Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Bratislava - sprievodca mestom
Slovensko - lyžovačka
Jaskyne na Slovensku
Slovensko - fotogaléria
Slovensko na mape
Last minute Slovensko
First minute Slovensko

Slovenské jaskyne

 • Belianska jaskyňa
 • Driny
 • Bystrianska jaskyňa
 • Gombasecká jaskyňa
 • Demäňovská jaskyňa Slobody
 • Harmanecká jaskyňa
 • Demäňovská ľadová jaskyňa
 • Jasovská jaskyňa
 • Dobšinská ľadová jaskyňa
 • Ochtinská aragonitová jaskyňa
 • Domica
 • Važecká jaskyňa

Jaskyne na Slovensku patria medzi najkrajšie na svete. Viaceré z nich sú prístupné pre turistov, okrem pondelka. V sezóne (jún až august) je to od 9:00 do 16:00. Mimo sezóny iba od 9:30 do 14:00. Výnimkou sú Jaskyňa Driny a Važecká jaskyňa, kde je mimo sezóny otvorené od 10:00 do 15:00. Ak trávite dovolenku na Slovensku, nezabudnite si do harmonogramu zaradiť návštevu jaskyne, určite na ňu budete dlho spomínať ako na zaujímavý zážitok.
      
      

Najbližšie pri Bratislave je jaskyňa Driny. Nachádza sa pri Smoleniciach v Malých Karpatoch. Zaujímavosťou tejto vápencovej jaskyne so sintrovou výzdobou je dĺžka chodieb. Sprístupnených je viac než 400 metrov. Prehliadka trvá cca 35 minút.


Ďalšia z vápencových jaskýň - Domica - leží v Slovenskom krase. Ide o jaskyňu, ktorej jedna prehliadka trvá 3/4 hodinu a druhá až 1 a pol hodiny. Súčasťou prehliadky je plavba v jaskynných priestoroch.


V Slovenskom krase sa nachádza aj Gombasecká jaskyňa. Podobne ako ostatné vápencové jaskyne aj Gombasecká jaskyňa vznikla vďaka pôsobeniu podzemného potoka. V jaskyni možno počas 35 minútovej prehliadky obdivovať stalaktity a stalagmity.


Súčasťou Slovenského krasu je Medzevská pahorkatina. V jej vápencoch sa vytvorila Jasovská jaskyňa. Má krásnu sintrovú výzdobu. V jej priestoroch sa organizujú ozdravovacie pobyty. Počas 45 minútovej prehliadky turisti prejdú cca 700 metrov.


Vo Važeckom krase sa nachádza Važecká jaskyňa. Patrí k najmenším jaskyniam, keďže dĺžka prehliadkovej trasy je cca 1/3 km. Pri cca pol hodinovej prehliadke možno obdivovať sintrové jazierka.


Vo Veľkej Fatre sa nachádza Harmanecká jaskyňa. Jej vápencový základ je dopĺňaný bielou sintrovou výzdobou. Medzi krásne a obdivované prvky patria jazierka a vodopády. Jej prehliadka trvá vyše hodiny. V tomto roku je jaskyňa zatvorená.


Medzi jaskyne, ktoré ležia v Tatrách patrí známa Belianska jaskyňa. Vytvorená je vo vápencoch. Do jej jazierok turisti často hádžu drobné mince. Prehliadka tejto jaskyne trvá vyše hodiny, pričom trasa predstavuje viac než 1300 metrov.


V blízkosti Nízkych Tatier leží Bystrianska jaskyňa, ktorú poznajú mnohí pacienti využívajúci speleoterapiu. Súčasťou jaskyne je priepasť Peklo. Prehliadka trvá 3/4 hodinu.


Priamo na území Národného parku Nízke Tatry leží Demäňovská jaskyňa Slobody. Patrí medzi obľúbené jaskyne pre svoju nádhernú sintrovú výzdobu. Kratšiu trasu (cca 1 km) možno prejsť za hodinu, dlhšiu (cca 2 km) za vyše hodinu a pol.


Taktiež na území Národného parku Nízke Tatry leží Demäňovská ľadová jaskyňa. Jej zvláštnosťou je ľadová výzdoba, ktorá sa v jaskyni udržuje po celý rok. Sprístupnená je iba malá časť jaskyne. Prehliadka trvá 3/4 hodinu.


Na Slovensku je sprístupnená aj ďalšia ľadová jaskyňa. Nachádza sa v Slovenskom raji. Dobšinská ľadová jaskyňa má neobvykle mohutnú ľadovú výzdobu. Pri prehliadke trvajúcej necelú 3/4 hodinu možno vidieť nielen krásne ľadové stĺpy a stalagmity, ale aj ľadové vodopády. Trasa prehliadky je cca pol kilometra.


Rozprávkový názov má Ochtinská aragonitová jaskyňa. Samotná jaskyňa má vápencový základ, avšak výzdoba je tvorená aragonitom. Prehliadka cca pol kilometrovej trasy trvá 3/4 hodinu.

Slovník pojmov podľa metodiky MŽP

Stalaktity sú sintrové útvary visiace zo stropov a šikmých stien podzemných priestorov. Rozlišujú sa brčkovité, palicovité, drúčkovité, kónické, vretenovité, kyjakovité, sférolitické a iné.


Stalagmity sú sintrové útvary rastúce z dna podzemného priestoru. Rozlišujú sa zárodočné, palicovité, drúčkovité, kónické, pagodovité, palmovité, vázovité a iné.


Stalagnáty sú sintrové stĺpovité útvary vytvorené spojením stalaktitu a stalagmitu.


Viac informácií nájdete na stránke www.ssj.sk

Video