Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Zájazdy

Destinácie

Všeobecné informácie

Články

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
Švajčiarsko - Luzern - 0 Švajčiarsko - Zurich - 1 Švajčiarsko - Laussane - Katedrála - 2 Švajčiarske Alpy. Monte Rosa (pod Matterhornom) - 3 Švajčiarske Alpy. Ľadovec pod Monte Rosa - 4

Všeobecné informácie

Zemepisná poloha
Švajčiarsko je vnútrozemská krajina ležiaca v strede Európy. Jej susedmi sú Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Lichtenštajnsko a Rakúsko.


Členenie
Švajčiarsko je členitá krajina vďaka horským masívom a hlbokým údoliam. Politicky sa Švajčiarsko člení na 20 kantónov a 6 polokantónov.


Rozloha
41.293 kilometrov štvorcových


Počet obyvateľov
7,25 mil. obyvateľov


Zloženie obyvateľstva
Obyvateľstvo tvoria prevažne Švajčiari, ale vďaka prisťahovalcom sa vyskytujú aj príslušníci okolitých štátov. Nábožensky sa obyvateľstvo delí na rímskokatolíkov a na protestantov.


Hlavné mesto
Hlavné mesto Švajčiarska je Bern.


Mena
CHF - švajčiarsky frank


História
Švajčiarske územie bolo dlho späté s Rímskou ríšou. Neskôr ho ovládli Habsburgovci. Po spojení troch kantónov sa proti Habsburgovcom vytvorila opozícia v podobe Večného spolku v r. 1291. Ten bol základom vzniku švajčiarskeho štátu. Postupným pripojením ďalších kantónov vznikla švajčiarska konfederácia. Po páde vplyvu Habsburgovcov sa od 15. storočia Švajčiarsko snaží budovať svoju neutralitu, ktorú akceptujú aj okolité krajiny. Na prelome 18. a 19. storočia však Francúzsko ovládne Švajčiarsku konfederáciu. Švajčiarsku sa podarilo obnoviť svoju neutralitu v r. 1813 a súčasne prijalo do konfederácie posledné kantóny. Vďaka svojej neutralite a silnému medzinárodnému postaveniu si Švajčiarsko udržalo aj počas svetových vojen nezávislý bankový sektor. Dnes je Švajčiarsko turisticky atraktívnou krajinou. Lákadlom sú predovšetkým nádherné hory, krásne údolia, čistota a udržiavané mestá i obce.

Turistické informácie

Víza
Nie sú potrebné.


Očkovanie
Nie je potrebné.


Vzdialenosť
Vzdialenosť hlavného mesta Bern od Bratislavy je 742 kilometrov.


Bezpečnosť
Švajčiarsko patrí medzi bezpečné krajiny.


Zdravotníctvo
Zdravotníctvo je na vysokej úrovni. Pre Švajčiarov je poskytovanie zdravotnej starostlivosti prakticky bezplatné. Pre turistov dopoučujeme uzatvoriť zdravotné poistenie.


Turistická sezóna
Švajčiarsko má čo ponúknuť turistom po celý rok. Horské masívy, nádherné scenérie sa dajú obdivovať v lete i v zime. Trochu nepriaznivé podmienky sa dajú očakávať na jar a na jeseň, kedy fúka teplý vietor, čo spôsobuje rýchle topenie sa snehu a v niektorých oblastiach následné záplavy. Čistý sneh, čistý vzduch a panorámy ako z pohľadníc či obrazových kalendárov pripravujú pre turistov mnohé známe vrchy. Kto by nepoznal hory Matterhorn, Monte Rosa, či jazerá obklopujúce mestá Zurich, Zug alebo Ženevu.


Obchody, banky, zmenárne
Obchodná sieť je ako v každej bohatej krajine veľmi široká. No a kde inde ako vo Švajčiarsku môžete navštíviť pri výmene valút toľko renomovaných bánk.


Jazyk
Vo Švajčiarsku sú až tri úradné jazyky, a to nemecký, francúzsky a taliansky jazyk.


Počasie a podnebie
Podnebie vo Švajčiarsku je kontinentálne. Výrazne ho však ovplyvňuje Stredomorie a hornatý ráz krajiny. Mierne podnebie sa okrem iného prejavuje výdatnými zrážkami, v zime snehovými.V nadmorskej výške okolo 600 metrov sa priemerné teploty v zime pohybujú okolo mínus 1 stupňa a v lete okolo 17 stupňov Celzia, pričom zrážky dosahujú približne 1125 mm.

Pamiatky a atrakcie

 • Ženeva - Univerzita z r. 1873, Katedrála z prelomu 12. a 13. storočia
 • Bern - Zachované meštianske domy v centre mesta, Univerzita z r. 1834
 • Zurich (Zürich) - je mesto s nádherne upravenými domami, pričom mnohé pochádzajú zo 16. a 17. storočia. Je tu neuveriteľné množstvo fontán.
 • Chrám Grossmünster
 • Ženský kláštor s Fraumunsterským kostol z 13. storočia - mozaikové okná sú dielom Chagalla
 • Botanická záhrada
 • ZOO
 • Zürichsee - jazero neďaleko Zürichu
 • Ženevské jazero - ľadovcové jazero s gejzírom
 • Lausanne - mesto na brehu Ženevského jazera je sídlom Medzinárodného olympijského výboru. Historickou pamiatkou je Katedrála (foto).
 • Luzern (Lucern) - Hradby s deviatimi vežami zo 14. storočia. V okolí sa tiahne alpský masív s vrcholom Pilatus vo výške 2.120 metrov.
 • Zug - Hodinová veža nazývaná Zytturm. Samotný ciferník Hodinovej veže pochádza z roku 1557.
 • Najdlhší cestný tunel na svete - zo švajčiarskeho Göschenu do talianskeho Airola
 • Täschalp
 • Ľadovec pod Grossglocknerom
 • Najnižšie miesto: Jazero Maggiore - nadmorská výška 195 metrov.
 • Najvyššie miesto: Dufourspitze (Monte Rosa) - nadmorská výška 4.634 metrov. Ďalší vysokohorský alpský masív - Matterhorn s nadmorskou výškou 4.478 metrov.
 • Gr. Aletsch - najldhší údolný ľadovec meria až 26 km. Ľadovec smeruje od Jungfrau a Aletschhornu do doliny Rhône.
 • Zermatt - jedno z najkrajších vysokohorských stredísk vo Švajčiarsku.

Mapa

Video