Paríž leží v severnej časti Francúzska na brehoch rieky Seina.
Do Paríža: Vzhľadom na svoju polohu má Paríž dobré dopravné spojenie s okolitými krajinami, hlavne s Veľkou Britániou, Belgickom, Holandskom, Nemeckom a Švajčiarskom.
Letecky sa možno dostať do Paríža zo všetkých európskych veľkomiest. Mnoho turistov využíva Paríž ako medzizastávku do zaoceánskych destinácií. Z letísk (letisko Charles de Gaulle a letisko Orly) sa turista môže dostať do Paríža autobusmi Air France, špeciálnymi autobusmi (RATP alebo Euro Disney), vlakom alebo taxíkom.
Vlakom sa možno dostať do Paríža až na šesť medzinárodných staníc. Zo všetkých sa dá ľahko dostať mestskými autobusmi alebo metrom na požadované miesto v centre Paríža.
Ďaľšou obľúbenou možnosťou je príchod autobusom. Prevažná časť turistov využíva služby liniek Eurolines. Táto sieť je rozšírená po celej Európe a poskytuje výhodné dopravné spojenia. V súčasnosti aj mnohé slovenské cestovné kancelárie pri poznávacích zájazdoch do Paríža volia autobusové spojenie.
Pre skúsených cestovateľov je samozrejme možné zavítať do Paríža vlastným autom. Tento spôsob však vyžaduje skúsenosti s jazdou vo veľkomestách a pri parkovaní. Pri kontrole sa nevyhnete požiadavke na medzinárodný vodičský preukaz.
V Paríži: Doprava v Paríži má takmer vždy špičku. Preto je výhodné využívať služby metra. Ďalšími možnosťami sú mestské autobusy a vlaky RER. Cestovné lístky je nutné kupovať pred nástupom do dopravného prostriedku. Typickým cestovným lístkom je úzky olivovozelený lístok.
Eiffelova veža
Eiffelova veža je typickým symbolom Paríža. Eiffelova veža zdobí Paríž od svetovej výstavy v r. 1889. Jej výška 320 metrov ju zaraďuje medzi najvyššie stavby sveta. Návštevníci sa môžu vyviezť do troch rôznych úrovní. Na prvé, druhé a tretie poschodie. Tretie, a teda najvyššie poschodie, sa nachádza vo výške 274 metrov. Z tohoto miesta je nádherný výhľad na celý Paríž. Eiffelovku navštívi ročne až 5 miliónov ľudí.
Notre-Dame
Majestátna katedrála je skvostom gotickej architektúry. Jej základy boli položené začiatkom 12. storočia. Dokončená bola však až v 14. storočí. O jej slávu sa postaral aj spisovateľ Victor Hugo, ktorý túto katedrálu spomína vo svojom diele Chrám Matky božej v Paríži.
Arc de Triomphe alebo Víťazný oblúk
Víťazný oblúk sa nachádza na Place Charles de Gaulle. Z tohoto miesta sa ako slnečné lúče rozbiehajú najznámejšie ulice Paríža. Víťazný oblúk sa začal stavať na príkaz Napoleona. Od svojho dokončenia je symbolom víťazstva a vojenských úspechov.
Champs - Elysées
Určite jedno z najznámejších miest Paríža. Široké ulice, chodníky a množstvo kaviarničiek a obchodov vytvára pocit slobody, luxusu a otvorenosti.
Versailles
Čo by znamenala návšteva Paríža bez návštevy zámku a záhrad vo Versailles z doby Ľudovíta XIV? Nezaváhajte, určite sa vám tu bude páčiť.
Panthéon
Tento kostol nechal postaviť kráľ Ľudovít XV. Dnes sú tu pochovaní mnohí významní ľudia Francúzska. Medzi inými tu leží aj Victor Hugo a Emile Zola.
Buloňský lesík
Nádherný les spojený s parkom. Známou záhradou je napríklad ružová záhrada, kde sa v lete koná medzinárodná súťaž o najkrajšiu ružu.
Opéra de Paris Garnier
Budova opery pochádza z druhej polovice 19. storočia.
Montmartr
Zvláštna, vyslovene umelecká štvrť. K známemu kostolu z prelomu 19. a 20. storočia Sacré-Coeur sa dá dostať pomocou lanovky.
Mouline Rouge
Asi najznámejšia tančiareň, ktorá sa preslávila bláznivým kankánom.
Jardins du Trocadéro
Romantické záhrady sú zdobené sochami, fontánami, bazénmi a potôčkami.
Place de la Concorde
Toto historické námestie patrí k najkrajším námestiam Európy. Dnes ho zdobí vysoký obelisk z Luxoru.
Tour Montparnasse
Tour Montparnasse je jedna z najvyšších budov v Európe.
Dôme
Dôme bol pôvodne kostol zo 17. storočia. Dnes je okrem iného miestom posledného odpočinku Napoleona.
UNESCO
V Paríži má sídlo organizácia UNESCO.
La Défense
Medzi nové atrakcie sa neodmysliteľne zaradila nová štvrť La Défense. Známou stavbou je La Grande Arche (Veľké okno), ktoré je veľkým lákadlom pre turistov modernej architektúry (foto).
Parc de la Villete
Moderný mestský park s miestom pre odpočinok, detské ihrisko, múzeum vedy, výstavy, kino, koncerty a ďalšie atrakcie.
Disneyland Paris
Zábavný park Walta Disneya sa nachádza 32 kilometrov od Paríža. Medzi jeho hlavné atrakcie patria: Ostrov dobrodružstiev, Orbitron, Labyrint Alenky v krajine zázrakov, Zámok Šípkovej Ruženky a mnohé ďalšie. Pre najmenších návštevníkov sú tu neodmysliteľné atrakcie v podobe hrnčekového kolotoča v krajine Fantázia. Návštevníkov vítajú postavičky ako Snehulienka a sedem trpaslíkov, či Pinocchio a jeho otec Geppetto.
Musée d´Orsay
Múzeum ako stvorené pre milovníkov impresionizmu. Návštevníci tu nájdu diela: Moneta, Maneta, Cézanna, Deagsa, Renoira a mnohých ďalších slávnych maliarov. Súčasne je tu vystavený nádherný secesný nábytok. Múzeum sa nachádza na ľavom brehu rieky Seiny.
Musée du Louvre
Rozsiahle zbierky lákajú každý rok obrovské množstvo návštevníkov. Nájdeme tu zvučné mená ako: Tizian, Rafael, Rembrandt, Delacroix … Múzeum je umiestnené v budove bývalej pevnosti, ktorá bola postupne prepracovaná na elegantný komplex renesančných budov. Dnes múzeum poznajú návštevníci Paríža podľa sklenenej pyramídy, v ktorej je umiestnený vstup do múzea. Asi najznámejším obrazom Louvru je Mona Lisa od Leonarda da Vinciho.
Musée Picasso
Toto múzeum má najrozsiahlejšiu zbierku Picassových obrazov a tiež vlastnú zbierku P. Picassa. Múzeum je umiestnené v paláci zo 17. storočia.
Musée Rodin
Prekrásna zbierka plastík a iných diel francúzskeho sochára Augusta Rodina.
Musée de l´Orangerie
Toto múzeum je plné nežných obrazov Moneta, Cézana, Renoira a ďalších umelcov.
Pompidou
Moderné múzeum alebo skôr kultúrne centrum je miestom zaujímavých podujatí, expozícií väčšinou venovaných modernej dobe. Napríklad výtvarné umenie sa venuje prevažne kubizmu a surrealizmu.
Prírodovedné múzeum
Obsahuje zbierky kostier prehistorických zvierat, skamenelín, rastlín a minerálov.
Cité des Scientes alebo Múzeum vedy
Múzeum vedy sa nachádza v parku La Villette. Ide o jedno z najkrajších múzeí vedy vo svete. Pre veľkých i malých je tu množstvo modelov v skutočnej veľkosti, planetárium, kiná, knihovne a mnohé zaujímavosti zo sveta vedy.
Orientačné ceny vstupov
Eiffelova veža 3,9 – 9,9 EUR
Víťazný oblúk 3,8 EUR
Louvre 8 EUR
Versailles – zámok 8,5 EUR
Versailles – záhrady (v lete) 5 EUR
Invalidovňa – hrob Napoleona 6 EUR
St.Chapelle/Conciergerie 5,5 EUR
Nákupy: Väčšina obchodov je otvorená od pol desiatej ráno až do siedmej hodiny večer. V Paríži sa dá dobre nakúpiť v malých obchodíkoch s klasickou srdečnou obsluhou, ale aj vo veľkých obchodných domoch. Mnohé módne značky nájdete v blízkosti námestia Place de la Concorde. V Paríži sa koná mnoho trhov, z ktorých niektoré sa špecializujú na konkrétny druh tovaru. Medzi obľúbené patria ovocné a zeleninové, ale aj kvetinové, či potravinové trhy plné sladkostí.
Paríž patrí medzi najdrahšie mestá. Odráža sa to aj na cene ubytovania. Parížske hotely sa označujú hviezdičkami. Najluxusnejšie majú štyri hviezdičky a označenie de luxe.Okrem hotelov je možné získať ubytovanie v súkromí, v ubytovniach alebo v nocľahárniach. Pre turistov doporučujeme aj motely v okolí Paríža.
Reštaurácie: S ľahkým občerstvením a ani s kvalitným, či dokonca luxusným gastronomickým hodovaním v Paríži nemôžu byť žiadne problémy. Kaviarne a reštaurácie, stánky s občerstvením, či bistrá nájdeme naozaj všade. V Paríži sa nachádza množstvo reštaurácií s kuchyňami z celého sveta. Nezabudnite ochutnať znamenité vína z rôznych oblastí Francúzska.
EUR - Euro
Rovnaký ako u nás.
Núdzové volania sú na telefónnych číslach:
Polícia - 17, Sanitka - 15, Požiarnici - 18.
Telefónna predvoľba do Francúzska - 00-33, do Paríža - 00-33-1. Pri volaniach z Paríža sa namiesto dvoch núl vytáča číslo 19. Telefónna predvoľba napr. do Bratislavy je 19-421-2.