UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
  Nájdite si svoju dovolenku
  Vybrať kriteriá

  Záruka najnižšej ceny
  Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

  Široká ponuka zájazdov
  Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

  Čo si zbaliť do mobilu? Užitočné aplikácie, bez ktorých sa na dovolenke nezaobídete!

   - 1
  Margaréta Koklesová
  25.8.2019

  Čo si zbaliť do mobilu? Užitočné aplikácie, bez ktorých sa na dovolenke nezaobídete! - Obsah

  Dnes už na dovolenku asi nepôjdete s papierovou mapou a slovníkom. Mnohí si už so sebou nenosia ani foťák. Všetko máme pohodlne v smartfónoch. Avšak väčšina ľudí ani netuší, s čím všetkým nám šikovné telefóny na dovolenke môžu pomôcť. Dnes existuje naozaj kvantum (bezplatných) cestovateľských aplikácií, ktoré vám dovolenku veľmi uľahčia. My sme sem vybrali 11 z nich, sú podľa nás takou povinnou výbavou cestovateľa. Sami ich používame a už nám v zahraničí niekoľkokrát zachránili krk. Tak poďme na to.

  Numbeo

  Numbeo je taká preddovolenková aplikácia. Ide o najväčšiu svetovú databázu, v ktorej jednotliví užívatelia pridávajú informácie o mestách po celom svete. Skonstrolovať si môžete napríklad náklady na život v krajine, do ktorej cestujete. Uvidíte ceny ubytovania, jedla. situáciu v doprava, úroveň dravotníctva, mieru kriminality alebo i mieru znečistenia ovzdušia. Ja ju využívam najmä pred kúpou lacných leteniek. Rýchlou kontrolou zistím priemerné ceny ubytovania a jedla. A až potom letenky rezervujem.

  Aplikácia konkrétnej aerolinky

  Každá aerolinka má svoju aplikáciu. Máte v nej svoje letenky, viete si urobiť online check-in, kontrolovať informácie o lete alebo si kúpiť letenky na ďalšie výlety. Využívam to najmä pri letoch s nízkonákladovkami. Letenky už ani netlačím (šetrím papier i farbu v tlačiarni), jednoducho ju ukážem priamo v mobile. Appka si dokona zapamätá aj vaše osobné údaje (ktoré na letenku musíte vypĺňať). Nákup leteniek do ďalších destinácií je vďaka tomu otázka fakt pár sekúnd.

  Uber, Taxify, Juno, Gett,...

  Uber už síce na Slovensku nefunguje, v zahraničí je ale veľmi populárny. Často je to najlacnejší a najrýchlejší spôsob, ako sa v cudzine prepraviť z bodu A do bodu B. Výhodou je, že hoci Uber využijete v zahraničí, nemusíte sa trápiť inou menou. Zaplatíte jednoducho aplikácii - svojou kreditkou. Okrem Ubera však existuje ešte niekoľko veľmi podobných služieb. A v každom kúte sveta je populárnejšia nejaká iná. V Paríži je obľúbený Taxify, v Barcelone MyTaxi, v New Yourku Juno a v Londýne napríklad My Taxi. My takúto službu využívame napríklad hojne aj po Bratislave. Naposledy sme za dostali z letiska k nášmu autu za rovnaké peniaze a za polovičky čas, ako by to bolo s MHD.

  Google prekladač

  S angličtinou sa síce dohovoríte, ale nie všade. Niekde sa hovorí rukami-nohami. A práve vtedy je skvelý Google prekladač. Nahodíte požadované slovo/frázu a on vám ju preloží do ľubovoľného jazyka. Samozrejme, nie je to vždy úplne na 100% správne, ale dohovoríte sa. My ju hojne využívame napríklad aj v obchodoch, kde nie sú preložené názvy potravín alebo i v reštauráciách, ak zabudli preložiť jedálny lístok do angličtiny. Inak, ešte jeden tip k tým reštauráciám mám. Niekedy si aj viete preložiť, čo daný pokrm obsahuje, ale absolútne si to nedokážem predstaviť. Vtedy zapínam Google, zadám názov a vyberiem obrázky. Nech vidím, ako také jedlo vyzerá.

  Google maps/Sygic

  Obe aplikácie slúžia ako mapy a navigácia. Sú vhodné na cestovanie autom i pešo. Ja osobne viac využívam Sygic. Je síce platený, ale funguje i v bezplatnej verzii. Viete si tu sledovať aj najbližšie čerpacie stanice a jedným klikom ich pridať do svojej cesty (oceníte najmä v cudzine). Nám aplikácia sťahuje aj informácie o doprave a v prípade nehôd/kolón nás automaticky odkloní, aby nám ušetrila čas. Google maps je však nemenej šikovná aplikácia. Pomôže s cestou i s celodenným spoznávaním pamiatok. Zadáte si jednotlivé body cesty (i niekoľko) a vytvoríte presnú trasu.

  Tripadvisor

  Toto je tá najlepšia aplikácia na cestovanie! Nájdete tu skoro až nekonečné množstvo informácií. Obsah tvoria samotní používatelia a keďže Tripadvisor využívajú milióny ľudí po celom svete, nájdete tu reálne hodnotenia - hotelov, reštaurácií, atrakcií alebo i kultúrnych pamiatok, ktoré by ste určite mali vidieť. Nechýbajú info o cenách a reálne fotky daných miest. Aplikácia funguje i v offline režime - môžete si uložiť vybrané pamiatky, atrakcie a reštaurácie, ktoré sa rozhodnete navštíviť. Nechýba aj prehľadná mapa, ktorá vás k danému miestu zavedie.

  Citymapper

  Aplikácia ponúka podrobné informácie o možnostiach hromadnej dopravy v jednotlivých mestách na svete. Samozrejme, nenájdete tu úplne každučku dedinku na svete, ale na tie najznámejšie miesta funguje spoľahlivo a bude vám naozaj užitočným pomocníkom.

  Showaround

  Každý veľký cestovateľ vám povie, že destináciu spoznáte najlepšie tak, že vám ju ukáže miestny. On vám povie tipy na najlepšie reštaurácie, uličky alebo pamiatky. Je tam doma. A presne takéhoto sprievodcu nájdete cez aplikáciu Showaround. Združuje lokálnych obyvateľov, ktorých sprevádzanie turistov baví. V aplikácii si vyberiete osobu, ktorá je vám sympatická a spĺňa vaše požiadavky - ovláda ten istý jazyk čo vy, špecializuje sa na pamiatky, jedlo, nočný život,... Úžasné je, že títo ľudia vám miesto ukážu, pretože ich to baví. Robia to zadarmo.

  GasBuddy

  Aplikácia pomáha nájsť ten najlacnejší benzín v okolí. Zíde sa to, ak na dovolenku cestujete autom alebo si auto v cieľovej destinácii požičiate. Stačí, ak zadáte svoje GPS súradnice alebo PSČ. Aplikácia funguje na šikovnom systéme - na odporúčaní miestnych obyvateľov. Oni sa starajú o aktualizovanie informácií (cien) a získavajú za to odmenu - napríklad bezplatné tankovanie.

  WiFox

  Ak nepatríte k tým šťastlivcom, ktorí majú v mobile pomaly neobmedzené množstvo dát, budete potrebovať Wi-Fi. A najväčšie časové prestoje vznikajú práve na letiskách. Využite ich! Anil Polat (bezpečnostný IT inžinier a bloger) zhromažďuje heslá na Wi-Fi na letiskách po celom svete. Stačí si stiahnuť aplikáciu, zvoliť si letisko a uvidíte názov i heslo zamknutej siete. Aplikácia je neustále aktualizovaná.

  Converter Plus

  Aplikáciu využijete najmä v krajinách, ktoré majú inú menu ako euro. Jednoducho si prepočítate, koľko (na naše peniaze) zaplatíte za obed alebo lahodný ananás na trhu. Okrem peniažkov si viete i šikovne prepočítať kilá na poundy alebo stupne Celsia na Fahrenheity. A čo je naozaj šikovné, aplikácia vám vypočíta i výšku tringeltu, ktorý by ste v reštaurácii mali nechať.

  Tak a toto je taký môj cestovateľský základ. Aké aplikácie využívate na dovolenke vy?

  Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

  Podobné články

  Ekologické cestovanie: jednoduchý návod na zodpovednú dovolenku Margaréta Koklesová8.3.2020Dovolenka pri mori, Dovolenka v exotikeDo života sa nám už dostalo množstvo ekologických vecí – obaly, čistiace prostriedky, či hrnčeky na kávu. Poznáme veľa spôsobov ako redukovať odpad a žiť v súlade s potrebami planéty. Doma. Čoraz častejšie sa ale skloňuje aj téma ekologického cestovania. Pretože aj dovolenku si môžete užiť zodpovedne a ekologicky. Ako na to? Ja som to skúsila. Jos olet hyppäämässä... Dovolenka v Egypte: všetko, čo potrebujete vedieť! Margaréta Koklesová16.9.2019Egypt, Dovolenka pri mori, Dovolenka v exotikeKeď sa povie Egypt, všetci si predstavíme ich nádherné pyramídy, históriu a Níl. Táto krajina však dokáže ponúknuť oveľa viac. Vďaka príjemným teplotám tu môžete dovolenkovať kedykoľvek (dokonca aj v zime), môžete šnorchlovať a objavovať neuveriteľne bohatý podmorský svet. A čo je najlepšie, môžete sa nechať...