Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Zájazdy

Destinácie

Všeobecné informácie

1 2 3 4 »
Goteborg - 0 Štokholm - skanzen - 1 Sundsvall - kvetinový trh - 2 Štokholm - Nobelovo múzeum - 3 Umea - 4

Všeobecné informácie

Zemepisná poloha
Švédsko leží na severozápade Európy vedľa Nórska. Na východe susedí s Fínskom. Patrí medzi škandinávske krajiny. Jeho juhovýchodné pobrežie obmýva Baltské more.


Členenie
Povrch Švédska sa mení od severu k juhu. Na severe je povrch zalesnený a hornaté časti sú zaľadnené. Južná časť krajiny je nížinatá a nachádzajú sa tu tiež veľké jazerá.


Rozloha
449.960 kilometrov štvorcových


Počet obyvateľov
8,7 mil. obyvateľov


Zloženie obyvateľstva
Prevažná väčšina obyvateľstva je tvorená Švédmi. Národnostné menšiny tu zastupujú Fíni a Laponci. Oficiálnym náboženstvom je švédska luteránska cirkev.


Hlavné mesto
Hlavné mesto Švédska je Štokholm.


Mena
Švédska koruna - SEK


História
Prvé zmienky o osídlení dnešného územia Švédska hovoria o kmeňoch Švédov a Gótov. Švédski Vikingovia sa postarali o rozšírenie obchodných kontaktov na susediace krajiny a na ďaleký východ vďaka ich námorným zručnostiam. Búrlivé obdobie od 11. do 13. storočia komplikovalo množstvo vojen. Až 14. storočie prinieslo krajine pokoj. Medzníkom sa stala kalmarská únia, ktorá spojila Švédsko, Nórsko a Dánsko, ktoré vládlo tomuto zoskupeniu. V 15. storočí sa Švédsko osamostanilo a postupne mohutnelo. V histórii Švédska sa vyskytli aj dlhé vojenské konflikty, z ktorých najznámejšie sú tridsaťročná vojna a vojna s Ruskom a Pruskom. Až 20. storočie bolo pre Švédsko pokojné a to vďaka neutralite krajiny. Dnes je Švédsko pokojná a vyspelá krajina s vysokou životnou úrovňou.

Turistické informácie

Víza
Nie sú potrebné.


Očkovanie
Nie je potrebné.


Vzdialenosť
Vzdialenosť hlavného mesta Štokholm od Bratislavy je 1.245 kilometrov.


Bezpečnosť
Švédsko patrí medzi bezpečné krajiny.


Zdravotníctvo
Zdravotnícka starostlivosť je vo Švédsku veľmi vysoká. Švédsko poskytuje až nadmerne rozsiahlu starostlivosť a pre domáce obyvateľstvo sú lieky takmer bezplatné.


Turistická sezóna
Keďže Švédsko nemá najteplejšie podnebie, doporučujeme realizovať návštevu miest od skorého leta do jesene. Jar a jeseň sú tu veľmi farebné, pretože je tu dostatok vlahy. Zima je malebná a pre návštevníkov prírodných krás, či lyžiarov nesporne príťažlivá.


Obchody, banky, zmenárne
Rozvinutá sieť obchodov poskytuje komfortný nákup. Bankový sektor je na vysokej úrovni.


Jazyk
Úradným jazykom je švédština. Ľahko sa dorozumiete aj nórsky a dánsky a bez väčších problémov anglicky.


Počasie a podnebie
Švédsko má podnebie ovplyvnené Golfským prúdom. Ten zmierňuje zimy i letá a prináša vlhký a teplý vzduch. V auguste sa vyskytujú hojné zrážky. Severná časť majú výrazne chladnejšie podnebie, ktoré je ovplyvňované prúdením vzduchu zo sibírskych oblastí. V hlavnom meste sa priemerné teploty v januári udržiavajú na mínus 3 stupňoch a v júli na takmer 18 stupňoch Celzia. Ročné zrážky sa pohybujú na úrovni 555 mm, zatiaľ čo severovýchod krajiny máva ročné zrážky v rozmedzí 1000 až 2000 mm.

Pamiatky a atrakcie

 • Štokholm - mesto na ostrovoch. Stará časť mesta Gamla Stan je veľmi zaujímavá. Doporučujeme navštíviť Kráľovský palác, Radnicu ako aj Skanzen, ktorý ponúka okrem iného aj ZOO a akváriá. V Štokholme sa nachádza aj Nobelovo múzeum a jedno z najznámejších múzeí Švédska Vasa Múzeum. Jeho hlavnou atrakciou je výbrone zachovaná loď Vasa zo 17. storočia.
 • Skutočný relax možno zažiť pri jazere Brunnsvike, kde je mnoho prírodných zaujímavostí ako aj rôznych pavilónov a atrakcií.
 • Vadstena - Renesančný zámok
 • Göteborg - Najväčší švédsky prístav, Park Liseberg, Ostindiska huset - historické a archeologiocké múzeum, Umelecké múzeum, Námornícke múzeum
 • Malmö - budova Turning Torso - je asi najzaujímavejšou stavbou v meste Malmö. Jej výška 190 metrov je impozantná. Budovu navrhol španielsky architekt Santiago Calatrava. Doporučujeme navštíviť aj Crám Sv. Petra zo 14. storočia a pláž Ribersborg, ktorú Švédi volajú Švédska riviéra.
 • Ales Stenar - megalitický monument neďaleko mesta Ystad (pripomína Stonehange vo Veľkej Británii).
 • Kalmar - Kalmarský zámok
 • Uppsala - Uppsalská katedrála (nazývaná Uppsala Domkyrka) patrí k najväčším a najkrajším katedrálam Škandinávie.
 • Obľúbenými sviatkami je letný slnovrat a 13. december (Lucia). Pri oslavách obidvoch sviatkov sa koná mnoho festivalov. Medzi najznámejšie patrí festival v meste Visby (ostrov Gotland). Ide o festival Stredoveké dni.
 • Národné parky Švédska - Švédsko má rozsiahle chránené územia. Cez mnohé národné parky vedú označené chodníky. Je tu množstvo zachovaných nedotknutých lesov, hôr a jazier. Mnohé z parkov sú obľúbeným miestom pre outdoor aktivity.
 • Vodopád - Njupeskär je najvyšším vodopádom Švédska
 • Korčuľovanie
 • Rybačka - rybársky raj

Mapa

Video