Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Zájazdy

Destinácie

Všeobecné informácie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
Mestečko Berat s typickými červenými strechami. - 0 Butrint - Pozostatky gréckeho divadla a chrámu z 3. stor. pred n.l. - 1 Kamenný most Mesi - 2 Shkodër – Olovená mešita - 3

Všeobecné informácie

Zemepisná poloha
Albánsko leží na juhu Balkánskeho polostrova. Albánsko susedí s Čiernou horou, Srbskom, Macedóniou a Gréckom. Hranice s okolitými štátmi sú z veľkej časti tvorené pohoriami. Západnú hranicu vytvára Jadranské a Iónske more.


Členenie
Povrch Albánska je hornatý. Nižšie položené územie je málo úrodné.


Rozloha
28.748 kilometrov štvorcových


Počet obyvateľov
3,6 mil. obyvateľov


Zloženie obyvateľstva
Obyvateľstvo Albánska je takmer výlučne albánskeho pôvodu. Iba necelé dve percentá sú gréckeho pôvodu. Veriaci vyznávajú islam.


Hlavné mesto
Hlavné mesto Albánska je Tirana.


Mena
LEK - lek


História
Dejiny Albánska sa prakticky po celú dobu viažu k dobývaniu územia. Prvými podmaniteľmi boli Rimania, ďalej nasledovali Byzančania, Bulhari, ale aj Srbi a ďalší. Spolu s okolitými krajinami sa aj Albánsko dostalo do područia Tureckej ríše. Na začiatku 20. stor. sa Albánsko stalo nezávislé na Turecku. Zvláštne postavenie Albánska počas fungovania východného bloku vďaka svojej orientácii na Čínu spôsobilo takmer absolútnu izolovanosť od západnej i východnej Európy. Albánsko sa pripojilo počas revolučného obdobia ku krajinám, ktoré sa pustili do obnovy komunizmom poznačeného hospodárstva.

Turistické informácie

Víza
Sú potrebné.


Očkovanie
Pred cestou do Albánska sa o možnosti očkovania poraďte so svojím lekárom.


Vzdialenosť
Letecky cca 2 hodiny.


Bezpečnosť
Albánsko po nedávnom otvorení hraníc poskytuje turistom možnosť návštevy svojej krajiny. Vzhľadom na nedávne hospodárske ako aj politické a vojenské problémy sa bezpečnosť nedá charakterizovať ako bezproblémová.


Zdravotníctvo
Zdravotníctvo je na nízkej úrovni. Doporučujeme zdravotné pripoistenie.


Turistická sezóna
Po rozvinutí cestovného ruchu sa predpokladá sezónna vhodnosť na pobreží počas celého leta a v horách od jari do jesene.


Obchody, banky, zmenárne
Obchody sú zásobované lepšie vo veľkých mestách. Pre turistov sa nedoporučuje spoliehať sa na zásobovanie na vidieku. Výmenu valút doporučujeme realizovať výlučne v bankách.


Jazyk
Úradným jazykom je albánsky jazyk.


Počasie a podnebie
Podnebie na pobreží Jadranského mora je stredomorské. Letá sú teplé a suché, zimy mierne a vlhké. V hornatých častiach sa podnebie blíži ku kontinentálnemu.

Dlhodobé priemerné teploty sa v Tirane pohybujú od 7-mich stupňov v januári až po 25 stupňov v júli. Zrážková činnosť je výrazná, pričom ročné zrážky presahujú 1100 m.

Pamiatky a atrakcie
V Albánsku sa turistom otvára možnosť navštíviť doteraz nepoznané pamiatky z rímskych čias. Nachádzajú sa tu pozostatky chrámov a amfiteátrov. Dovolenka v Albánsku prináša nové zážitky.

 • Tirana – Mešita Ethem Bey z prelomu 18. a 19. stor., Múzeum prírodných vied, Archeologické múzeum, Socha Matka Albánie, Albánske múzeum ľudovej kultúry, ZOO, Botanická záhrada
 • Butrint - Pozostatky gréckeho divadla a chrámu z 3. stor. pred n.l.
 • Berat – Mesto, ktoré akoby nepatrilo do Albánska. Upravené domy s typickými červenými strechami ako na riviére a množstvo paliem vytvárajú pocit pohody. Pevnosť zo 14. stor., Olovená mešita, Most z 18. stor.
 • Durrës – Pozostatky rímskeho amfiteátra, Benátska veža
 • Krujë – Pevnosť z 15. stor.
 • Shkodër – Pevnosť Rozafat, Olovená mešita, jedno z najstarších miest Európy
 • Gjirokastër – Mesto múzeí
 • Sarandë – Turisticky zaujímavé mesto, neďaleko ostrova Korfu (z Korfu sú poriadané jednodňové výlety práve do mesta Sarandë)
 • Vlorë – Mešita Muradija
 • Skadarské jazero – Najväčšie jazero na Balkáne
 • Korab – Najvyšší vrch Albánska – nadmorská výška 2751 metrov nad morom
 • Albánske Alpy – Horolezectvo a treking
 • Rieky Mat, Shkumbin - Rafting
 • Tomori – Krásny vysokohorský národný park

Mapa