Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Zájazdy

Destinácie

Všeobecné informácie

1 2 »

O destinácii

Zemepisná poloha
Ostrov Samos leží vo východnej časti Egejského mora neďaleko pobrežia Malej Ázie, oproti Turecku. Najvyššia hora ostrova je Kerkis (1434 m.n.m.).
Rozloha
476 kilometrov štvorcových.
Počet obyvateľov
35.000 obyvateľov
Hlavné mesto
Samos (Vathy)
Mena
EUR (euro)

Samos je pomerne veľký a zelený ostrov, známy svojím dobrým vínom (tunajšie vynikajúce muškátové víno​​ si kupuje aj samotný Vatikán). Okrem hrozna sa tu pestujú aj exotické pomaranče, figy a tabak. Vápencové podložie ostrova prispieva k rozmanitosti a ostrov je stále plný kvetov. Ponúka pekné piesočné a štrkové pláže, olivové a eukalyptové háje. Klíma je tu ideálna - jar začína veľmi skoro a leto je dlhé a horúce. Hlavným mestom ostrova je rovnomenný prístav Samos. Leží v severovýchodnej časti v hlbokom zálive obrátenom na západ. Samos je plný malebných lagún s priezračnou vodou aj vzácnych pamiatok z dôb minulých, je pretkaný voňavými vinicami a je skvelou základňou pre výlety do 1200 m vzdialeného Turecka. Najbližšie turecké letovisko, kam sazo Samosu dostať, je letovisko Kusadasi. A ostrov je aj rodiskom (mesto Pythagorion) slávneho matematika Pythagora, který sa tu narodil asi v roku 570 p.n.l. a bájkara Ezopa či legendárneho filozofa Epikurosa. Je treba podotknúť, že sever a juh ostrova sa v mnohom líšia. Kým sever je viac prispôsobený turistom (jediná nevýhoda severu je, že sú tu väčšie vlny), juh je poľnohospodársky, veľmi hornatý, more je tu chladnejšie, hlbše a tmavšie, turistický ruch je tu relatívne menší. Na ostrove nie je žiadna verejná autobusová doprava, k dispozícii sú taxíky.

História
doklady, že ostrov bol obývaný v prehistorickom období 4 tisíc rokov pred n.l. Samos rozkvital najmä v 6. storočí pred n. l. za vlády Polykrata. Veľké stavby už v tomto čase vytvárali zaujímavú architektúru ostrova. Podobne ako ďalšie ostrovy v Egejskom mori aj Samos podliehal rôznym nadvládam. Spomeňme aspoň Rimanov, Byzantíncov, Arabov a Turkov. Samos pripadol Grécku v r. 1912.

Medzi najznámejšie strediská ostrova Samos patria:

 • Votsalaka - leží na juhozápadnej strane ostrova v malebnej zátoke Marathokampos, ktorá je známa piesočnato-kamienkovou plážou a čistou vodou. Toto stredisko sa píše aj Votsalakia a Votslaki
 • Pythagorio - jedno z najväčších stredísk ostrova leží na juhovýchode ostrova. Stredisko má k dispozícii pláž Potokaki Beach. Asi štyri km od strediska leží nádherná pláž Psili Amos s jemným pieskom.

Vzdialenosť od letiska

Medzinárodné letisko “Aristarchos” Airport (SMI) sa nachádza na juhovýchode ostrova, 17km juhozápadne od hlavného mesta Vathy a 4 km západne od obce Pythagorion, a prijíma medzinárodné a charterové lety.

Vzdialenosť od Bratislavy

2086 km

Dĺžka letu

2,5 hod.

Pláž

Turisti mieria najmä na pláže na severnom pobreží. Pláže tu piesočnaté (na juhu), štrkové alebo kombinované (na severe). Medzi tie najkrajšie patria napr. pláž Mourtia, Tsamadou, Lemonakia, Kokkari (bohatý podmorský život), Kerveli (piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do mora), Potami, Limnionas, Chrissi Amos, Potokaki, Mykali, Tsambou a Balos.

More

More je priezračne čisté a v časti ostrova, ktorá je natočená na juh, je najchladnejšia voda v celom Egejskom mori a teplota vody sa v tunajších letoviskách dopoludnia pohybuje okolo 18°C, v podvečer je vplyvom slniečka teplejšia v priemere tak okolo 23°C.

Výlety

Pamiatky, atrakcie, výlety

 • Hlavné mesto a najväčší prístav ostrova, Samos (Vathy) - Archeologické múzeum - v ňom sa nachádza vzácna, viac ako 5 m vysoká chrámová socha, mesto tvoria dve časti - staré mesto Vathy, ktoré priamo dýcha pravú tradičnú grécku atmosférou, a nová časť - Samos Town, kde je sústredený všetok ruch mesta.
 • Pythagorion - na juhovýchodnom pobreží - turisticky veľmi živé stredisko - nachádza sa tu Eupalinov tunel - technické dielo z antickej doby, pôvodne vodovodná štóla (najstarší tunel v Európe) zo 6. storočia pred n.l. vedúca skrz kopec. Stavbu riadil Pythagoras, matematik, preslávil sa najmä  pravidelnými mnohostenmi a Pytagorovou vetou - hrad Lykourgos Logothetis - nachádzajú sa tu aj tri múzeá - paleontologické, ľudové a archeologické
 • Heraion - kedysi najväčší chrám Grécka  (Chrám Héry) - unikátny komplex antických vykopávok, je to chrám bohyne Héry, ktorý bol v minulosti 2x väčší než Parthenon v Aténach - okrem náznakov niekdajšieho obrovského pôdorysu sa z neho zachoval kus jedného stĺpa
 • Kláštory (pravoslávne) - na ostrove ich je nieco cez 20 a sú hlavne zo 16. storočia, najstarší pochádza z 10. storočia - Zoodochos Pigi, Timios Stavros
 • Mitilini - Paleontologické múzeum
 • Karlovassi (tretí prístav ostrova)  - v jeho blízkosti v uprostred lesov sa nachádza malé jazero Potami s vodopádmi
 • Výlet do Turecka - cesta loďou trvá cca 50-90 min.
 • Celodenný výlet za pamiatkami ostrova (autobusom)
 • Lodný výlet na pravej rybárskej lodi s kapitánom na ostrovček Samiopoula s piknikom

 

Mapa

Video