Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Zájazdy

Destinácie

Všeobecné informácie

Výlety

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
Aparthotel Sarti Beach - 0 Aparthotel Akropolis - 1  - 2  - 3  - 4

O destinácii

Polostrov Chalkidiki leží na severovýchode Grécka a patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie tak zahraničných ako aj domácich turistov. Návštevníkom totiž ponúka nádherné a priezračné more, čistučké pláže, reštaurácie s výborným jedlom, taverny, bohatý nočný život, požičovne áut, obchody, supermarkety, malebné dedinky a samozrejme aj historické pamiatky (oblasť polostrova je plná byzantských a cirkevných pamiatok). Polostrov má tvar trojzubca. Existuje legenda, v ktorej sa hovorí, že polostrov vznikol tým, že nahnevaný Poseidon hodil trojzubec po obroch, ktorí v tejto oblasti žili. Príroda na polostrove je veľmi rozmanitá. Celý polostrov je pokrytý horskými masívmi - v smere západ - východ je to Cholomontas (1165 m. n. m.), ďalej Itamos (808 m. n. m.) a na polostrove Athos je to vrchol Agion Oros (2043 m. n. m.), ale na druhej strane, tak, ako aj v iných prímorských oblastiach, aj na Chalkidiki nájdeme olivové háje, píniové a borovicové lesy pozvoľna prechádzajúce až k pobrežiu, cyprusy, platany, eukalypty, ale aj ovocné stromy a pláne pokrytými trávou, bylinami a korením. Rušnejšie letoviská sa nachádzajú v najzápadnejšej časti Chalkidiki, na polostrove Kassandra. Sú to najmä letoviská Fourka, Pefkochori, Polichrono, Sani, Kallithea, Chanioti, Afitos a Possidi. Naopak pokoj a prírodné krásy nájdeme na prostrednom prste polostrova, na Sithonii, ktorá je lesnatejšia, má krajšie pláže a vo všeobecnosti je viac atraktívnejšia.

Zemepisná poloha
Chalkidiki je polostrov, ktorý sa nachádza na severe Grécka v oblasti Makedonia. Je zložený z troch polostrovov, ktoré svojím tvarom pripomínajú prsty. Ide o polostrovy Kassandra, Sithonia, Atos. 

Rozloha
cca 2 918 kilometrov štvorcových.

Počet obyvateľov
Cca 105 908 obyvateľov.

Hlavné mesto
Polygyros.

Mena
EUR - euro.

Časový posun
+ 1 hodina.

Doprava
Na Chalkidiki sa dá dopraviť autom, autobusom, lietadlom i kombinovanou dopravou.

Vzdialenosť od letiska

Medzinárodné letisko Thessaloniki International Airport je vzdialené asi 15 km juhovýchodne od centra mesta Solún.

Čas transferu z letiska do stredísk závisí od premávky a počte zastávok v jednotlivvých hoteloch po trase.

Vzdialenosť od Bratislavy

1 277 km.

Dĺžka letu

Bratislava - Thessaloniki: 1:15 hod.
Košice - Thessaloniki: 1:15 hod.
Poprad - Thessaloniki: 1:20 hod.
Sliač - Thessaloniki: 1:15 hod.
Viedeň - Thessaloniki: 1:20 hod.

Dĺžka letov je len približná a informatívna.

Dĺžka trasy

Cesta autom z Bratislavy Vám bude trvať približne 14 hodín, vedie viacerými krajinami a je čiastočne spoplatnená.

Počasie

V Gréckych Chalikidách je počas celého roka veľmi príjemné počasie. V januári sa teploty pohybujú okolo 10°C, vo februári okolo 11°C a v marci až okolo 15°C. V apríli sa už začína letné počasie a teploty sú 19°C, no v máji už výrazne stúpnu až na 25°C. Jún je už veľmi horúci a teplota vystúpi na 30°C. V júli a auguste je najteplejšie a teploty sa pohybujú až okolo 32°C. September je stále teplý, no teploty troška klesnú na príjemných 27°C a v októbri je taktiež ešte príjemné počasie a to 21°C. Pre november sú typické teploty 15°C a pre december 10°C.

Pláž

Pláže (v dĺžke cca 500 km) na Chalkidiki sú piesočnaté aj kamienkové väčšinou s pozvoľným vstupom do mora a veľmi čisté. Patria k tým najkvalitnejším v Grécku a mnohé z nich sú ocenené "modrou vlajkou" Európskej únie. Na rozdiel od iných gréckych ostrovov sa tu nenachádzajú súkromné pláže, a tým pádom ani žiadne obmedzenia vstupu. Na Chalkidiki je veľa maličkých pláží, ktoré sú skryté pred civilizáciou a ak ich objavíte, poskytnú Vám dostatok súkromia.

Trani Ammouda beach

Veľmi dlhá pláž, ktorá má nádherné tyrkysové more. Je piesočnatá a veľmi čistá. Cez víkendy býva preplnená domácimi obyvateľmi. Nájdete na nej rôzne reštaurácie, bary a obchodíky. Je na nej taktiež možnosť vodných športov. Nachádza sa v stredisku Ormos Panagias.


(Zdroj: flickr//cc/Ormos Panagias)

Kalogria beach

Táto pláž sa nachádza v stredisku Nikiti. Patrí k najkrajším plážam tejto oblasti, pretože je veľmi čistá s priezračným morom. Nájdete tam mnoho reštaurácií, stánkov s občerstvením a domácimi alko aj nealko nápojmi. 


(Zdroj: flickr//cc/Kalogria beach)

Toroni beach

Pláž je taktiež veľmi čistá a pokojná. K dispozícii sú aj slnečníky a ležadlá, niektoré však za poplatok. Cez týždeň na nej býva menej ľudí ako cez víkend. Je veľmi pokojnou plážou, kde nenájdete veľa reštaurácií ani možnosť vodných športov. Je vhodná pre rodiny s deťmi.


(Zdroj: flickr//cc/Chalkidiki)

Alykes beach

Pláž sa nachádza na ostrove Ammouliani v Chalkidikách. Je veľmi čistá s tyrkysovým morom. Častokrát je prirovnávaná k plážam v Karibiku alebo na Hawaji. Je veľmi obľúbenou aj u rodín s deťmi.


(Zdroj: flickr//cc/Alykes beach)

Nikiti beach

Nikiti je ďalšou obľúbenou plážou u dovolenkárov, pretože sa považuje za najčistejšiu pláž v stredisku. Je na nej veľa možností kam si vyraziť len tak na kratšiu turistiku. Taktiež je na nej mnoho reštaurácií s domácimi špecialitami. 


(Zdroj: flickr//cc/Nikiti)

Afytos beach

V stredisku Afytos sa nachádza ďalšia pekná pláž, na ktorej nájdete pokoj. Je veľmi vhodná pre rodiny s deťmi. Je piesočnatá, veľmi čistá s pozvoľným vstupom do mora.


(Zdroj: flickr//cc/Afytos beach)

Viac pláží nájdete na TripAdvisor.

More

More je na Chalkidiki krásne a čisté. Neplavci a rodiny s malými deťmi určite ocenia pozvoľný vstup do mora.

Teplota mora

Január - 15°C, Február - 15°C, Marec - 14°C, Apríl - 15°C, Máj - 18°C, Jún - 22°C, Júl - 24°C, August - 25°C, September - 24°C, Október - 21°C, November - 18°C, December - 17°C.

Deti

V jednotlivých hotelových rezortoch sú k dispozícii animátori, ktorí zabezpečujú deťom animačné programy. Na plážach taktiež nájdete detské kútiky a ihriská a v blízkosti sa nachádza aj Waterland (jeden z najväčších aquaparkov v Európe a najväčší v Grécku).

Šport

Pestrý výber rôznych vodných športov.

Zábava

Obrovská ponuka výletov, vodných športov a neutíchajúci nočný život, ktorý poskytujú na každom kroku miestne diskotéky, kluby a bary, kde počas gréckych večerov môžete tancovať do skorých ranných hodín.

Mapa

Video

V Chalkidikách máte množstvo príležitostí na výlety. Môžete spoznať okolitú prírodu, kultúrne pamiatky a dozvedieť sa niečo z gréckej histórie.

Thessaloniki

Mesto, ktoré je po Aténach druhé najväčšie v Grécku má najväčší veľmi významný prístav. Thessaloniki sa rozprestierajú na celom severe Chalkidík. Mesto je známe tým, že odtiaľ pochádzajú bratia Konštantín a Metód. Súčasne mesto (Solún) je mesto plné života s bohatou kultúrou a veľkým množstvom historických pamiatok. Mesto Solún je od hlavného mesta Polygyros vzdialené cca 80 km. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patria mestské hradby s panoramatickou vyhliadkou na celé mesto, Bazilika Sv. Dimitria - patróna mesta, Biela veža, kostol Agios Dimitrios, najväčší kostol v krajine. Za pekného počasia je možné z mesta vidieť aj horu Olymp.


(Zdroj: flickr//cc/Thessaloniki)

Athos 

Athos je polostrov vo východnej časti Chalkidík, ktorý môžete spoznať na celodennom výlete loďkou. Athos je typický tým, že je na ňom vybudovaná "mníšska republika", pretože sa na ňom nachádza 20 kláštorov.


(Zdroj: flickr//cc/Athos)

Toroneos

Takisto ako na Athos aj na Toreneos sa môžete dostať loďkou. Na Toroneos sa dostanete plavbou cez rôzne krásne zátoky. Tento polostrov sa nazýva aj korytnačím ostrovom. Od hlavného mesta Polygyros je mesto Toroneos vzdialené cca 40 km. 

Polygyros

Hlavné mesto strediska Chalkidiki je Polygyros, ktoré má tvar amfiteátru a stojí na náhornej plošine. Polygyros sa nachádza takmer v strede celých Chalkidík. Pri návšteve tohto mesta môžete spoznať grécku kultúru ale aj architektúru alebo môžete v ňom navštíviť archeologické múzeum.


(Zdroj: flickr//cc/Polygyros)

Olynthos

Na tomto mieste nájdete pozostatky antického mesta Olynthos, ktoré bolo osídlené už v období neolitu. Pri starobylom mestečku sa nachádza aj rieka Olythos. Celý tento komplex sa nachádza v západnej časti Chalkidík. Hlavné mesto Polygyros je vzdialené cca 17 km.


(Zdroj: flickr//cc/Olynthos)

Sithonia

Sithonia je polostrov v strede Chalkidík. Na Sithonii sa môžete pokochať aj krásnou prírodou a takou ukážkou je prírodná scenéria Sithonia. Uvidíte nie len krásnu prírodu, rastliny a vtáky ale aj najkrajšie grécke pláže. Z hlavného mesta je to cca 83 km.


(Zdroj: flickr//cc/Sithonia)

Petralona

Jaskyňa Petralona je veľmi známou jaskyňou v tejto oblasti, kde sa našla lebka pravekého človeka a kde sa začal archeologický prieskum. Jaskyňu nájdete pri dedinke Patralona, ktorá sa nachádza v západnej časti Chalkidík. Hlavné mesto Polygyros je vzdialené cca 50 km.


(Zdroj: flickr//cc/Petralona)

Waterland

Waterland je jeden z najväčších aquaparkov v Európe. Obsahuje vodný aj zábavný park, ktorý sa nachádza asi 8 km od Thessaloniki s množstvom šmykľaviek so sladkovodnými bazénmi, bazénom s vlnami a mnohými ďalšími atrakciami.

Grécky večer 

Večer na dovolenke si môžete užiť aj spoznávaním gréckej kultúry. Pravidelne sa organizuje folklórny večer plný najznámejších gréckych tancov a hudby s hromadou jedla a pitia.

Sarti

Malá dedinka, ktorá bola pôvodne iba rybárskou dedinkou je dnes veľmi známym a často navštevovaným letoviskom. Má krásne piesočnaté pláže, priezračné a čisté more a taktiež zátoky. Turistov láka aj vďaka krásnej prírode. Dedinka sa rozprestiera na východe polostrova Sithonia. Sarti je od hlavného mesta Polygyros vzdialené cca 85 km.


(Zdroj: flickr//cc/Sarti)

Viac výletov nájdete na TripAdvisor alebo na Turistickom sprievodcovi Google.