Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Zájazdy

Destinácie

Všeobecné informácie

1 2 3 »
Nový Zéland - Wellington - hlavné mesto - 0 Nový Zéland - 1 Nový Zéland - Auckland - 2 Nový Zéland - Pohutu gejzír v Rotorua - 3 Nový Zéland - Turangy v okolí mesta Taupa - 4

Všeobecné informácie

Zemepisná poloha
Nový Zéland leží v Tichomorí asi 2.000 kilometrov východne od brehov Austrálie. Pobrežie Nového Zélandu obmýva Tichý oceán a Tasmanské more.


Členenie
Nový Zéland je členitá a hornatá krajina, ktorá sa rozprestiera na dvoch hlavných ostrovoch: Južný a Severný ostrov. Ostrovy oddeľuje Cookov prieliv. Okrem týchto ostrovov patria k Novému Zélandu aj menšie ostrovy ako sú: Stewartov ostrov (hornatý ostrov, ktorého najvyšší bod leží vo výške 980 metrov nad morom), Tokelau (zámorské územie, ktoré sa skladá z koralových atolov Atafu, Fakaofo, a Nukunonu), Niue a Cookove ostrovy (spolu 15 vulkanických a koralových ostrovov pomenovaných podľa Jamesa Cooka).


Rozloha
267.515 kilometrov štvorcových


Počet obyvateľov
3,55 mil. obyvateľov


Zloženie obyvateľstva
Väčšina obyvateľstva pochádza z Európy. Asi desatinu tvoria Maorovia a necelé štyri percentá predstavujú Polynézania. Zastúpenie tu však majú aj prisťahovalci z iných krajín. Nábožensky je obyvateľstvo Nového Zélandu skutočne rôznorodé. Veľké zastúpenie tu má anglikánske, presbyteriánske a rímsko katolícke náboženstvo.


Hlavné mesto
Hlavné mesto Nového Zélandu je Wellington.


Mena
Novozélandský dolár


História
Prvými osadníkmi Nového Zélandu boli podľa dostupných údajov Maorovia , teda ľudia z oblasti Polynézie. Hoci sa história Nového Zélandu začala písať ešte pred naším letopočtom, k zásadným zmenám prišlo až po objavení Nového Zélandu európskym moreplavcom Tasmanom v 17. storočí. Ďalším známym moreplavcom, ktorý navštívil Nový Zéland bol James Cook. Po prisťahovaleckej vlne sa situácia pôvodného Maorského obyvateľstva zhoršila. Vzájomné spory o pôdu sa čiastočne vyriešili uznaním britskej zvrchovanosti. Štatút dominia získal Nový Zéland až v r. 1907. Dnes je Nový Zéland konštitučnou monarchiou, pričom hlavou štátu je formálne britská kráľovna. Prakticky ju však zastupuje generálny guvernér. Vďaka nádhernej prírode je Nový Zéland úžasným lákadlom pre turistov, ktorí hľadajú neprebádané a divoké územia v krajine, ktorá je na druhej strane civilizovaným a bezpečným územím.

Turistické informácie

Víza
Vízum je pre občanov SR povinné.


Očkovanie
Doporučované očkovanie nie je žiadne. Prípadné otázky je vhodné riešiť so svojím lekárom.


Vzdialenosť
Letecky viac než 15 hodín. Vzdialenosť Wellingtonu od Bratislavy je 18101 kilometrov.


Bezpečnosť
V turistických centrách je bezpečnosť na vysokej úrovni. O bezpečnosť sa treba starať hlavne pri adrenalínových športoch, ktoré sa doporučujú skúšať len pod vedením skúsených inštruktorov.


Zdravotníctvo
Zdravotníctvo je na pomerne dobrej úrovni. Keďže zdravotné služby sú platené, je vhodné zabezpečiť si zdravotné poistenie ešte pred cestou.


Turistická sezóna
Nový Zéland má leto počas našej zimy a zimu počas nášho leta. Priemerné teploty sú preto pre našinca trochu neobvyklé. V januári sa priemerné teploty pohybujú okolo 16 stupňov Celzia a v júli okolo 8 stupňov Celzia.


Doprava
Na Novom Zélande je dobre vybudovaná infraštuktúra. Cesty a železnice sú vo výbornom stave. Letecké spojenie zabezpečujú 3 medzinárodné letiská. Obchodná sieť je rozvinutá. Banky sú otvorené počas pracovných dní.


Jazyk
Úradným jazykom je anglický a maorský jazyk.


Počasie a podnebie
Nový Zéland má mierne oceánske, na severe krajiny čiastočne subtropické podnebie. Nový Zéland má hojnosť zrážok hlavne v horských oblastiach, kde ročné zrážky dosahujú až 3.000 mm. V horských oblastiach v zime sneží. Letá i zimy sú veľmi príjemné bez extrémnych výkyvov.

Pamiatky a atrakcie

 • Wellington  - Wellington City Art Gallery, New Zealand Portrait Gallery, Národné múzeum, Múzeum Nového Zélandu (nové a najväčšie múzeum otvorené v r. 1998)
 • Auckland  - (v Aucklande žije viac než 1 milión obyvateľov) Prístavný most, Auckland City Art Gallery , Albert Park
 • Dunedin - mesto, ktoré bolo známe v čase zlatej horúčky, Univerzita Otago založená v r. 1869, Otago múzeum - centrum maorskej kultúry
 • Waitomo - vápencová jaskyňa svätojánskych mušiek
 • Vyrezávanie z dreva - tradičné maorské remeslo
 • Vulkanické kopce: Mount Ruapehu (2.797 metrov) - zároveň najvyššia hora na Severnom ostrove, Mount Ngauruhoe (2.291 metrov) - stále dymiaca sopka  a Mount Tongariro (1.968 metrov).
 • Najvyšší vrch Nového Zélandu Mount Cook meria 3.754 metrov ležia na Južnom ostrove. Vrch bol pomenovaný podľa známeho moreplavca Jamesa Cooka.
 • Milfordský záliv - záliv zasahuje až 20 km do vnútrozemia. Tvoria ho najvyššie morské skalné útesy na svete (vyše 1580 metrov nad hladinou mora).
 • Horúce pramene na jazere Lake Taupo , ktoré je najväčším jazerom na Novom Zélande
 • Geotermálna oblasť Rotorua  - nachádzajú sa tu horúce pramene, gejzíry, jazerá horúceho bahna a tzv. sopúchy. Často je prítomný sírový zápach.
 • Pohutu - najväčší gejzír Nového Zélandu  strieka vodu do výšky 30 metrov
 • Tikitera - horúci vodopád Pekelné vráta

Národné parky

 • Tongariro National Park (Severný ostrov) - najstarší národný park na Novom Zélande bol založený v r. 1887. Názov NP je odvodený od stále aktívneho vulkánu Mount Tongariro s nadmorskou výškou 1935 metrov. V národnom parku sú ešte ďalšie dve činné sopky, a to: Mount Ngauruhoe (2292 m) a Mount Ruapehu (2797 m). NP je v zozname UNESCO.
 • Egmont National Park (Severný ostrov) - druhý najstarší NP na Novom Zélande. Jeho atrakciou je sopka Mount Taranaki, ktorej hlavný kráter dosahuje nadmorskú výšku 2518 metrov.
 • Westland National Park (Južný ostrov)
 • zvláštne živočíšne druhy - vták kivi (nemá krídla), papagáj kakapo, spevavý vták tui

Na Novom Zélande sa natáčal svetoznámy film Pán prsteňov

Mapa

Video