Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Zájazdy

Destinácie

Všeobecné informácie

1 2 3 4 5 »
Írsko - dok - 0 Írsko - Galway - 1 Írsko - Dublin - Dublin´s Castle - 2 Írsko - Dublin - Christ Church Cathedral - 3 Írsko - Ulice v Galway - The Oliver St. John Goharty - 4

Všeobecné informácie

Zemepisná poloha
Írsko leží na menšom z Britských ostrovoch. Brehy Írska obmýva Atlantický oceán a Írske more. Susedí s Veľkou Britániou, konkrétne s časťou Severné Írsko. Spoločná hranica meria približne 360 kilometrov. Od väčšieho ostrova, na ktorom leží väčšia časť Veľkej Británie, ho delí približne 80 kilometrov.

Členenie
Írsko má takmer rovinatý povrch s miernymi pahorkami. Členité je iba západné pobrežie, ktoré trochu pripomína Nórske fjordy. Krásne zátoky zdobia celé pobrežie. Nížiny, ktorých čerstvá zelená farba zdobí a charakterizuje celé Írsko, sú popretkávané riekami. Zvláštnosťou sú ľadovcové jazerá.


Rozloha
70.285 kilometrov štvorcových


Počet obyvateľov
3,5 mil. obyvateľov

Zloženie obyvateľstva
Prevažnú časť tvoria Íri, menšinové zastúpenie tu majú Angličania.


Hlavné mesto        
Hlavné mesto Írska je Dublin.         
            

Mena
EURO (V minulosti IEP - Írska libra)


História
Írsko je jedna z krajín, ktorej história sa datuje už od dôb pred naším letopočtom. Írsku obchodnú zdatnosť podporili aj Kelti, ktorí sa vyznali v spracovaní železa. Nasledovné obdobie v prvých storočiach nášho letopočtu bolo pre dnešné územie Írska charakteristické náboženskými spormi, ktoré pretrvali až do dnešných čias. Obracanie na vieru znamenalo pre pôvodné obyvateľstvo tvrdý zásah do tradičných hodnôt. V 11. storočí sa odohrala v Dubline veľká bitka. Jej víťazom a neskôr kráľom Írska sa stal Brian Boru. Úrodné územie Írska obsadili na príkaz anglického kráľa krutí rytieri. Opätovne sa objavili náboženské roztržky, ktoré vznikali medzi Anglickom a Írskom. Íri si chceli udržať katolícku vieru a za to boli Angličanmi napádaní. Dlhotrvajúce a veľmi krvavé boje viedli k eskalácii napätia. V 19. storočí sa k politickým problémom pridali aj hospodárske. Z dôvodu hladomoru zomrela približne polovica obyvateľstva. Novodobá história Írska, ktorej nosným motívom je boj o nezávislosť, je spätá s rozdelením Írska na dve časti: Severné Írsko, ktoré je súčasťou Veľkej Británie a na slobodný štát Írsko. Dnes sa situácia medzi Írskom a Veľkou Britániou upokojila a momentálne platí prímerie. Írsko je turisticky atraktívnou krajinou. Čistá príroda, tradičná architektúra a keltské pamiatky lákajú každoročne zhruba 3,5 milióna turistov.

Turistické informácie

Víza
Nie sú potrebné.


Očkovanie
Doporučované očkovanie nie je žiadne. Prípadné otázky je vhodné riešiť so svojím lekárom.


Vzdialenosť
Hlavné mesto Dublin je vzdialené od Bratislavy 1.753 kilometrov. Niektoré zdroje udávajú 2.130 kilometrov.


Bezpečnosť
Írsko patrí medzi pomerne bezpečné krajiny. Napätie, ktoré vzniká v časoch náboženských sviatkov, je ohraničené miestami demonštrácii alebo organizovaných pochodov. Z času na čas sa objavujú teroristické akcie IRA, od ktorých sa však oficiálne miesta dištancujú.


Zdravotníctvo
Zdravotníctvo je na vysokej úrovni. Pre turistov doporučujeme uzatvoriť zdravotné poistenie.


Turistická sezóna
Írsko má takmer rovnaké klimatické podmienky počas celého roka. Takúto stabilnú klímu má len niekoľko krajín. Preto je tu sezóna 12 mesiacov do roka. Na druhej strane treba uviesť, že za tieto podmienky Írsko vďačí Golfskému prúdu. Turisti majú takmer istotu, že vždy zelené lúky budú môcť sledovať spod dáždnika, pretože tu prší priemerne 20 dní do mesiaca. Najteplejšie je tu počas prázdninových mesiacov (júl, august).


Obchody, banky, zmenárne
Obchodná sieť je široká, tradičné obchodíky si udržiavajú stále svoje postavenie. Netradične dobre sa darí krčmičkám a pubom. Írske pivo si získava svojich priaznivcov aj za hranicami Írska.


Jazyk
Úradnými jazykmi sú írsky a anglický jazyk.


Počasie a podnebie
Podnebie Írska je ovplyvnené Atlantickým oceánom a teplým Golfským prúdom. V dôsledku pôsobenia Golfského prúdu sa priemerné teploty pohybujú medzi 5 a 15 stupňami Celsia. Zrážky stúpajú od východu k západu. Na juhozápadnom pobreží ročné zrážky dosahujú až 2500 mm. Dublin má priemernú teplotu v januári 5, v apríli 7,8, v júli 15 a v októbri 10 stupňov Celzia. Priemerne je v mesiaci 20 daždivých dní. Íri majú jedno príslovie, ktoré vysvetľuje obľúbenosť piva a pochopenie daždivých dní. Voľne preložené znie: "V hostinci neprší".

Pamiatky a atrakcie

 •    Dublin
 •         Dublinský hrad z r. 1204
 •         Múzeum spisovateľov
 •         Írske národné múzeum
 •         Katedrála sv. Patrika - najväčší kostol v Írsku
 •         Guinessov pivovar
 •         Trinity College zo 16. storočia - najprestížnejšia írska univerzita
 •         Národná galéria
 •         Katedrála Kristovho kríža zo začiatku 11. storočia (foto)
 •         pešia zóna na Grafton Street
 •         Leinster House – sídlo vlády a parlamentu
 •         Divadlá Abbey Theatre a Gate Theatre
 •     Drumcliffe - Keltský kríž z 10. storočia
 •     Cork - Hrad Blarney, Mestská radnica, Katedrála, Národná univerzita Írska založená v r. 1845, Katedrála sv. Márie a sv. Finbarra
 •     Kildare - Japonské záhrady
 •     Carrauntoohill - najvyššia hora Írska s nadmorskou výškou 1041 metrov
 •     Jazero Lough Leane - malebné jazero s 30-timi ostrovčekmi má rozlohu 2024 hektárov.
 •     Burren - zvláštna časť Írska, typická svojím šedým vápencom
 •     Cliffs of Moher - vysoké útesy
 •     Killarney (opátstvo Mucross) - vresoviská, nádherná príroda, v stredoveku bolo Killarney hlavným mestom Írska, Kilkennský hrad
 •     Waterford - Radnica z 18. storočia
 •     Tipperary – Hradná pevnosť
 •     Cavan – Ruiny starého hradu
 •     Powerscourt - najväčší vodopád Írska

Mapa

Video