Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Všeobecné informácie

Výlety

O destinácii

Malý grécky ostrov v Egejskom mori, Patmos, je jedným z najviac náboženských gréckych ostrovov, pretože je to miesto, kde žil necelé 2 roky sv. Ján a kde bolo napísané Zjavenia sv. Jána ("Apokalypsa"). V roku 1999 historické centrum mesta Chora spolu s kláštorom sv. Jána a jaskyňou Apokalypsy boli zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Patmos je druhým najsvätejším miestom Grécka a niektorí Gréci ho dokonca nazývajú "Jeruzalemom Egejského mora". Na ostrove nájdeme významné historické pamiatky, nádhernú prírodu a krásne slnečné pláže. Hlavné mesto ostrova je rozdelené na dve časti, v dolnej časti sa rozkladá prístav s pekným pobrežím, nachádzajú sa tu taverny s rybárskymi špecialitami, reštaurácie, kaviarne, hotely a obchody. Hornú časť mesta tvorí Chóra, ktorej dominuje starobylý kláštor sv. Jána. Súčasťou kláštora sú tri kaplnky, v jednej z nich je umiestnený sarkofág s pozostatkami zakladateľa, v druhej, zasvätenej Panne Márii, sú fresky z 12. storočia. Ostrov je priam stvorený na strávenie príjemnej, ničím nerušenej, letnej dovolenky.

Zemepisná poloha
Patmos je malý ostrov v Egejskom mori. Je najsevernejším ostrovom súostrovia Dodekanes. Leží v tesnej blízkosti tureckého pobrežia medzi ostrovmi Leros a Ikaria, asi 70 km od Milétu.

Rozloha
39 kilometrov štvorcových.

Počet obyvateľov
3.000 obyvateľov.

Hlavné mesto
Patmos.

Mena
EUR - euro.

Vzdialenosť od letiska

Letisko v Aténach je vzdialené 364 km. Na ostrov Patmos sa môžete dostať letecky z Atén na ostrov Kos a odtiaľ trajektom (3 hodiny) alebo z Atén trajektom priamo na Patmos (8 hodín).

Čas transferu z letiska do stredísk je informatívny a závisí od premávky a počte zastávok v jednotlivvých hoteloch po trase.

Vzdialenosť od Bratislavy

1 988 km.

Dĺžka letu

Bratislava - Atény: 1:40 hod.
Košice - Atény: 1:35 hod.
Poprad - Atény: 1:40 hod.
Sliač - Atény: 1:40 hod.
Viedeň - Atény: 1:40 hod.

Dĺžka letov je len približná a informatívna.

Dĺžka trasy

Cesta autom z Bratislavy trvá približne 29 hodín, vedie viacerými krajinami, je čiastočne spoplatnená a zahŕňa aj prepravu trajektom.

Pláž

Členité pobrežie ostrova poskytuje mnoho pláží, ktoré sú piesočnaté a ľudoprázdne. Medzi najkrajšie pláže patrí určite pláž Psili Ammos na západe ostrova. Je tvorená pásom piesku ohraničeného dunami. K obľúbeným patria aj pláže Grikos, Kallikatsou a Diakoft.

Mapa

Video

​Hlavné mesto Patmos

Rozdelené na dve časti, v dolnej časti sa rozkladá prístav s pekným pobrežím, rybárskymi tavernami, reštauráciami, kaviarňami, hotelmi a obchodmi, hornú časť mesta tvorí Chora a dominuje jej starobylý kláštor sv. Jána. V meste sa nachádza celkom 40 kostolov, kaplniek a kláštorov.

Kláštor Panagia Kumana

Nachádza sa v hlavnom meste - pripomína zoologicko-botanickú záhradu s cudzokrajnými vtákmi a exotickými rastlinami.

Kláštor svätého Jána

Bol postavený v roku 1088 na počesť sv. Jána. Je v ňom vzácna knižnica starých cirkevných spisov. Centrom kláštora je malé nádvorie so svätyňou - Katholikonom - a niekoľkými kaplnkami. Ochraňujú nesmierne cenné fresky, relikviáre, sarkofágy, rukopisy, knihy, ikony a ďalšie vzácne liturgické predmety. Jaskyňa je stále dochovaná, dokonca je v nej výstupok, na ktorom podľa tradície apoštol Ján spával. Jaskyňa Zjavenie, kde údajne sv. Ján žil, leží mimo mestečko aj kláštor, na svahu hory. Je odtiaľ krásny výhľad na more a členité pobrežie. Miesto je ukryté pod niekoľkými spojenými nízkymi stavbami guľovitou strechou. Ostrov je tak veľmi obľúbeným turistickým a pútnickým cieľom. Vďaka pamiatkam spojeným so sv. Jánom bol Patmos v roku 1999 zapísaný na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Skala

Je najväčšie mesto ostrova Patmos, pekný malý prístav s veľkým množstvom reštaurácií, kaviarní a obchodov.

Grikos

Malá rybárska dedina vzdialená cca 5 km od prístavu Skala. V zátoke sa nachádza tajomne pôsobiace skala Kallikatsou, ktorá bola v minulosti miestom pre ubytovanie pustovníkov, nachádzajú sa tu aj nádherné opustené pláž.