESCO.


(Zdroj: flickr//cc/Lanzarote)

La Gomera

Na ostrov je možné dostať sa trajektom z ostrova Lanzarote. Je to nádherný ostrov, ktorý je tvorený skalnatým masívom. Na ostrove sa nachádza aj národný park Parque Nacional de Garajonay a ostrov je taktiež zapísaný v zozname UNESCO.


(Zdroj: flickr//cc/La Gomera)

Viac pamiatok a atrakcií nájdete na TripAdvisor alebo na Turistickom sprievodcovi Google.

Ostrov Fuerteventura Kanárske ostrovy - 0 Ostrov La Gomera - Kanárske ostrovy - 1 Ostrov Lanzarote - Kanárske ostrovy - 2 Ostrov La Palma - Kanárske ostrovy - 3 Ostrov Tenerife - Kanárske ostrovy - 4

Kanárske ostrovy: Raj pre dovolenkárov v Atlantiku a ostrovy večnej jari

Kanárske ostrovy, autonómne spoločenstvo Španielska, je súostrovie siedmich hlavných ostrovov (El Hierro, Fuerteventura, Gran Canaria, La Gomera, Lanzarote, La Palma, Tenerife) a niekoľkých menších ostrovčekov. Nachádzajú sa v Atlantickom oceáne, blízko severozápadného pobrežia Afriky, a ich veľkou zaujímavosťou je, že sa značne líšia, a to v závislosti od vzdialenosti k Afrike a tiež podľa veku ostrova. Každý z ostrovov je preto iný a ponúka to, čo tomu druhému chýba. Všetky však majú spoločné to, že sú to sopečné ostrovy. Sú turistami veľmi obľúbenou destináciou vďaka svojim nádherným plážam, tyrkysovému moru, priaznivému podnebiu ako aj zaujímavej histórie. Kanárske ostrovy sú vďaka teplému počasiu ideálnou destináciou pre celoročnú dovolenku. Rozmanitá príroda dáva možnosť vyžitia pre aktívnejších dovolenkárov, ktorým sú k dispozícii nádherné golfové ihriska, cyklotrasy, vodné športy, turistické chodníky, a pre milovníkov adrenalínu aj náročné skalné steny a útvary, zatiaľ čo nádherné pláže prajú slneniu, kúpaniu sa v krištaľovo čistej vode a relaxu. A v kanárskych vodách je aj bohatý morský život (cca 15 % morských oblastí je chránených) a počas výletov loďou sú ľahho pozorovateľné aj delfíny a veľryby. Kanárske ostrovy však nie sú len pláže a more, ale sú to aj pokojné rybárske dedinky, nedotknutá príroda a niekoľko driemajúcich vulkánov. 

Počasie a podnebie

Kanárske ostrovy ležia v subtropickom pásme, sú známe svojím miernym a stabilným podnebím a teplotami neklesajúcim pod 18°C. Sú preto ideálnou dovolenkovou destináciou počas celého roka. Priemerné teploty v zimnom období sa pohybujú v rozmedzí 18 - 25°C a v lete 24 - 29°C. Tieto stále teploty ovplyvňuje nielen geografické umiestnenie ostrovov v blízkosti Afriky, ale aj teplý Golfský prúd a vlhké a chladnejšie pasátové vetry, ktoré sem prichádzajú z Azorských ostrovov. Zrážky sú typické najmä pre december a to hlavne v severovýchodnej oblasti, juh je aj v zime pomerne teplý a slnečný. Teplota a množstvo zrážok je na jednotlivých ostrovoch rozdielna, ostrovy bližšie k Afrike, sú teplejšie a suchšie, ako tie na západ. Teplota mora sa pohybuje v rozmedzí 17 - 24°C v závislosti od ročného obdobia. Vo všeobecnosti tu však nezažijete 35 stupňové horúčavy a je potrebné počítať aj s tým, že tu často fúka. 

Počasie na Kanárskych ostrovoch podľa jednotlivých mesiacov:

 • Január je chladnejší mesiac s priemernou teplotou vzduchu i mora okolo 18°C (treba počítať so zrážkami)
 • Február, teplota sa pohybuje v rozmedzí 18 - 21°C (zrážky sa vyskytujú už len ojedinele), more má priemernú teplotu 19°C
 • Marec, príjemné jarné počasie, priemerná teplota sa pohybuje okolo 21°C s teplotou vody cca 19°C
 • Apríl, teploty dosahujú v priemere max. 21°C, teplota vody je okolo 20°C
 • Máj, priemerné teploty vzduchu sa pohybujú okolo 21°C, teplota vody je o stupeň nižšia a nočná teplota neklesá už pod 15°C
 • Jún, priemerné denné teploty pohybujú okolo 23°C, voda dosahuje 21°C (množstvo zrážok je zanedbateľné)
 • Júl, obdobie s teplotami nad 25°C, teplota vody má približne 22°C
 • August, teploty vzduchu sa blížia k 30°C, teplota vody ma cca 22°C, nočné teploty majú až 22°C
 • September, teploty vzduchu sa pohybujú okolo 27°C, voda má príjemných 24°C (množstvo zrážok je nízke)
 • Október, teplota vzduchu sa pohybuje okolo 24°Cm teplota vody je o stupeň nižšia
 • November, začína zimné obdobie, teploty klesajú na cca 20°C (výrazné zrážky)
 • December, najväčší úhrn zrážok, teploty však neklesajú pod 19°C

Pláže a pobrežie

Kanárske ostrovy sú známe svojimi nádhernými plážami prevažne vulkanického pôvodu, ale aj plážami so zlatistým a bielym pieskom dovezeným/dofúkaným zo Sahary, a kvalitou, ktorá ponúka perfektný oddych a vyžitie nielen pre rodiny s deťmi, ale aj partiu priateľov či sólo dovolenkárov a cestovateľov. Medzi tie najznámejšie pláže patria Playa de las Teresitas na Tenerife, Playa del Inglés na Gran Canarii a Corralejo na Fuerteventure. Je veľmi ťažké z Kanárskych ostrovov vybrať ten s najkrajšími plážami, ale všeobecne sa traduje, že je to ostrov Fuerteventura, ktorý má najdlhšie pobrežie a pláže so zlatistým aj bielym pieskom. Hotely na Kanárskych ostrovoch nemajú svoje vlastné pláže, pretože v Španielsku sú všetky zo zákona verejné. 

Ubytovanie

Vďaka dobre rozvinutej turistickej infraštruktúre je tu možné nájsť ubytovanie pre každého, od komfortných all inclusive hotelov a rezortov až po rodinné hotely, penzióny a apartmány, romantické útočiská aj pre zamilované páry. Pre deti sú v niektorých hotelových rezortoch vybudované detské ihriská a kútiky a taktiež sa organizujú aj animačné programy.

Kultúra a zvyky

Pôvodní obyvatelia Kanárskych ostrovov „Guanchesovia“ mali veľa spoločného s egyptskou kultúrou a svedčia o tom aj pozostatky pyramíd s hrobkami mumifikovaných kráľov, ktoré sa našli na jednotlivých ostrovoch. Z pôvodných zvykov pretrvávajú až dodnes hlavne dve tradície, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou kanárskej kultúry. Jednou z nich ja tanec „Tajaraste“ a druhou „kanársky wrestling“. Tajaraste je tradičný tanec a hudobný štýl, ktorý pochádza z Tenerife a je charakteristický svojimi žiarivými farbami, energickým pohybom a rytmickou hudbou. Populárne sú aj mnohé tradičné športy ako napr. juego del, aktivita, ktorá zahŕňa sériu pohybov s palicami v simulovanom boji medzi dvoma účastníkmi, už spomínaný la lucha canaria – kanársky wrestling, zvláštna forma zápasenia, ktorá sa odovzdáva z otca na syna, alebo plachtenie na špeciálnych loďkách, ktoré sú charakteristické tým, že ich plachty sú trojuholníkové a neproporčné. Santa Cruz de Tenerife napr. hostí tiež každoročne vo februári jeden z najväčších a najpestrejších karnevalov na svete, hneď po slávnom karnevale v Rio de Janeiro.  Na Kanárskych ostrovoch sa často organizujú rôzne festivaly.

Národnostné usporiadanie Kanárskych ostrovov je naozaj pestré a spoločne tu žijú Španieli, Portugalci, prisťahovalci zo severnej Afriky a Latinskej Ameriky, Angličania a Nemci. Vo všeobecnosti sú obyvatelia Kanárskych ostrovov výreční, vždy si nájdu čas zastaviť sa, porozprávať, vypiť si kávičku alebo pohár vína s priateľmi. Na všetko je tu dosť času, o sieste sa odpočíva, v reštaurácii dostanete obedy až medzi 13. - 16. hod. a večeru medzi 20. – 23. hod. "Canarios" sú hrdí na svoj pôvod aj región a radi svoju kultúru predstavujú aj turistom. Väčšina obyvateľov Kanárskych ostrovov sú katolíci, čo sa odráža aj na bežnom živote na ostrovoch. Významné kresťanské sviatky sa tu oslavujú vo veľkom štýle a nedeľa je skutočne voľný deň určený na odpočinok a stretávanie s rodinou. V priebehu roka sa takmer každý deň niekde na Kanárskych ostrovoch konajú procesie alebo uctieva nejaký svätý a vždy sa výdatne oslavuje, tančí a hoduje.

História

Kanárske ostrovy majú bohatú a zaujímavú históriu, ktorá je výsledkom mnohých kultúrnych vplyvov a historických udalostí. Tento mix robí z ostrovov jedinečné miesto s bohatým kultúrnym dedičstvom. Pôvodnými obyvateľmi Kanárskych ostrovov boli Guancheovia, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzali zo severnej Afriky. Guancheovia mali vlastnú kultúru, jazyk a zvyky, pričom žili v relatívnej izolácii až do príchodu Európanov.

 • Objavenie a kolonizácia. Kanárske ostrovy boli pravdepodobne známe starovekým národom, ako boli Féničania a Rimania, ale systematické objavenie a kolonizácia začala v 14. storočí. V roku 1402 začal francúzsky šľachtic Jean de Béthencourt s dobytím ostrovov v mene kastílskeho kráľa.
 • Španielska nadvláda. Do konca 15. storočia boli súčasťou Španielskeho kráľovstva. Tento proces nebol bez konfliktov, pretože pôvodní obyvatelia sa často bránili proti dobyvateľom. Po dobytí nasledovala kolonizácia, konverzia na kresťanstvo a zavedenie španielčiny ako hlavného jazyka.
 • Obdobie prosperity a pirátov. Kanárske ostrovy sa stali dôležitým bodom na námornej trase medzi Európou a Novým svetom. Ekonomika ostrovov bola založená na pestovaní cukrovej trstiny a neskôr na výrobe vína. Avšak, ostrovy boli tiež terčom pirátov a útokov nepriateľských flotíl.
 • Moderná doba. V 19. a 20. storočí sa Kanárske ostrovy postupne modernizovali a industrializovali. Stali sa obľúbeným turistickým cieľom, čo prispelo k ich ekonomickému rastu. V roku 1982 získali autonómny štatút v rámci Španielska, čo im poskytlo väčšiu samosprávu a kontrolu nad vlastnými záležitosťami.
 • Súčasnosť. Dnes sú Kanárske ostrovy obľúbenou dovolenkovou destináciou, ktorá je známa svojou krásnou prírodou, vrátane sopiek, nádhernými plážami a množstvom národných parkov. Majú významnú turistickú infraštruktúru a ich ekonomika je založená predovšetkým na cestovnom ruchu, poľnohospodárstve a službách.

Gastronómia

Kanárska kuchyňa je bohatá a rozmanitá a dominujú jej čerstvé miestne suroviny. Medzi typické jedlá patrí "papas arrugadas" (vrásčité zemiaky) s omáčkou "mojo", čerstvé ryby, morské plody a jedlá pripravované z miestnych plodín a mäsa. Miestne trhy a reštaurácie ponúkajú bohatý výber kanárskych a španielskych špecialít, ktoré stojí za to ochutnať. Tradičnými jedlami na Kanárskych ostrovoch sú mojo, omáčka, ktorá môže byť oranžovej, červenej alebo zelenej farby (podľa prísad), obsahujúca veľa cesnaku, pikantnejším variantom je mojo picón. Ďalšou špecialitou sú papas arrugadas, malé zemiaky varené v slanej vode, väčšinou podávané s kuracím mäsom a omáčkou mojo. Typickým kanárskym produktom je gofio, múka vyrobená z varenej kukurice, ktorá sa pridáva do jedál a teplého mlieka. Obľúbenou prísadou je samozrejme olivový olej. Ďalšími jedlami sú ropa vieja, bravčové alebo kuracie miešané so zemiakmi a banánmi garbanzo, a potaje, čo je názov miestnej hustej polievky. Jedlo na Kanárskych ostrovoch je často prifarbované žltým šafranom, jedia sa tu tiež tradičné španielske jedlá a morské špeciality. Čo sa týka nápojov, tak je tu chutná ponuku likérov, napr. banánový, kaktusový a úplnou špecialitou je kanársky ron miel - medový rum. Vhodné sú aj ako ako suvenír, ponúkajú ich aj v plastových fľašiach. Bežné sú aj nápoje a čerstvé šťavy z aloe, keďže tento kaktus tu má svoj pôvod. V baroch a reštauráciách je poplatok za obsluhu započítaný v cene, avšak za dobré služby býva zvykom pridať prepitné cca 10 %.

Zemepisná poloha

Kanárske ostrovy sú súostrovím sopečného pôvodu, ktoré leží v strednom Atlantickom oceáne asi 100 km severozápadne od pobrežia Afriky, Maroka. Sopka Teide s nadmorskou výškou 3 718 m n. m. je najvyšším vrchom nielen Kanárskych ostrovov, ale dokonca celého Španielska a treťou najvyššou sopečnou štruktúrou na svete. Súostrovie sa skladá z 13 ostrovov a ďalších menších ostrovčekov, resp. skál trčiacich z mora v blízkosti väčších ostrovov. 
 
Administratívne je súostrovie autonómnym spoločenstvom Španielska, majú dve provincie, a tým pádom aj dve hlavné mestá.
 
Rozloha: 7447 km2
Hlavné mestá: striedavo mestá Las Palmas de Gran Canaria (do tejto provincie spadá východná časť súostrovia – ostrovy Gran Canaria, Fuerteventura a Lanzarote) a Santa Cruz de Tenerife (do tejto provincie patrí západná čast súostrovia – ostrovy Tenerife, La Gomera, La Palma a El Hierro).
 
Členenie
Súostrovie tvorí sedem obývaných ostrovov ( + 6 neobývaných) - La Palma, Lanzarote, Fuerteventura, Gran Canaria, Tenerife, Hierro a Gomera. A
dministratívne sa členia na 2 provincie: Las Palmas a Santa Cruz de Tenerife. Každý zo siedmich hlavných ostrovov spravuje vlastná rada nazývaná cabildo insular.

Zloženie obyvateľstva

Pôvodné berberské obyvateľov Kanárskych ostrovov, „Guanchesovia“ ako samostatný národ dnes už neexistujú. Zmiešali so španielskymi osadníkmi a spoločne vytvorili základ dnešného obyvateľstva Kanárskych ostrovov. V súčasnosti je národnostné usporiadanie Kanárskych ostrovov naozaj pestré a spoločne tu žijú Španieli, Portugalci, prisťahovalci zo severnej Afriky a Latinskej Ameriky, Angličania a Nemci. Kanárske ostrovy majú približne 2,2 milióna obyvateľov, z ktorých 74 % sú Španieli, 17 % Katalánci a 2 % Baskovia a zbytok tvoria ďalšie národnostné menšiny. 84 % obyvateľov sa hlási ku kresťanstvu, k menšinám patria protestanti (2 %), moslimovia (2 %) a bez vyznania (12 %). 

Sviatky

Kanárske ostrovy oslavujú viaceré tradičné španielske sviatky, ako aj miestne festivály. Medzi najznámejšie patrí karneval v Santa Cruz de Tenerife, ktorý je jedným z najväčších a najfarebnejších karnevalov na svete. Okrem toho sa tu konajú rôzne miestne slávnosti, náboženské procesie a kultúrne podujatia počas celého roka.

Štátne sviatky na Kanárskych ostrovoch väčšinou kopírujú štátne sviatky kontinentálneho Španielska. Každý z ostrovov má však aj vlastný sviatok, ktoré je spojený s patrónom ostrova.

 • 1. január: Año Nuevo (Nový rok)
 • 6. január: Los Reyes (Traja králi)
 • 2. február: Día de la Virgen de Candelaria – Tenerife
 • 19. marec: Día del San José (Sv. Jozef) – nie je voľným dňom
 • marec / apríl: Jueves Santo (Zelený štvrtok), Viernes Santo (Veľký piatok)
 • 1. máj: Día del Trabajo (Sviatok práce)
 • 30. máj: Día de las Islas Canarias (Deň Kanárskych ostrovov)
 • máj / jún: Corpus Cristi (Božie Telo)
 • 25. júl: Santiago Apostol (Sviatok sv. Jakuba) – nie je voľným dňom
 • 15. august: Asunción (Nanebovzatie Panny Márie)
 • 8. september: Día de la Nuestra Señora del Pino – Gran Canaria
 • 14. september: Día de la Nuestra Señora de la Peña – Fuerteventura
 • 15. september: Díe de la Nuestra Señora de los Dolores – Lanzarote
 • 24. september: Día de la Nuestra Señora de los Reyes – El Hierro
 • 29. september: Día del San Miguel Arcángel – La Palma
 • 9. október: Día de la Nuestra Señora de Guadalupe  – La Gomera
 • 12. október: Día de la Hispanidad (Deň objavenia Ameriky)
 • 1. november:Todos los Santos (Sviatok všetkých svätých)
 • 6. december: Día de la Constitución (Deň ústavy)
 • 8. december: Inmaculada Concepción (Nepoškvrnené počatie Panny Márie)
 • 25. december: Natividad del Señor (Narodenie Pána)

Hlavné náboženské sviatky sú spojené s rôznymi tradíciami. Zážitkom je napríklad návšteva mestečka La Orotava, kde počas sviatku Božieho Tela rozkvitne na námestí koberec vytvorený z kvetov a farebného sopečného piesku.

Medi najznámejšie pláže Kanárskych ostrovov patria:

Sotavento (Fuerteventura)

Sotavento je dlhá piesočnatá pláž, ktorej piesok je veľmi jemný a more nádherne tyrkysové. Pre pláž je typické, že sú tu rozširené vodné športy a môžete si vybrať zo širokej ponuky. Patrí k najkrajším plážam ostrova, no je menej navštevovaná a preto na nej nájdete pokoj.


(Zdroj: flickr//cc/Sotavento)

Playa de Jandia (Fuerteventura)

Pláž je tvorená zlatistým pieskom a tyrkysovým morom. Pri pohľade na pláž budete mať pocit, že je to len obrázok. Nádhernú scenériu dotvárajú skaltané útvary navôkol. Pláž je veľmi obľúbená medzi potápačmi, ktorí skúmajú podmorský svet. 


(Zdroj: flickr//cc/Playa de Jandia)

Famara beach (Lanzarote)

Na ostrove Lanzarote sa nachádza nádherná piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do mora. Má veľmi mierne more, ktoré je vhodné pre plavcov a pláž je taktiež obľúbená medzi rodiny s deťmi.


(Zdroj: flickr//cc/Famara beach)

Puerto Naos (La Palma)

Je to najväčšia pláž ostrova La Palma. Je tvorená tmavším pieskom a kryštálovo čistým morom. Pláž je v blízkosti mesta, preto je na nej poskytovaných viacej služieb. Môžete sa poprechádzať promenádou s reštauráciami, obchodíkmi, kaviarňami a barmi. Na pláži sú k dispozícii slnečníky a ležadlá. 


(Zdroj: flickr//cc/Puerto Naos)

Playa Las Teresitas (Tenerife)

Pláž sa nachádza v blízkosti mesta Santa Cruz a je približe 1 a pol kilometrov dlhá so zlatistým pieskom. Pláž má pozvoľný vstup do čistého mora a má ideálne podmienky pre plavcov. Na pláži nájdete slnečníky, ležadlá, sprchy aj šatne. Jedlo si môžete vychutnať v niektorej z miestnych reštaurácií, kde Vám pripravia špeciality miestnej kuchyne.


(Zdroj: flickr//cc/Las Teresitas)

Costa Teguise (Lanzarote)

Pláž na ostrove Lanzarote je príjemným spojením svetlého jemného piesku a kryštálovo čistého mora. Mierny vietor vytvára vhodné podmienky pre surfistov. Pláž má pozvoľný vstup do mora a je vhodná aj pre rodiny s deťmi. V blízkosti pláže môžete navštíviť niektorú z miestnych reštaurácií, kaviarní alebo obchodov.


(Zdroj: flickr//cc/Costa Teguise)

Maspalomas beach (Gran Canaria)

Maspalomas je najznámejšia pláž na ostrove, ktorá je tvorená jemným pieskom a piesočnými dunami. Pláž obmýva oceán nádhernej farby. Pláž je veľmi dlhá, na ktorej si nájdete svoje miesto. Časť pláže je pokojnejšia a vhodná pre rodiny s deťmi, v ďalšej časti je možnosť vodných a adrenalínových športov a je tu aj časť pre nudistov. Na pláži sa nachádzajú stánky s občerstvením, reštaurácie a bary.


(Zdroj: flickr//cc/Maspalomas)

Las Palmas (Gran Canaria)

Las Palmas je najväčšie mesto na ostrove a má tie najkrajšie pláže. Navštíviť tu môžete nádherné piesočnaté pláže s tyrkysovým morom. Na väčšine pláží sú k dispozícii slnečníky, ležadlá, reštaurácie, bary aj obchody. Niektoré pláže sú vhodné pre rodiny s deťmi a sú pokojnejšie, a niektoré sú zasa rušnejšie a vhodné pre mladých ľudí.


(Zdroj: flickr//cc/Gran Canaria)

Corralejo (Fuerteventura)

Carralejo je národný park na severovýchode ostrova, kde sa nachádza niekoľko krásnych piesočnatých pláží, ktoré sú veľmi často navštevované. Na plážach sú k dispozícii slnečníky a ležadlá a taktiež služby turistom.


(Zdroj: flickr//cc/Corralejo)

Playa El Médano (Tenerife)

Táto pláž je približne 2 kilometre dlhá piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do kryštálovo čistého mora. Pláž má vhodné podmienky pre vodné športy a môžete si vybrať zo širokej ponuky. Časť pláže je vhodná aj pre rodiny s deťmi, kde sú pre deti vybudované detské ihriská. Na pláži sú k dispozícii slnečníky, ležadlá, reštaurácie a bary.


(Zdroj: flickr//cc/El Medano)

Playa La Tejita (Tenerife)

Pláž La Tejita patrí k tým plážam, na ktorých nenájdete reštaurácie, bary a obchody. Je menej navštevovaná a ukrytá pred hlukom. Je veľmi vhodnou plážou pre oddych. Je tvorená jemným pieskom a kryštálovo čistým morom. 


(Zdroj: flickr//cc/La Tejita)

Playa de Papagayos (Lanzarote)

Pláž sa nachádza v prírodnej rezervácii Los Ajaches. Je to menšia pláž, ktorá má jemný piesok a pozvnoľný vstup do smaragdovo-zeleného mora. Je menšou plážou vhodnou pre rodiny s deťmi.


(Zdroj: flickr//cc/Playa de Papagayos)

Viac pláží nájdete na TripAdvisor.

Mapa

Video

Loro park - Tenerife

Celodenný výlet si môžete urobiť do parku Loro, ktorý je spojením zoologickej a botanickej záhrady. Park sa rozprestiera na severe ostrova Tenerife a je 10 km vzdialený od mesta La Orotava. Park je výnimočný tým, že tu nájdete rôzne druhy papagájov, tuleňov a delfínov. V parku sa pravidelne konajú zábavné programy so zvieratami, ktoré sú veľmi obľúbené, ba aj najkrajšie na svete. Tešiť sa môžete aj na žralokov, motýľov a tučniakov.


(Zdroj: flickr//cc/Loro Park)

Roque Nublo

Prazvláštny skalnatý útvar na ostrove Gran Canaria (80 metrov vysoká skala), ktorý vytvarovala erózia a ktorý je považovaný za posvätné miesto. Týči sa na vrchole hory a keď je pochmúrnejšie počasie a celá táto nádhera sa ešte zahalí do závoja z mrakov a hmly, je sa skutočne na čo pozerať a hlavne čo fotografovať.


(Zdroj: flickr//cc/Roque Nublo)

Puerto de Mogán

Ak zamierite na juhozápad ostrova Gran Canaria tak spoznáte nádherné malé mestečko alebo prístav, ktorý je označovaný za "malé Benátky",  je pre Vás vhodným tipom na výlet. Usporiadajú sa tu pravidelné trhy a nechýba ani pekná pláž na popoludňajší odpočinok.


(Zdroj: flickr//cc/Puerto de Mogán)

Faro de Maspalomas

Nenechajte si ujsť pohľad na pravé púštne duny a vôbec celé malebné pobrežie, kde sa do výšky pyšne týči vysoký maják z konca 19. storočia. Piesočné duny nájdete na juhu ostrova Gran Canaria v blízkosti mesta Maspalomas.


(Zdroj: flickr//cc/Faro de Maspalomas)

Zábavný park Holiday World

Park sa nachádza na juhu ostrova Grand Canaria a ponúka mnoho atrakcií vrátane veľkého ruského kola, centrifugy alebo horskej dráhy. http://www.holidayworldmaspalomas.com/.

Westernové mestečko Sioux City

Je jedna z veľkých atrakcií ostrova Grand Canaria - imituje život vo westernovom mestečku. Nájdete tu kovbojov, jazdu na koňoch i klasické stavby známe z filmov. Proste "divoký západ".


(Zdroj: flickr//cc/Sioux City)

Zoo Palmitos Parque

Na ostrove Gran Canaria sa nachádza veľmi obľúbená ZOO - Palmitos Parque, ktorá je obľúbená najmä u rodín s deťmi. V areáli tohto parku sa nachádza krásna príroda, rôzne druhy rastlín, kvetov a pálm a taktiež neskutočné množstvo vtákov, dokonca až 200 druhov. Usporadúvajú sa tu aj menšie divadielka, kde zvieratá zabávajú návštevníkov. Pozrieť si môžete aj akvárium s rôznymi druhmi rýb, taktiež dom s voľne lietajúcimi motýľmi ale aj obrovskú záhradu s kaktusmi, aloe vera, orchideami a inými kvetmi.


(Zdroj: flickr//cc/Palmitos Parque)

Aquaparky

Siam park - Tenerife
http://www.siampark.net/index.php/en/

Aqualand Playa del Ingles
http://playadelingles.org/aqualand-2

Aqualava Water park - Lanzarote
http://www.aqualava.net/index.php?lng=en

Viac výletov nájdete na TripAdvisor alebo na Turistickom sprievodcovi Google.