Pred (prvou) cestou lietadlom máte pravdepodobne množstvo otázok. Môže ísť do kufra fľaša alkoholu? Kde necháme auto? Naozaj treba prísť na letisko minimálne dve hodiny pred odletom? Mám si vytlačiť letenku? Kam mám vlastne ísť? Ako prepravíme na dovolenku kočík? A mnoho iného. Spísali sme kompletný návod, vďaka ktorému vaša cesta i samotný let prebehnú (s)pokojnejšie. Tak poďme na to!
Pri kúpe leteniek buďte opatrní najmä pri deťoch. Berte do úvahy, koľko rokov bude mať dieťa V ČASE LETU. Podľa toho sa radí do kategórií – infant, child a v niektorých leteckých spoločnostiach teen. Okrem cien je hlavný rozdiel v tom, že infant nemá nárok na vlastné sedadlo – cestuje na kolenách svojho rodiča.
Každé dieťa tiež potrebuje svoj vlastný preukaz totožnosti. Dnes už neplatí to, že dieťa môže byť zapísané v pase rodiča. Aj polročné bábätko musí mať svoj vlastný pas.
Na cesty je nevyhnutné zabaliť preukaz totožnosti aj pre dospelákov. Ak cestujete do krajiny EÚ alebo v rámci Shengenského priestoru, bude vám stačiť občiansky preukaz. V ostatných prípadoch je nevyhnutný cestovný pas. Nezabudnite si skontrolovať aj podmienky vstupu do danej krajiny. Kam všade sú potrebné víza nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí alebo vám presnejšie info dajú v cestovke, v ktorej ste zájazd kúpili.
Čo sa týka dokumentov, chýbať by vám nemala elektronická letenka alebo potvrdenie o rezervácii. Tento dokument je potrebný na check-in, teda na odbavenie na letisku. Väčšinou je možné urobiť online check-in, teda v pohodlí domova – cez počítač alebo mobil. V takom prípade si nezabudnite palubný lístok/boarding pass. Viac k check-inu nájdete trošku nižšie.
Poslednou dôležitou vecou, ktorú je potrebné pred odletom vedieť, je maximálna povolená veľkosť batožiny. Každá letecká spoločnosť má svoje podmienky. Zistíte ich na webe spoločnosti alebo cez cestovku, ktorá vám sprostredkovala dovolenku. Batožina sa delí na príručnú (malá, ktorú si so sebou beriete na palubu lietadla) a odbavenú/podpalubnú (ktorá cestuje v podpalubí). Kým do kufra, ktorý putuje do podpalubia, môžete pokojne uložiť aj nejaké jedlo a tekutiny (ale skôr trvanlivé a hlavne dobre zabalené), možnosti príručnej batožiny sú značne okresané. Najdôležitejšie je vedieť, že tam nesmú byť ostré predmety a všetky tekutiny musia byť v 100 ml fľaštičkách uložené spolu v priesvitnom a uzatvárateľnom vrecku. Do podpalubnej batožiny sa nesmú dávať iba cennosti, peniaze, elektronické predmety, kľúče, lieky, okuliare, cigarety, krehké veci a samozrejme nebezpečné predmety.
Pozrite si ponuku letných dovoleniek na Destinácie.sk
Parkovanie pri letiskách býva niekedy drahé. Cena sa pohybuje od niekoľkých eur až po niekoľko desiatok eur za deň parkovania. Ak je to možné, pokúste sa na letisko dostať verejnou hromadnou dopravou, autobusom alebo vlakom. Ak to možné nie je, napríklad cestujete s deťmi a chcete nejaký komfort, snažte sa parkovať na strážených parkoviskách v okolí letiska. Určite auto nenechávajte iba tak, na voľnom mieste niekde blízko letiska – napríklad na pumpe, okraji cesty a podobne. V článku Lacné parkovanie na letiskách sme pre vás spísali tipy na parkoviská v okolí nám najbližších letísk – Bratislava, Košice, Poprad, Viedeň, Brno, Katowice a Schwechat.
Ak budete letieť z letiska, ktoré má iba jeden odletový terminál (napríklad Bratislava), zorientujete sa pomerne rýchlo. Obrovské letiská majú odletových terminálov niekoľko a presun medzi nimi môže pokojne trvať aj 10-20 minút. V každom prípade máte vždy napísané, z ktorého terminálu budete letieť.
Na letisko sa dostavte aspoň dve hodiny vopred. Gate (odletová brána) sa zatvára 30 minút pred odletom a vy ju musíte stihnúť. Tento čas by vám mal stačiť na pohodlné zorientovanie, vybavevenie nevyhnutného a nájdete správnych prepážok. Po vstupe do terminálu sa pokojne poobzerajte a nájdite veľkoplošné obrazovky. Na nich bude napísaný aj váš let – kód letu, meno leteckého prepravcu, plánovaný a skutočný čas odletu (napríklad v čase meškania) a spomínaný gate (odletová brána). Nájdite prepážku s číslom, ktoré je zobrazené na obrazovke. Nad ňou bude na displeji logo leteckej spoločnosti, ktorou letíte – takže dvojitá kontrola.
Check-in je pojem, s ktorým sa pri lietaní stretnete na 100%. Je to proces, ktorý slúži na odovzdanie podpalubnej batožiny a identifikáciu vás – pasažiera. V prípade, že cestujete na kratšie vzdialenosti (v rámci EÚ) A MÁTE IBA PRÍRUČNÚ BATOŽINU je možné urobiť chceck-in online z pohodlia domova a na letisku tento krok potom úplne vynechať.
Ak check-in nemáte urobený online, nájdite na letisku check-in prepážky. Väčšinou sú ich tam desiatky až stovky, bývajú označené číslicami. Tu viete odovzdať podpalubnú batožinu, preukázať sa preukazom totožnosti a zároveň si prebrať letenku/palubný lístok.
Aby to ale bolo zrozumiteľné. Elektronická letenka/potvrdenie rezervácie a palubný lístok sú dve rôzne veci. Po zakúpení letu sa automaticky vygeneruje elektronická letenka, na základe ktorej sa neskôr (konkrétny čas má každá letecká spoločnosť iný – uvedený na ich webe) väčšinou dá urobiť online check-in. Výsledkom online check-inu je palubný lístok, ktorý je potrebné vytlačiť alebo stiahnuť do telefónu – máte už na ňom uvedené napríklad aj číslo sedadla v lietadle. Nemusíte vôbec panikáriť, väčšina leteckých spoločností svojich cestujúcich upozorní, že sa blíži termín povolenia online check-inu a zašle i návod ako ho vykonať. Ide o pár kliknutí. Ak náhodou online check-in povolený nie je, musíte ho urobiť na letisku.
Podpalubná batožina má stanovené maximálne rozmery i maximálnu povolenú hmotnosť. Informácie nájdete vždy na stránke danej leteckej spoločnosti alebo vám ich povedia v cestovke. Snažte sa ich dodržať, pri prekročení sa dopláca a poplatky nie sú najmenšie. Kočík pre dieťa sa väčšinou prepravuje bezplatne.
Pozrite si ponuku letných dovoleniek na Destinácie.sk
Po check-ine prejdite k príslušnému vstupu do odletovej brány. Tu na vás čaká bezpečnostná kontrola. Niekedy je otázkou pár minút, inokedy si počkáte aj hodinku. Ak by vám hrozilo zmeškanie letu, oslovte personál. Ten vám umožní prioritnú kontrolu.
Aby ste bezpečnostnou kontrolou prešli čo najrýchlejšie a bez problémov:
Úspešne ste prešli bezpečnostnou kontrolou a prechádzate do špeciálnej zóny, tzv. duty free zóny, kde je plno obchodov s parfémami, cigaretami, sladkosťami, oblečením, alkoholom, jedlom či darčekmi. Okrem obchodov sú tam však dôležitejšie miesta a to odletové brány – gaty.
Skontrolujte svoj palubný lístok. Máte tam uvedené, kedy sa začína boarding – nástup do lietadla. V tom čase buďte pri svojej odletovej bráne/gate (nad ňou bude svietiť váš let) a majte pripravený palubný lístok a preukaz totožnosti. Dovtedy môžete oddychovať alebo nakupovať.
K lietadlu sa dostanete 3-mi rôznymi spôsobmi:
Pri nástupe do lietadla a v lietadle sa už stačí iba riadiť pokynmi letušiek a stewardov. Lietadlo nie je autobus, t.j. miesto máte vopred presne určené na svojom palubnom lístku. Po nastúpení si odložte príručnú batožinu do priestoru nad hlavou, vypnite svoj mobil (alebo ho prepnite do letového režimu) a pripútajte sa.
Pred každým letom stewardi opakujú bezpečnostné pravidlá.
Čo sa týka jedla, neexistuje presne platné pravidlo, či a aké jedlo dostanete. Záleží to od konkrétneho letu i leteckej spoločnosti. Vždy ale máte možnosť zakúpiť si nejaké občerstvenie priamo na palube.
Nasledujte cestujúcich, ktorí pôjdu do budovy letiska. Niekedy sa ide pešo, cez tzv. rukáv, inokedy autobusom. Je možné, že budete musieť prejsť pasovou a vízovou kontrolou (záleží od krajiny, do ktorej pristanete). Následne si môžete vyzdvihnúť svoju podpalubnú batožinu (ak máte). Podpalubná batožina prichádza na pásoch. To, na ktorý pás príde tá vaša zistíte z informačnej tabule. Pripravte sa ale na to, že na kufor si niekedy počkáte. Aj polhodinku. V prípade, že váš kufor neprichádza a neprichádza, nahláste to pri okienku lost and found (straty a nálezy) a určite z letiska neodchádzajte bez písomného potvrdenia o strate/meškaní batožiny. Ak by vaša batožina prišla, ale je poškodená, rovnako to nahláste pri okienku lost and found a vyžiadajte si písomné potvrdenie.
Ak už máte batožinu a cestujete bez cestovky, môžete smelo vyraziť na hotel/spoznávať krajinu. Ak cestujete s cestovkou, máte takmer vždy zabezpečený transfer na váš hotel. Logo vašej cestovky na letisku určite nájdete, rovnako i delegáta, ktorý vás odteraz bude sprevádzať a pomáhať vám.
Želáme peknú (cestu na) dovolenku!