Zemepisná poloha
Ekvádor leží na severozápade Južnej Ameriky. Jeho západné pobrežie v dĺžke viac než 2200 kilometrov obmýva Tichý oceán. Najznámejšou súčasťou Ekvádoru je súostrovie Galapágy. Ekvádor hraničí s Kolumbiou a s Peru.
Členenie
Ekvádor sa rozkladá prevažne na pevnine. Výnimku tvoria Galapágy. Pevninská časť je známa drsnými podmienkami, keďže veľkú časť územia tvoria Andy, a to dve vetvy, ktoré medzi sebou skrývajú kotliny. Medzi kopcami je mnoho sopiek, z toho niektoré sú stále činné. Rovnako ako Ekvádor aj Galapágy sú známe svojím sopečným pôvodom.
Rozloha
283.500 kilometrov štvorcových.
Počet obyvateľov
cca 12 miliónov obyvateľov.
Zloženie obyvateľstva
Náboženská príslušnosť: prevažnú väčšinu tvoria rímski katolíci, iba niekoľko percent protestanti a animisti. Zloženie: Väčšinu obyvateľstva tvoria Ekvádorčania, ktorí sú prevažne Mestici (miešanci Indiánov a Španielov) , asi štrvtina obyvateľstva sú Indiáni a zvyšok Španieli a černošské obyvateľstvo.
Hlavné mesto
Hlavné mesto Ekvádoru je Quito.
Mena
Sucre (ECS). 1 ekvádorské sucre = 100 centavov
História
Ekvádor patril v 15. storočí slávnej ríši Inkaov. V prvej tretine 16. storočia však územie dnešného Ekvádoru dobyli Španieli a pripojili ho k Peru, kde mali miestokráľovstvo. Bohužiaľ ani v 18. storočí sa Ekvádor nedočkal samostatnosti a stal sa súčasťou Novej Granady. Začiatkom 19. storočia boli snahy o nezávislosť potlačené, ale v r. 1822 sa Ekvádor oslobodil spod španielskej nadvlády a pripojil sa k Veľkej Kolumbii. Úplnú samostatnosť si vydobyl až v r. 1830.
Víza
Sú potrebné. Aktuálnu situáciu je možné zistiť na stránke Ministerstva zahraničných vecí.
Očkovanie
Pred odchodom do Ekvádoru je vhodné konzultovať potrebné očkovania s lekárom. Týka sa to hlavne vnútrozemia, ale aj pobrežných oblastí. Z nebezpečných chorôb sa tu vyskytuje cholera a malária, preto je vhodné pripraviť sa na cestu aj zo zdravotného hľadiska.
Vzdialenosť
Vzdialenosť hlavného mesta Quito od Bratislavy je 10440 kilometrov.
Bezpečnosť
Bezpečnosť je v Ekvádore relatívne dobrá, ale v neznámych končinách a pri samostatných výletoch je potrebné dodržiavať zvýšenú opatrnosť.
Zdravotníctvo
Doporučujeme zdravotné pripoistenie. Zároveň doporučujeme konzultovať zásobu liekov so svojím lekárom.
Turistická sezóna
Keďže priemerná teplota v Ekvádore je takmer po celý rok rovnaká, turistická sezóna nemá obmedzenia. Pri pobreží je po celý čas 24 až 27 stupňov Celzia.
Obchody, banky, zmenárne
Obchody sú spravidla otvorené od rána do večera počas pracovných dní. V sobotu do obeda a v nedeľu majú otvorené väčinou iba nákupné centrá. Na vidieku je otvorené podľa potreby a často je otváracia doba kratšia než v mestách.
Banky sú otvorené iba v týždni. Výmenu valút realizujte výlučne v bankách alebo v hotelových zmenárňach.
Jazyk
Úradným jazykom je španielčina.
Počasie a podnebie
Ekvádor má typické prímorské tropické podnebie. Vďaka ustáleným teplotám je vyhľadávaným turistickým miestom po celý rok. Zrážky sa pohybujú od 500 po 1200 mm ročne. Priemerná ročná teplota je cca 25,5 stupňa Celzia. Pri Amazonskej nížine je teplota o niečo vyššia.
Pri výstupoch na končiare Ánd treba počítať s vysokou nadmorskou výškou a teda nižšími teplotami ako aj so snehovou pokrývkou a redším vzduchom.