Dnes už na dovolenku asi nepôjdete s papierovou mapou a slovníkom. Mnohí si už so sebou nenosia ani foťák. Všetko máme pohodlne v smartfónoch. Avšak väčšina ľudí ani netuší, s čím všetkým nám šikovné telefóny na dovolenke môžu pomôcť. Dnes existuje naozaj kvantum (bezplatných) cestovateľských aplikácií, ktoré vám dovolenku veľmi uľahčia. My sme sem vybrali 11 z nich, sú podľa nás takou povinnou výbavou cestovateľa. Sami ich používame a už nám v zahraničí niekoľkokrát zachránili krk. Tak poďme na to.
Numbeo je taká preddovolenková aplikácia. Ide o najväčšiu svetovú databázu, v ktorej jednotliví užívatelia pridávajú informácie o mestách po celom svete. Skonstrolovať si môžete napríklad náklady na život v krajine, do ktorej cestujete. Uvidíte ceny ubytovania, jedla. situáciu v doprava, úroveň dravotníctva, mieru kriminality alebo i mieru znečistenia ovzdušia. Ja ju využívam najmä pred kúpou lacných leteniek. Rýchlou kontrolou zistím priemerné ceny ubytovania a jedla. A až potom letenky rezervujem.
Každá aerolinka má svoju aplikáciu. Máte v nej svoje letenky, viete si urobiť online check-in, kontrolovať informácie o lete alebo si kúpiť letenky na ďalšie výlety. Využívam to najmä pri letoch s nízkonákladovkami. Letenky už ani netlačím (šetrím papier i farbu v tlačiarni), jednoducho ju ukážem priamo v mobile. Appka si dokona zapamätá aj vaše osobné údaje (ktoré na letenku musíte vypĺňať). Nákup leteniek do ďalších destinácií je vďaka tomu otázka fakt pár sekúnd.
Uber už síce na Slovensku nefunguje, v zahraničí je ale veľmi populárny. Často je to najlacnejší a najrýchlejší spôsob, ako sa v cudzine prepraviť z bodu A do bodu B. Výhodou je, že hoci Uber využijete v zahraničí, nemusíte sa trápiť inou menou. Zaplatíte jednoducho aplikácii - svojou kreditkou. Okrem Ubera však existuje ešte niekoľko veľmi podobných služieb. A v každom kúte sveta je populárnejšia nejaká iná. V Paríži je obľúbený Taxify, v Barcelone MyTaxi, v New Yourku Juno a v Londýne napríklad My Taxi. My takúto službu využívame napríklad hojne aj po Bratislave. Naposledy sme za dostali z letiska k nášmu autu za rovnaké peniaze a za polovičky čas, ako by to bolo s MHD.
S angličtinou sa síce dohovoríte, ale nie všade. Niekde sa hovorí rukami-nohami. A práve vtedy je skvelý Google prekladač. Nahodíte požadované slovo/frázu a on vám ju preloží do ľubovoľného jazyka. Samozrejme, nie je to vždy úplne na 100% správne, ale dohovoríte sa. My ju hojne využívame napríklad aj v obchodoch, kde nie sú preložené názvy potravín alebo i v reštauráciách, ak zabudli preložiť jedálny lístok do angličtiny. Dnes si môžete aj celú stránku odfotiť a nechať prekladačom preložiť do slovenčiny. Inak, ešte jeden tip k tým reštauráciám mám. Niekedy si aj viete preložiť, čo daný pokrm obsahuje, ale absolútne si to nedokážete predstaviť. Vtedy zapínam Google, zadám názov a vyberiem obrázky. Nech vidím, ako také jedlo vyzerá.
Obe aplikácie slúžia ako mapy a navigácia. Sú vhodné na cestovanie autom i pešo. Ja osobne viac využívam Sygic. Je síce platený, ale funguje i v bezplatnej verzii. Viete si tu sledovať aj najbližšie čerpacie stanice a jedným klikom ich pridať do svojej cesty (oceníte najmä v cudzine). Nám aplikácia sťahuje aj informácie o doprave a v prípade nehôd/kolón nás automaticky odkloní, aby nám ušetrila čas. Google maps je však nemenej šikovná aplikácia. Pomôže s cestou i s celodenným spoznávaním pamiatok. Zadáte si jednotlivé body cesty (i niekoľko) a vytvoríte presnú trasu.
Toto je tá najlepšia aplikácia na cestovanie! Nájdete tu skoro až nekonečné množstvo informácií. Obsah tvoria samotní používatelia a keďže Tripadvisor využívajú milióny ľudí po celom svete, nájdete tu reálne hodnotenia - hotelov, reštaurácií, atrakcií alebo i kultúrnych pamiatok, ktoré by ste určite mali vidieť. Nechýbajú info o cenách a reálne fotky daných miest. Aplikácia funguje i v offline režime - môžete si uložiť vybrané pamiatky, atrakcie a reštaurácie, ktoré sa rozhodnete navštíviť. Nechýba aj prehľadná mapa, ktorá vás k danému miestu zavedie.
Aplikácia ponúka podrobné informácie o možnostiach hromadnej dopravy v jednotlivých mestách na svete. Samozrejme, nenájdete tu úplne každučku dedinku na svete, ale na tie najznámejšie miesta funguje spoľahlivo a bude vám naozaj užitočným pomocníkom.
Každý veľký cestovateľ vám povie, že destináciu spoznáte najlepšie tak, že vám ju ukáže miestny. On vám povie tipy na najlepšie reštaurácie, uličky alebo pamiatky. Je tam doma. A presne takéhoto sprievodcu nájdete cez aplikáciu Showaround. Združuje lokálnych obyvateľov, ktorých sprevádzanie turistov baví. V aplikácii si vyberiete osobu, ktorá je vám sympatická a spĺňa vaše požiadavky - ovláda ten istý jazyk čo vy, špecializuje sa na pamiatky, jedlo, nočný život,... Úžasné je, že títo ľudia vám miesto ukážu, pretože ich to baví. Robia to zadarmo.
Aplikácia pomáha nájsť ten najlacnejší benzín v okolí. Zíde sa to, ak na dovolenku cestujete autom alebo si auto v cieľovej destinácii požičiate. Stačí, ak zadáte svoje GPS súradnice alebo PSČ. Aplikácia funguje na šikovnom systéme - na odporúčaní miestnych obyvateľov. Oni sa starajú o aktualizovanie informácií (cien) a získavajú za to odmenu - napríklad bezplatné tankovanie.
Ak nepatríte k tým šťastlivcom, ktorí majú v mobile pomaly neobmedzené množstvo dát, budete potrebovať Wi-Fi. A najväčšie časové prestoje vznikajú práve na letiskách. Využite ich! Anil Polat (bezpečnostný IT inžinier a bloger) zhromažďuje heslá na Wi-Fi na letiskách po celom svete. Stačí si stiahnuť aplikáciu, zvoliť si letisko a uvidíte názov i heslo zamknutej siete. Aplikácia je neustále aktualizovaná.
Aplikáciu využijete najmä v krajinách, ktoré majú inú menu ako euro. Jednoducho si prepočítate, koľko (na naše peniaze) zaplatíte za obed alebo lahodný ananás na trhu. Okrem peniažkov si viete i šikovne prepočítať kilá na poundy alebo stupne Celsia na Fahrenheity. A čo je naozaj šikovné, aplikácia vám vypočíta i výšku tringeltu, ktorý by ste v reštaurácii mali nechať.
Tak a toto je taký môj cestovateľský základ. Aké aplikácie využívate na dovolenke vy?