Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Turecko - pamiatky a atrakcie
Turecko - praktické informácie
Turecko - fotogaléria
Stredomorský región - Turecko
Turecko - mapa
Last minute Turecko
First minute Turecko

Stredomorský región je jeden zo siedmich regiónov Turecka a leží na jeho južnom pobreží. Na západe susedí s Egejským regiónom, na východe s Juhovýchodnou Anatóliou, na severe so Strednou Anatóliou a na juhu ho obklopuje Stredozemné more. Podnebie je tu teplé, relatívne vlhké zimy a horúce, suché letá. V zime teploty môžu dosiahnuť až 24°C a v lete presahujú cez 30°C. Stredomorský región je významným turistickým cieľom mnohých turistov, ktorí prichádzajú do tejto nádhernej oblasti Turecka oddýchnuť si na dlhých piesočných i štrkových plážach a relaxovať v krištáľovo priezračnom mori.

Pláže, ktoré sú navyše s pozvoľným prechodom do mora urobili z tejto oblasti prázdninový raj pre rodiny s deťmi. Pohorie Taurus, ktoré rovnomerne lemuje stredozemné pobrežie, chráni túto oblasť pred nepriaznivým počasím. Vďaka tomu je táto časť Stredozemného mora jednou z najteplejších a najslanších, more dosahuje v letných mesiacoch aj 30 stupňové teploty. Pobrežie je členité a pozdĺž pobrežia, pod ochranou pohoria Taurus, sa tu tiahnu moderné letoviská s kilometrami pláží.

Medzi známe, a zároveň aj najmladšie, letoviská patrí Belek, ktorý sa pýši nádhernými plážami s bielym pieskom a je aj miestom pre golfových nadšencov, pretože sa tu nachádza Golfový národný klub. Smerom na východ leží krásne starobylé mestečko Side s nádhernými zlatistými plážami a bohatými historickými pamiatkami (Rímsky amfiteáter, Athénin chrám, rímske kúpele, Apollónov chrám) a je taktiež veľmi obľúbenou dovolenkovou destináciou. K mestečku Side patria aj strediská Kumköy, Čolakli, ktoré sú ideálnym dovolenkovým cieľom pre tých, ktorí uprednostňujú radšej pokojnejšie letoviská bez rušného nočného života. Keď pokračujeme ďalej na východ, prichádzame do rušného letoviska Alanya, bývalej stredomorskej pevnosti, ku ktorej patria aj menšie a pokojnejšie strediská ako napr. Incekum, Avsallar či Konakli. Nachádzajú sa tu kamienkovo-piesočnaté pláže napr. nádherná dlhá piesková Kleopatrina pláž alebo Keykubatova pláž. V stredisku Alanya sa nachádza množstvo hotelov, útulné kaviarničky, bary, reštaurácie, v ktorých si návštevníci určite pochutia na špecialitách stredomorskej kuchyne. Medzi ďalšie známe letoviská stredomorského regiónu patria napr. Antalya, Beldibi, Manavgat ai.

Stredomorský región patrí u Európanov medzi najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie časti Turecka. Sú tu luxusné päťhviezdičkové hotely a komplexne vybavené hotelové rezorty, ale tiež penzióny a hotely strednej kategórie. Prekrásna príroda, slnečné pobrežie, idylické rieky a jazerá, antické pamiatky a pohostinní ľudia – toto všetko Vám ponúka táto časť Turecka. Turecko je vôbec so svojimi 320 slnečnými dňami v roku, najdlhšími plážami na svete a krištáľovo čistou vodou jedným z najkrajších pobreží a s nespočetnými historickými a prírodnými pozoruhodnosťami jednou z najobľúbenejších letných dovolenkových destinácií.