Budapešť leží uprostred Maďarska na brehoch rieky Dunaj. Z Budapešti je blízko nielen do Viedne, ale i do Bratislavy.
Väčšina obchodov je otvorená od 8:00 alebo 10:00 hod. až do večerných hodín. V meste sa dá dobre nakúpiť v špecializovaných predajniach alebo vo veľkých obchodných domoch, ktoré sa nachádzajú aj v okrajových častiach. Tie ponúkajú možnosť nákupu do neskorých večerných hodín a pohodlný nákup počas soboty i nedele. Pre náročných zákazníkov stále platí, že najelegantnejšie, ale i najdrahšie obchody sa nachádzajú na Váci utca.
Medzi obľúbené nákupné strediská patria najmä:
Dobré dopravné spojenie je vlakom, autobusom, autom alebo lietadlom. Vďaka Dunaju má výhodné dopravné možnosti aj loďou.
Letecky sa možno dostať do Budapešti z väčšiny európskych veľkomiest. Letisko Ferigehy leží cca 28 kilometrov od Budapešti. MALEV využíva terminál 2A a ostatné letecké spoločnosti terminál 2B. Mnoho turistov využíva aj letisko Schwechat, ktoré síce leží v Rakúsku, ale pre svoju malú vzdialenosť od Budapešti je jeho spojenie so svetom veľkou výhodou.
Vlakom sa možno dostať do Budapešti na niekoľko staníc. Najznámejšou je Nyugati pu., ktorá sa nachádza priamo v centre mesta. Ďalšie sú Keleti a Déli. Z väčšiny nádraží jazdí tzv. nádražný minibus na rôzne miesta v Budapešti.
Ďaľšou možnosťou je príchod autobusom.
Autom sa možno dostať do Budapešti priamo po diaľnici, čo ocenia hlavne obchodní cestujúci a turististi, ktorí takto môžu venovať viac času návšteve mesta. Všetky tri diaľnice do Budapešti M1, M3 a M7 podliehajú povinnnosti zakúpiť si diaľničnú nálepku. Vybrať sa dá týždenná, mesačná alebo ročná. Pozor na rýchlostné limity v meste. Rýchlosť je obmedzená na 50 km/hod. Okružné cesty je vhodné prenechať cestovnej kancelárii alebo použiť mestské dopravné prostriedky.
Loďou sa dá dostať do Budapešti z Viedne i Bratislavy, prípadne z ďalších miest. Cestovné poriadky ako aj cestovné lístky sú k dispozícii v prístave.
Dopravná špička v Budapešti je rovnako ako v iných metropolách značným problémom. Typickým príkladom sú ranné špičky počas pracovného týždňa alebo piatkové poobedňajšie zápchy na výpadovkách. V Budapešti cestujúci využívajú dopravu MHD, autobusom, električkou a metrom. Špecialitou Budapešti je aj lanovka (Libegő).
Na cestovanie sa využíva viac druhov lístkov. Od obyčajných až po kombinované prestupné v metre a viacdenné lístky. Pre turistov odporúčame Budapest card na dva alebo tri dni. Karta oprávňuje držiteľa na bezplatné vstupy do 60-tich múzeí a na rôzne zľavy. Napríklad na kultúrne podujatia, do reštaurácií, na letištné minibusy a pod.
Budapešť má druhé najstaršie metro v Európe. Prvé metro mal Londýn. Metro má tri linky. So všetkými sa možno odviezť do centra Budapešti na Deák Ferenc Tér. Linky sú farebne odlíšené: M1 je žltá, M2 červená a M3 modrá.