Aktuálne informácie pre turistov si pozrite na stránke Ministerstva zahraničných vecí.
H2 - Doklady potrebné na vstup do krajiny
Pre vstup do krajiny je potrebný cestovný pas, platný najmenej 3 mesiace po návrate z krajiny. Vízum nie je potrebné, avšak dĺžka pobytu nesmie prekročiť 90 dní.
H2 - Dôležité kontakty
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire
3, Adel Hussein Rostom, P.O.BOX 450
11794 - Ramses Post Office Dokki Káhira
Telefón: +20 233358240, +20 233357544, +20 233376901
Fax: +20 233355810
Email: emb.cairo@mzv.sk
Email konzulárneho oddelenia: cons.cairo@mzv.sk
Núdzová linka: +421 2 5978 5978 (+421 906 075 978)
Webová stránka: www.mzv.sk/kahira
H2 - Colné a devízové predpisy
Do krajiny je možné dovážať bežné druhy tovarov a osobných vecí v primeranom množstve z pohľadu dĺžky a účelu pobytu. Dovoz a vývoz finančných prostriedkov nie je obmedzený, podlieha však ohlasovacej povinnosti. Bez cla je možné doviezť okrem predmetov osobnej spotreby, 1 liter alkoholu a 200 ks cigariet, alebo tomu zodpovedajúce množstvo tabakových výrobkov na osobu.
Je zakázaný dovoz a vývoz miestnej meny. Aktuálne informácie o vývoze suvenírov odporúčame zistiť vždy pred cestou na tuniskom zastupiteľskom úrade vo Viedni alebo na internete.
H2 - Očkovanie
Pri ceste do Tuniska nie je povinné žiadne očkovanie. Je vhodné konzultovať s lekárom možnosť ochrany proti hepatitíde a proti hnačkám, iné problémy vo väčšej miere nehrozia. Dôležité je dbať na dôkladnú osobnú hygienu, najmä pravidelné umývanie rúk. Vyhýbajte sa konzumácii neumytého ovocia a zeleniny a na pitie používajte výhradne balenú vodu. Odporúča sa vziať si so sebou cestovnú lekárničku s bežnými liekmi a prípravkami proti tráviacim ťažkostiam.
H2 - Zdravotníctvo
V Tunisku je zdravotná starostlivosť na dobrej úrovni, predovšetkým v turistických oblastiach. Najvyššiu kvalitu poskytujú súkromné kliniky, ktoré sú však finančne náročné, preto je vhodné mať pred cestou uzatvorené kvalitné cestovné zdravotné poistenie. Pri náhlom ochorení vám môže byť poskytnutá aj bezplatná liečba. Sieť lekární je rozšírená a dobre zásobená, no napriek tomu sa odporúča mať so sebou primeranú zásobu liekov.
H2 - Jedlo
Tunajšie reštaurácie väčšinou nepodávajú kontinentálnu stravu, miestne jedlá sú však výborné. V strave domácich prevládajú pikantné jedlá s množstvom zeleniny, strukovín a korenín. V hoteloch sa väčšinou servíruje jedlo európskeho typu. K najznámejším tuniským špecialitám patrí Mechouia – pikantný šalát z grilovaných paradajok, paprík, vajec a tuniaka, či Brik – chrumkavá taštička plnená vajíčkom, cibuľou a zemiakmi. Neodmysliteľnou súčasťou miestnej kuchyne je aj Couscous, ktorý sa podáva s duseným mäsom, zeleninou a pšeničnou krupicou. Milovníci sladkostí si prídu na svoje pri pochúťkach ako loukoum, baklawa či kab-al-gazal, pripravovaných najčastejšie z medu a orieškov podľa tureckých receptúr. Tieto dezerty si možno zakúpiť priamo na trhoviskách, často čerstvo pripravené pred očami návštevníkov.
H2 - Nápoje
Náš organizmus nie je zvyknutý na tuniskú tečúcu vodu. Môže spôsobiť črevné problémy. Doporučujeme kupovanie balenej vody.
K tradičným nápojom je silná a aromatická tuniská káva. Často sa tiež pije zelený, mätový a čierny čaj. Obľúbené sú veľmi chutné miestne vína. Známym miestnym alkoholickým nápojom je napríklad Boukha, 36% destilát z fíg.
H2 - Obchody, banky, zmenárne, pošty
Tunisku sa dá dobre nakúpiť hlavne tovar, ktorý je vyrábaný tradičným spôsobom. Pri nákupe treba dodržiavať obchodnícke zvyklosti a cenu dohadovať. Obzvlášť výhodne sa dajú kúpiť koberce, kožušiny, keramika, ručne vyrábané medené, strieborné a zlaté predmety. Otváracia doba je spravidla od rána do 9:00 hod večer.
Banky a zmenárne majú otvorené zvyčajne od 8:00 do 11:00 a od 14:00 do 16:00 hod. Zmenárne bývajú otvorené aj v sobotu. Pošty sú otvorené od 8:00 do 13:00 hod. počas zimnej sezóny a do 18:00 hod. počas letnej sezóny. Listy a pohľadnice doporučujeme podávať priamo na pošte.
Ceny sú v Tunisku relatívne primerané. Na trhoch je cena otázkou dohody. V obchodných domoch sú používané pevné ceny. V turistických strediskách sú o niečo vyššie, než vo vnútrozemí. Južné časti Tuniska majú nižšie ceny, pretože tu býva menej turistov.
H2 - Časové pásmo
Časový posun je mínus jedna hodina nášho letného času.
H2 - Počasie a podnebie
V Tunisku je podnebie mierne odlišné v závislosti od regiónu. Na severe prevláda typická stredomorská klíma s miernejšími zimami a občasnými zrážkami, zatiaľ čo juh krajiny spadá do subtropického pásma, ktoré sa vyznačuje suchom a výrazne vyššími teplotami. Priemerné denné a nočné teploty počas roka sú nasledovné:
Január
Denné teploty sa pohybujú okolo 16 °C, nočné klesajú na približne 8 °C.
Február
Cez deň býva okolo 18 °C, v noci približne 8 °C.
Marec
Denné teploty dosahujú 19 °C, nočné klesajú na 10 °C.
Apríl
Začína sa otepľovať – cez deň býva okolo 22 °C, v noci 12 °C.
Máj
Teploty už pripomínajú leto – cez deň dosahujú 25 °C, v noci 15 °C.
Jún
Letné počasie sa naplno rozbieha – 29 °C cez deň a 19 °C v noci.
Júl
Najteplejší mesiac s teplotami okolo 33 °C počas dňa a 22 °C v noci.
August
Rovnako horúci ako júl – 33 °C cez deň a 22 °C v noci.
September
Mierne ochladenie – denná teplota okolo 30 °C, nočná 21 °C.
Október
Denné teploty dosahujú ešte 26 °C, nočné klesajú na 17 °C.
November
Začína sa ochladzovať – cez deň je okolo 21 °C, v noci 12 °C.
December
Zimný mesiac s dennými teplotami približne 18 °C a nočnými okolo 9 °C.
H2 - Bezpečnostná situácia
V súvislosti so situáciou na Blízkom Východe a udalosťami po atentáte v Djerbe je potrebné zvýšiť opatrnosť predovšetkým na verejných miestach, ktoré sú vyhľadávané a navštevované turistami. Aj keď Tunisko patrí dlhodobo k bezpečným destináciam, upozorňujeme na potenciálne riziko výskytu útokov proti zahraničným návštevníkom zo strany islamských militantov. Podobne ako v iných krajinách aj v Tunisku existuje bežná kriminalita preto pripomíname potrebu dodržiavať bežné preventívne opatrenia. Najmä v oblastiach s nízkou prítomnosťou cudzincov odporúčame obozretnosť – predchádzajte správaniu, gestám alebo oblečeniu, ktoré by mohli byť v konzervatívnom, islamskom prostredí považované za provokatívne.
H2 - Pláže
Tunisko sa pýši dlhým pobrežím s množstvom piesočnatých pláží a teplým morom, ktoré je hlavným lákadlom pre dovolenkárov. Čistota mora síce nedosahuje takú úroveň, ako napríklad v Grécku (tuniské mestá nemajú až na výnimky čističky), ale na príjemnú dovolenku to stačí. Niekedy pri pobreží plávajú chaluhy a nejaká morská tráva, ale pokiaľ ste aspoň v priemernom hoteli, tak personál priľahlé pláže čistí. Chaluhy bývajú problémom najmä v septembri a októbri.
Každý hotel, aj tie menšie, disponuje vlastným sladkovodným bazénom. V prípade, že sa hotel nachádza ďalej od pláže, bazény bývajú komfortnejšie a často sú centrom oddychu hostí. Na hotelových plážach sú ležadlá so slnečníkmi väčšinou k dispozícii bez poplatku.
H2 - Elektrické napätie
230V / 50Hz.
H2 - Ako sa tam dostanete
Odlety sú z Bratislavy, Košíc, Brna.
Letiská v Tunisku: Monastire, Tunis, Sfax, Djerba, Tozeur, Tabarka.
Let trvá cca 2 - 2,5 hodiny.
V meste Tunis je kopec zaujímavých pamiatok ako Kostol sv. Vincenta z 19. storočia, Mešita de la Kasbah, Médina (staré mesto) - Mešita Jama Ez Zitouna z r. 732 (prístupná aj pre turistickú verejnosť), Palác Dar El Bey z 18. storočia, Palác dar Othman, Múzeum Bardo - najväčšie múzeum v Tunisku, Múzeum poštových známok a Zoologická záhrada.
(Zdroj: flickr//cc/Tunis)
Mesto Kartágo je dnes považované za predmestie Tunisu, kde nájdete archeologické vykopávky, amfiteáter, rímske vily (napr. Dom koňa s nádhernými mozaikami), kúpele, bazilika sv. Cypriána a bazilika Maiorum, Oceánografické múzeum.
(Zdroj: flickr//cc/Karthago)
V Bizerte môžete uvidieť veľkú a známu mešita zo 17. storočia, Námestie Place Slahedine Bouchoucha s fontánou z r. 1642 a mnoho ďalších zaujímavých miest.
(Zdroj: flickr//cc/Bizerte)
Ostrov Djerba je známy rímskou cestou, ktorá spája ostrov s pevninou. Navštíviť môžete hlavné mesto Houmt Souk, kde sa nachádza múzeum a taktiež miesto, kde sú ukážky výroby tradičných kobercov. Zaujímavé je aj mestečko Guellala, ktoré je známe výrobou keramiky.
(Zdroj: flickr//cc/Djerba)
Hlavné mesto ostrova Djerba sa oplatí vidieť, pretože ukrýva zaujímavé pamiatky. V meste sa nachádza veľký prístav, taktiež Artézska studňa, ktorá je hlboká 766 metrov a vidieť môžete aj opevnenie Borj El Kbir. V meste sa nachádza taktiež židovská synagóga aj moslimská mešita.
(Zdroj: flickr//cc/Houmt Souk)
Hammamet je stredisko, ktoré má nádhernú a historickú Medinu - je to najznámejšia pamiatka, ktorá je obklopená silnými hradbami, ktoré spadajú do mora. Vedie z nej niekoľko brán, ktoré bývali v noci zatvorené, napr. brána Bab el - Bahar.
(Zdroj: flickr//cc/Hammamet)
Mesto je posiate zaujímavými pamiatkami, ktoré majú historický význam. V meste určite neprehliadnete nádhernú architektúru bielych budov, taktiež si pozrite bránu Skifa Kahla, pevnosť Borj el-Kebir a múzeum Bardo. V blízkosti mesta sú aj nádherné pláže.
(Zdroj: flickr//cc/Mahdia)
Sousse je veľmi známe a často navštevované mestečko, v ktorom sa môžete pokochať rôznymi pamiatkami. Najznámejšie sú Veľká mešita, Pevnosť Ribat, Pevnosť Kasbah, Múzeum antického umenia a Katakomby.
(Zdroj: flickr//cc/Sousse)
Monastir je ďalšie zaujímavé prístavné mesto, kde si môžete urobiť pekný výlet. Zaujímavosťou sú obrovské vojenské hradby alebo pevnosť, ktorá patrí k moslimským najstarším stavbám. Dnes môžete vo vnútri pevnosti vidieť múzeum islamského umenia.
(Zdroj: fllickr//cc/Monastir)
Blízko mesta sa nachádza veľký amfiteáter El Djem, ktorý postavili kedysi Rimania. Amfiteáter mal 3 poschodia a kapacitu 35 000 divákov, ktorí kedysi sledovali gladiátorské zápasy. Amfiteáter El Djem je od roku 1979 zapísaný v Zozname prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.
(Zdroj: flickr//cc/El Djem)
Chott El Djerid je najväčšie soľné jazero Tuniska, ktoré je veľmi dlhé. Jeho dĺžka dosahuje neuveriteľných 250 kilometrov. Je veľkou atrakciou a zaujímavým miestom pre výlet.
(Zdroj: flickr//cc/Chott El Djerid)
Ghar el Melh - malebný rybársky prístav.
Tabarka - Pevnosť Bordj El Jedid, Rímska hrádza.
Ain Draham - Termálne kúpele.
Bulla Regia - antické vykopávky.
Dougga - pozostatky antického mesta Thuggy.
La Mohamedia - Aquadukt - zachované pozostatky z rímskych čias.
Najväčšia palmová oáza: Nefta
Koralové pobrežie - medzi mestami Bizerte a Tabarka.
Viac pamiatok nájdete na TripAdvisor alebo na Turistickom sprievodcovi Google.
Tunisko je fascinujúcou krajinou na severe Afriky, ktorá spája stredomorskú atmosféru, púštne krajiny a bohatú históriu. Ponúka nádherné piesočnaté pláže, staroveké pamiatky a exotické trhy. Medzi najatraktívnejšie miesta patrí Kairouan, jedno z najsvätejších miest islamského sveta so slávnou Veľkou mešitou a tradičnými uličkami; Douz, známy ako brána do Sahary, kde môžete zažiť autentickú atmosféru púšte a výlety na ťavách; a malebné Sidi Bou Said, bielo-modré mestečko s romantickými výhľadmi na Stredozemné more. Historické pamiatky ako Kartágo, staroveké mesto s rímskymi ruinami, a El Djem s obrovským zachovalým amfiteátrom, patria k pokladom, ktoré by si žiadny návštevník nemal nechať ujsť.
Krásne miestne pláže s jemným zlatistým pieskom a teplým Stredozemným morom, lákajú dovolenkárov na oddych, slnenie i vodné športy. Pobrežie väčšinou tvorí dlhá a široká rovina, s miernym klesaním vody, čo vytvára vhodné podmienky pre rodiny s deťmi.
Obľúbené miesta:
Tunisko ponúka pestrú krajinu od stredomorského pobrežia až po rozľahlé púšte, sopečné jazerá a pohoria, čo z neho robí skvelý cieľ aj pre dobrodružných cestovateľov. Popri klasických letoviskách tu nájdete aj množstvo prírodných a kultúrnych pokladov vhodných na výlety a spoznávanie.
Sahara (Douz) – vstupná brána do tuniskej Sahary s možnosťou jazdy na ťavách a prenocovania v púštnom kempe.
Chott el Jerid – slané jazero s fascinujúcimi zrkadlovými efektmi, ktoré mení farbu podľa počasia.
Oáza Chebika – úchvatná horská oáza s palmami, vodopádom a skalnými cestami.
Matmata – oblasť známa tradičnými podzemnými obydliami Berberov, ktoré pripomínajú scénu zo Star Wars.
Národný park Ichkeul – unikátne biosférické územie s jazerom, kde prezimujú tisíce vtákov.
Ksar Ghilane – púštna oáza s prírodným termálnym prameňom a dunami, ideálna na off-road výlety.
H2 -Ubytovanie
V Tunisku je viacero možností ubytovania - jednoduché penzióny a apartmány ale aj veľké hotelové rezorty s all inclusive službami. Väčšina hotelov v letoviskách je navrhnutá tak, aby poskytovala pohodlný a bezstarostný pobyt priamo pri mori. Miestne hotely disponujú vlastnými bazénmi, wellness centrami a animáciami pre deti aj dospelých.
H3 – Značenie hotelov
Pri výbere hotela v Tunisku odporúčame mať na pamäti, že hodnotenie hviezdičkami nemusí zodpovedať európskym štandardom. Vo všeobecnosti platí, že si v duchu odrátajte jednu hviezdičku – napríklad tuniský hotel so štyrmi hviezdičkami býva na úrovni nášho trojhviezdičkového ubytovania.
Pred rezerváciou si dôkladne preštudujte, čo všetko je v cene pobytu zahrnuté – napríklad typ stravovania, plážový servis, Wi-Fi alebo klimatizácia môžu byť v niektorých prípadoch za príplatok. Rovnako je dôležité overiť si, či sa hotel nachádza priamo pri mori, alebo len "v blízkosti" – v praxi to môže znamenať aj niekoľko stoviek metrov dochádzania. Poloha hotela má výrazný vplyv na komfort aj cenu dovolenky.
H2 - Gastronómia
Gastronómia v Tunisku je pestrá, voňavá a plná chutí Blízkeho východu. Typická je výrazná aróma korenín, čerstvá zelenina, morské plody a jahňacina. Tuniská kuchyňa čerpá inšpiráciu z arabskej, berberskej aj stredomorskej tradície a často prekvapí pikantnosťou či netradičnou kombináciou surovín. Miestne jedlá sú sýte, často pripravované v jednom hrnci a podávané s chlebom alebo kuskusom.
Tradičné jedlá:
Couscous – dusené mäso (jahňacie, hydinové alebo rybie) so zeleninou a kuskusom z tvrdej pšenice.
Brik – chrumkavá taštička z lístkového cesta plnená vajíčkom, tuniakom alebo zemiakmi.
Mechouia – grilovaný zeleninový šalát z paradajok, paprík a cesnaku, často s vajíčkom a tuniakom.
Ojja – pikantné dusené jedlo s paradajkami, paprikou, vajcom a niekedy klobáskou merguez.
Harissa – ostrá červená pasta z chilli papričiek, cesnaku a korenín, podávaná ako príloha.
Tradičné nápoje:
Mätový čaj – sladký čaj s čerstvou mätou, podávaný horúci.
Káva s kardamónom – silná čierna káva s orientálnou arómou.
Boukha – miestna pálenka z fíg.
H2 - Počasie a podnebie
V Tunisku je podnebie mierne odlišné v závislosti od regiónu. Na severe prevláda typická stredomorská klíma s miernejšími zimami a občasnými zrážkami, zatiaľ čo juh krajiny spadá do subtropického pásma, ktoré sa vyznačuje suchom a výrazne vyššími teplotami
H2 - Zemepisná poloha
Tunisko sa nachádza na severe Afriky, kde jeho severovýchodnú hranicu obmýva Stredozemné more. Susedí s Alžírskom a Líbyou. K Tunisku patria aj známe ostrovy Djerba a Kerkenna. Na juhu krajiny sa rozprestiera rozsiahla Sahara, ktorá tvorí významnú časť jeho územia.
Hlavné mesto: Tunis
Rozloha: 163 610 km² (z toho 5 % pokrýva voda a približne 40 % púšť).
H2 - Členenie
Tunisko sa rozprestiera na pevnine aj na priľahlých ostrovoch. Krajina ponúka členité pobrežie a rozmanitý terén, ktorý vytvára pôsobivé prírodné scenérie. K najväčším prírodným krásam patria terasovité kaňony a oázy v púštnej oblasti južne od pohoria Atlas.
H2 - Zloženie obyvateľstva
Obyvateľstvo Tuniska tvorí prevažne tuniská populácia, ktorá je etnicky zmesou Arabov a Berberov. Takmer všetci obyvatelia vyznávajú islam, ktorý je aj oficiálnym náboženstvom krajiny.
H2 - Mena
TND - Tuniský dinár
1 EURO = 2,20 TND
1 TND = 0,45 EUR
H2 - Sviatky
18. január - deň revolúcie
20. marec - deň nezávislosti (1956)
21. marec - deň mládeže
9. apríl - deň mučeníkov
1. máj - sviatok práce
25. júl - deň republiky
13. august - deň žien
H2 - Kultúra a zvyky
Väčšina obyvateľstva sú Arabi a správajú sa v súlade s koránom. Sú veľmi hrdí na svoju bohatú kultúru a zvyklosti. Sú veľmi konzervatívni a nerešpektovanie ich tradícii môže cestovateľovi spôsobiť problémy. Tunisania sú veľkí obchodníci, ktorí sa dokážu veľmi dobre prispôsobovať požiadavkám klientov. Väčšina obyvateľstva pracuje v službách, sú však aj zruční remeselníci a poľnohospodári. Typická je pre nich pohostinnosť a malé darčeky vnímajú ako cenný prejav priateľstva a úcty.
H2 - Politická situácia Tuniska
V Tunisku nie je klasická parlamentná demokracia, ale prezidentský systém. Krajina má druhého prezidenta (Ben Ali), pričom prvý prezident vládol do roku 1987. Prezident je medzi obyvateľmi všeobecne obľúbený. Ekonomická situácia krajiny je stabilná najmä vďaka príjmom z cestovného ruchu, ťažby ropy a fosfátov. V krajine platí prísny zákaz fotografovania vojenských objektov, letísk, mostov, policajtov a miest, na ktorých je tuniská vlajka.
H2 - História
Prvé zmienky o osídlení Tuniska sú už z 11. storočia pred n.l. Najznámejším obdobím z dejepisného hľadiska bolo založenie Kartága (800 rokov pred n.l.) a púnske vojny, po ktorých sa územie Tuniska stalo súčasťou Rímskej ríše. Tak ako celé Stredozemie, tak aj Tunisko neušlo nájazdom a pokusom o získanie nadvlády nad krajinou, ktorá má prístup k moru. Medzi podmaniteľov patrili Arabi a Turci z Osmanskej ríše. V 19. storočí sa Francúzsko dostalo k moci, ktorú využilo okrem presadzovania európskej kultúry na získanie tuniskej pôdy. Tunisko sa však nestotožnilo s francúzskym vplyvom a v r. 1956 získalo nezávislosť. Dnes sa Tunisko stáva vyhľadávanou turistickou destináciou a vďaka budovaniu infraštruktúry a nádherných turistických centier sa jeho kultúra blíži k európskej úrovni.
H2 - Jazyk
Úradným jazykom v Tunisku je arabčina. V bežnom živote väčšina obyvateľov hovorí aj tuniským dialektom arabčiny, ktorý obsahuje prvky berberských jazykov a francúzštiny. Francúzština je veľmi rozšírená a používa sa v obchode, administratíve a vzdelávaní. V turistických oblastiach sa dohodnete aj po anglicky alebo nemecky, najmä v hoteloch, reštauráciách a pri sprievodcoch.
Takmer na všetkých tuniských plážach sa ponúka let padákom. Stojí asi 30 dinárov, ale dá sa zjednať na polovicu. Padák je na lane ťahaný člnom. Ja som to radšej neskúšal. Pokiaľ sa veľmi bojíte, zvezie sa prevádzkovateľ padáku s vami (je tam sedačka pre dve osoby).
Výlet si môžete spraviť na krokodíliu farmu na ostrove Djerba, kde sa nachádza viac ako 400 krokodílov a niektoré sú staršie ako 10 rokov. Krokodília farma je zaujímavou atrakciou pre dospelých ale aj pre deti.
(Zdroj: flickr//cc/Crocodile farm)
Ide o výlet na makete pirátskej plachetnice na ostrov, kde sa môžte okúpať. Piráti Vám zatiaľ budú pripravovať občerstvenie. Po občerstvení je v pláne obhliadka prístavu v meste Houmt Souk.
(Zdroj: flickr//cc/Djerba)
Jedná sa o dvojdňový výlet do Sahary, kde Vás ráno trajektom vyvezú na pevninu a odtiaľ pôjdete do cieľového mesta Tozeur. Tam spoznáte napr. troglodyty (podzemné obydlia), dedinka Tamezret, puštnú oázu Douz, soľné jazero Chott El Jérid. Nocľah máte zabezpečený v hoteli a na druhý deň ráno by vás mali zaviesť autami do saharského Atlasu.
(Zdroj: flickr//cc/Sahara)
Celodenný výlet si môžete spraviť aj do dedinky Sidi Bou Said, ktorá je zaujímavá tým, že je postavaná na vrchole útesu. Sú tam biele budovy a nádherné biele uličky, ktoré pripomínajú ostrov Santorini. Nájdete tu taktiež nádherné tyrkysové more a mnoho paliem. Navštíviť môžete aj tradičný trh.
(Zdroj: flickr//cc/Sidi Bou Said)
Výborným výletom nie len pre deti je aquapark Spongebob, ktorý ponúka najrôznejšie vodné atrakcie, tobogány, šmýkačky aj animačné programy. V aqaparku nájdete aj reštaurácie a bary.
Jazda na koňoch.
Jazda na ťavách v púšti (Douz).
Jazda terénnym autom v púšti.
Motokáry po pobreží.
V Tunisku odporúčame vyskúšať jazdy na koňoch a na ťavách. Kone majú pri niektorých väčších hoteloch, takže sa dá jazdiť po pláži. Naopak ťavy skúste zohnať niekde na juhu v púšťach, na pláži to nie je ono.
Viac výletov nájdete na TripAdvisor alebo na Turistickom sprievodcovi Google.