Zemepisná poloha
Galapágy ležia v Tichom oceáne približne 1000 kilometrov západne od Ekvádoru. Najznámejšie ostrovy sú Isabela (Albemarle), San Cristóbal (Chatham), San Salvador (James), Santa María (Charles), and Santa Cruz (Indefatigable).
Rozloha
7800 kilometrov štvorcových.
Počet obyvateľov
10 tisíc obyvateľov
Hlavné mesto
Baquerizo Moreno na ostrove San Cristóbal
Mena
Sucre (ECS). 1 ekvádorské sucre = 100 centavov
História
Zvláštne je, že v čase objavenia Galapág, ostrovy neboli vôbec obývané. V 17. a 18. storočí ich využívali najviac piráti a rôzni moreplavci ako miesto stretnutia alebo zastávku na doplnenie vody. Do r. 1832 nepatrili ostrovy nikomu. Od tohto roku ich anektoval Ekvádor. Už o tri roky neskôr, t.j. v r. 1835 tu prírodovedec Charles Darwin priplával na výskumnej lodi Beagle a strávil tu šesť týždňov pozorovaním živočíchov. Výsledkom jeho pozorovaní bola práca O pôvode druhov, ktorá vychádzala z teórie prirodzeného vývoja.
Víza
Víza sú potrebné.
Očkovanie
Očkovanie nie je potrebné.
Turistická sezóna
Galapágy navštevujú turisti prakticky počas celého roka.
Počasie a podnebie
Podnebie je tu typické oceánske, ale mierne. Ovplyvňované je studeným Humboltovým prúdom.
Pamiatky a atrakcie
Vyhľadávanou atrakciou Galapág sú:
Zvláštnosti ostrova
Galapágy sú vytvorené z kuželov mladých sopiek. Niektoré z nich sú dodnes činné. Väčšinou sú ostrovy suché a čierne, čo je spôsobené lávovými skalami. Čiastočne zalesnené sú iba vrcholy sopiek.
Galapágy sú známe všetkým, ktorí počuli o evolučnej teórii Charlesa Darwina. Vyznačujú sa endemickou faunou a flórou, ktorá priviedla Darwina na myšlienku vývoja druhov v tej podobe, ako ju poznáme dnes.
Praktické informácie
* bezpečnosť je na vysokej úrovni. Ostrovy žijú z turistického ruchu. Je potrebné zachovávať pravidlá na ochranu fauny a flóry, ktorá je na Galapágach vysoko hodnotená.