Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Zájazdy

Destinácie

Všeobecné informácie

1 2 3 4 »
Monaco - 0

Všeobecné informácie

Zemepisná poloha
Monako leží na pobreží Stredozemného mora. Susedí s Francúzskom.


Členenie
Monako je malá krajina, preto sa o členení nedá hovoriť. Hranice Monaka merajú iba 4,4 kilometre. Z politického hľadiska je Monako konštitučnou monarchiou s dvojkomorovýcm parlamentom. Z celosvetového pohľadu je Monako druhý najmenší nezávislý štát na svete.


Rozloha
1,95 kilometrov štvorcových


Počet obyvateľov
31 tis. obyvateľov


Zloženie obyvateľstva
Takmer polovicu obyvateľstva tvoria Francúzi, šestinu Monegaskovia, šestinu Taliani a zvyšok sú rôzne národnosti. Prevažná časť obyvateľstva sa hlási k rímskokatolíckemu náboženstvu.


Hlavné mesto
Hlavné mesto Monaka je Monako.


Mena
EURO (V minulosti FRF - francúzsky frank)


História
Monako je kniežactvom už od 13. storočia. Najznámejším rodom je janovský rod Grimaldiovcov. Monako bolo na konci 18. storočia dočasne republikou, ale v 19. storočí sa k moci vrátili opätovne Grimaldiovci. Momentálne je v platnosti ústava, ktorú vyhlásil knieža Rainier III.

Turistické informácie

Víza
Nie sú potrebné.


Očkovanie
Nie je potrebné.

Vzdialenosť
Monako patrí k bezpečným krajinám. O bezpečnosť dbá Monako z titulu vysokých príjmov z turistického ruchu a na starosti ju má susedné Francúzsko.


Zdravotníctvo
Monako je vyspelá krajina s rozvinutým zdravotníctvom. Tak ako aj v iných európskych krajinách, tak aj pri ceste do Monaka doporučujeme uzatvoriť zdravotné poistenie.


Turistická sezóna
Monako patrí medzi obľúbené rekreačné strediská. Letoviská na pobreží Stredozemného mora lákajú turistov po celé leto. Sezóna sa tu začína oveľa skôr, a to vďaka obľúbeným kasínam, divadlám a opere. Priaznivci motorizmu vyhľadávajú hlavne tradičné podujatia ako sú: Rally Monte Carlo a Veľká cena Monaka.


Obchody, banky, zmenárne
Z dôvodu solventných návštevníkov sú obchody, zmenárne, banky a ostatné inštitúcie pripravené poslúžiť svojim klientom po celý týždeň.


Jazyk
Úradným jazykom je francúzsky jazyk, ale ľahko sa dorozumiete taliansky, keďže Taliani tu majú silné zastúpenie. Do dnešných čias sa tu zachoval silný monacký dialekt.


Počasie a podnebie
Príjemné stredomorské podnebie, horúce letá a mierne zimy sú zárukou príjemnej dovolenky. Priemerná teplota vzduchu v Monaku je 8,5 stupňa Celzia v januári a 23,5 stupňa Celzia v júli.


Pamiatky a atrakcie

  • Monako - Kniežací palác, Oceánografické múzeum, Botanická záhrada
  • Motoristické súťaže: Rally Monte Carlo a Veľká cena Monaka
  • Kasína - navštíviť Monako a nenavštíviť kasíno je ako vidieť Paríž a nevidieť Eiffelovku

Mapa

Video