Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Viedeň - Brána - 0 Viedeň - Hundertwasser Haus - 1
Rakúsko - praktické informácie
Rakúsko - fotogaléria
Viedeň - sprievodca mestom
Last minute Rakúsko
First minute Rakúsko

Viedeň sa nachádza na severovýchode Rakúska na brehoch rieky Dunaj a je najbližším hlavným mestom.

Doprava

Do Viedne:
Vďaka svojej polohe sa do Viedne možno ľahko dostať autom, autobusom, vlakom, loďou i lietadlom.
Pri ceste autom je možné ísť po starej ceste bez diaľničnej nálepky alebo po diaľnici s diaľničnou nálepkou. Autobusom sa spravidla turista dostane na autobusové nádražie Wien Mitte, ktoré je prakticky v centre mesta. Vlakom zase na nádražie Südbahnhof. Loďou sa dá cestovať od jari do jesene. Prístav je v dosahu metra. Lietadlom je možné priletieť na letisko Schwechat, ktoré je od Viedne vzdialené približne 20 km. Z letiska sa dá dostať do centra mesta buď autobusom leteckej spoločnosti, autom, taxíkom alebo tzv. Schnellbahnom.

Vo Viedni:
Ak nevyužijete vlastné auto alebo požičané auto, tradičné kočiare, či taxík, môžete využiť mestskú dopravu. V rámci mestskej dopravy premávajú autobusy, električky, vlaky a metro. Metro je označené písmenom U (U-bahn). Cestovné lístky na všetky druhy dopravy si možno zakúpiť v trafikách, v pokladnici metra alebo v automatoch.

Pamiatky a atrakcie - Viedeň

Stephansdom         
Symbolom mesta a jeho srdcom je katedrála Stephansdom. Nádherná budova katedrály, ktorú možno rovnako obdivovať zvonka i zvnútra sa vyníma aj vďaka svojej gotickej kostolnej veži vysokej 137 m. Strechu Stephansdomu zdobí štvrť milióna farebných tašiek, ktoré vytvárajú krásne vzory. Zvon nesie meno Pummerin.


Staatsoper (Štátna opera)
Otvorená v r. 1869 pri príležitosti uvedenia Mozartovej opery Don Giovanni. Atrakciou je známy ples, ktorý sa koná počas fašiangov. Viedenská opara je známa vďaka svojim známym operným predstaveniam na vysokej úrovni.

Burgtheater
Budova viedenského mestského divadla bola úplne zrekonštruovaná. Dnešnú podobu má od r. 1955.

Haas Haus
Budova Haas Haus, pýcha Viedne, sa nachádza priamo oproti Stephansdomu. Je zaujímavým kontrastom k historickému jadru. Jej sklenená fasáda a zaujímavý interiér zaujmú návštevníkov obchodíkov, reštaurácií a kaviarní.


Karlskirche
Jeden z najkrajších barokových kostolov Európy nájdete práve vo Viedni. Karlskirche dal postaviť cisár Karol VI.


Dominikanerkirche
Majestátny kostol patrí dominikánskemu rádu. Jeho výzdoba je veľmi bohatá.


Schönbrunn
Zámok Schönbrunn bol sídlom cisárskej rodiny. Schönbrunn je signifikantnou pamiatkou Viedne. Celý komplex bol zaradený medzi svetové pamiatky kultúrneho dedičstva UNESCO. K zámku patrí aj nádherná záhrada, fontány, sochy, aleje, skleníky a pavilón ZOO.


Am Hof
Krásne námestie, ktorému korunuje mariánsky stĺp.


Hofburg
Hofburg je rozsiahly komplex, kde návštevníci môžu okrem krásnej záhrady vidieť zimnú jazdeckú školu, cisárske apartmány, múzeá, kaplnku a kostol.


Belveder
Nesporne elegantným letným sídlom je Belveder, ktorý je lákavou turistickou atrakciou. Za povšimnutie stoja francúzske záhrady. V nich nájdete krásne sochy, sfingy a fontánu.


Hundertwasser Haus
Obytný dom navrhnutý architektom F. Hundertwasserom predstavuje zaujímavé oživenie v mestskej zástavbe. Farebné plochy bez jasných pravidelných línií so živými stromami na streche sú sympatickým narušením poriadku.
        

Práter - Zábavný park
Práter je obrovský zábavný park, ktorý bol založený v 19. storočí. Dnes je miestom zábavy i odpočinku, nájdete tu lunapark, dostihovú dráhu, štadión, bazén, planetárium a mnohé iné atrakcie.


Burggarten
Krásna záhrada so skleníkmi pri Hofburgu. Jej zakladateľmi boli Habsburgovci. Záhrada bola sprístupnená verejnosti po prvej svetovej vojne.


Volksgarten
Táto záhrada bola od svojho vzniku určená pre širokú verejnosť. Romantické časti tvorí hlavne ružová záhrada, sochy a fontána. V jej okolí sa nachádza niekoľko architektonicky zaujímavých stavieb.


American Bar
Zvláštnym miestom je architektonický klenot Adolfa Loosa. Zaujímavý a do detailov prepracovaný interiér vytvára z tohto baru obľúbené miesto.


ZOO
ZOO vo Viedni je najstaršia ZOO na svete. Bola založená v roku 1752. Leží pri zámku Schönbrunn. Medzi vzácne druhy, ktoré tu žijú, patria napríklad pandy obrovské. V zoologickej záhrade sa okrem nádherného parku nachádza aj niekoľko špecializovaných pavilónov: Akvárium a terárium, Dažďový prales, Pavilón púšte, Mexický pavilón a Polárny pavilón.

Múzeá a galérie - Viedeň

Akadémia výtvarných umení
V budove Akadémie sa nachádza zbierka diel holandských a flámskych maliarov.


Albertina
V Albertine sa konajú výstavy grafiky, kresby a akvarelov. Lákadlom sú diela A. Dürera, Leonarda da Vinci, Michelangela, Rubensa, Maneta a Cézanna, ktoré patria k najväčšej umeleckej kolekcii.


Historické múzeum
V historickom múzeu sú sústredené predovšetkým historické zaujímavosti z románskeho a gotického obdobia a neskorších období Viedne.


Josephinum
V tomto lekárskom múzeu sa nachádza zbierka voskových anatomických modelov.


Kriminalmuseum
Zaujímavé múzeum kriminalistiky so skutočne netradičnými exponátmi zbraní a zločincov ponúka pohľad na prácu polície.


Vojenské historické múzeum
Vojenské historické múzeum zoznamuje návštevníkov so zbraňami, ktoré sa používali od 16. storočia. Medzi exponátmi sú delá, tanky, obrnené vozidlá a iné zbrane.


Kunsthaus Wien
Do tohoto múzea majú deti do 13 rokov vstup voľný. Na netradičnej výzdobe sa realizoval známy architekt F. Hundertwasser.


Kunsthistorisches Museum
Umelecko historické múzeum je jedným z najnavštevovanejších múzeí. Zbierka obrazov slávnych maliarov sem právom láka mnohých turistov. Okrem rozsiahlych expozícií výtvarného umenia sa tu nachádzajú aj artefakty z Egypta, orientálne umenie a zbierka mincí a medailí.


Pavilón Secesie
Už zvonku je jasné, že v tejto budove vládne secesia. Štýlová fasáda, secesná kupola a nádherné nástenné maľby dotvárajú atmosféru vhodnú pre vnímanie umenia.

Prírodovedné múzeum
Rozsiahle zbierky archeologických vykopávok, minerálov a ďalších zaujímavých exponátov. Pre deti bude určite zaujímavé navštíviť zbierku kostier dinosaurov.


Museum für angewandte Kunst
Múzeum užitého umenia ponúka prehliadku nádherných umeleckých predmetov. Príjemnou expozíciou je zbierka nábytku, textílii a skla.


Múzeum bábik a hračiek
Nádherná zbierka bábik a hračiek z celého sveta.


Múzeum hodín
Hodiny, hodinky, vežové hodiny …


Technické múzeum
Krásna výstava techniky.

Nákupy vo Viedni

sú vždy zaujímavé. Sú tu miesta pre solventných i menej solventných. V každom prípade si môžete nájsť niečo, čo očarí práve Vás. Pre tých, ktorí hľadajú drahé a exklusívne obchody, možno doporučiť centruým Viedne, kde špecializované predajne šperkov, skla, porcelánu a interiérových doplnkov vysokej kvality. Prakticky zameraní ľudia sa vo Viedni určite potešia obchodným centrám a nákupným strediskám na kraji mesta. Obchody v centre nájdete hlavne na Kärtner Strasse, Kohlmarkte a Mariahilfer Strasse.

Ubytovanie

Vo Viedni nájde ubytovanie každý. Sú tu luxusné hotely, ktoré sú extrémne drahé, ale aj príjemné menšie hotely a penzióny a ubytovne. Pre obchodníkov je vo Viedni mnoho sieťových hotelov. Rezervácia je možná telefonicky, faxom alebo písomne. Najjednoduchší spôsob je s uvedením kreditnej karty.

Reštaurácie

Vo Viedni rozhodne nebudete hladní. Reštaurácie, kaviarne, cukrárne, vinárne a bary sú naozaj všade. Kvalita jedál a nápojov je štandardne vysoká. To isté platí o zákuskoch a zmrzlinách. Medzi slávne kaviarne Európy patrí rozhodne kaviareň Central, ktorá je známa tým, že sa tu schádzali spisovatelia a umelci. Vždy upravená a plná je i kaviareň Sacher, ktorá sa nachádza v blízkosti opery. Pri objednávaní vína určite oceníte informáciu o obľúbenosti tohtoročného vína, ktoré sa nazýva "heurige", čiže mladé víno. Špecialitou mnohých reštaurácií a lokálov je "stelzen", čiže ovarové koleno. Rozhodne stojí za ochutnanie.

Mena

Euro - EUR

Čas

Rovnaký ako u nás. V Rakúsku sa používa letný čas od marca do októbra.

Telefónne čísla

Polícia - 133, Záchranná služba - 144, Viedeň - 0043/1/

Zaujímavé informácie

Turistické informácie a prehliadky sú zabezpečované počas celého roka. Hlavná kancelária Viedenskej informačnej kancelárie má sídlo na Kärtner Strasse č. 38.

Mapa

Video