Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Bulharsko - fotogaléria
Bulharsko - praktické informácie
Pamiatky, výlety a atrakcie v Bulharsku
Bulharsko - mapa
Bulharsko – Doprava
Do Bulharska autobusom
Do Bulharska autom
Letecky
Do Bulharska vlakom
Last minute Bulharsko
First minute Bulharsko

Najpohodlnejšia trasa vedie cez Srbsko a má necelých 1 400 km. Aj napriek veľkej vzdialenosti vychádza jazda autom stále lacnejšie ako letecká preprava. Najmä, ak sa na dovolenku chystá celá rodina.

autom do Bulharska

Príprava na cestu

Cesta do Bulharska je oveľa dlhšia, ako cesty do Talianska či Chorvátska. Je preto veľmi dôležité rozumne zvážiť, či sa na takúto cestu cítite. Rovnako si objektívne zhodnoťte aj stav svojho auta. Plány a realita bývajú od seba často dosť vzdialené a aj napriek dôslednej príprave a spoľahlivej navigácii možno párkrát zablúdite.

Na vstup do Bulharska vám bude stačiť občiansky preukaz. Svedomito skontrolujte aj svoje auto. Nezabudnite na technický preukaz, povinné zmluvné poistenie vozidla (zelená karta) a povinnú výbavu. Pozor, v Bulharsku je jej súčasťou aj hasiaci prístroj.

NAJZNÁMEJŠIE TRASY DO BULHARSKA

Zo Slovenska vedú do Bulharska dve cesty – cez Rumunsko alebo cez Srbsko. Pripravte sa na 13 – 18 hodín jazdy autom a výrazne horšie cesty na aké sme zvyknutí u nás.

Cesta cez Srbsko

Cesta do Bulharska cez Srbsko je najrýchlejšia možnosť. Čakajú na vás rovné úseky a nová rýchlostná cesta. Väčšinu času pôjdete po diaľnici. Na diaľniciach v Srbsku a Bulharsku počítajte s maximálnou povolenou rýchlosťou 120 km/hod. Jediným zádrheľom môžu byť kontroly na srbských hraniciach, keďže krajina zatiaľ nie je členom EÚ. Aj napriek možnému čakaniu by ste však mali ušetriť približne 3 hodiny oproti prejazdu cez Rumunsko.

 • Bratislava – Budapešť – Szeged a odtiaľ na srbské hranice. Po diaľnici pôjdete na Novi Sad, Belehrad a Niš až do Bulharska. Do Burgasu sa dostanete pohodlne cez Sofiu a Plovdiv.
 • Srbsko môžete prejsť tiež po starej ceste, na ktorej nemusíte platiť mýto. Odporúčame sa ale tejto trase radšej vyhnúť. Známy je problém s policajtmi, ktorí radi zastavujú autá s cudzou poznávacou značkou a nepustia ich dovtedy, kým nedostanú úplatok.

mapa cesty do Bulharska

Cesta cez Rumunsko

Kvôli častým opravám ciest, malému množstvu diaľnic a neustálym kolónam je cesta cez Rumunsko oveľa pomalšia. Na druhú stranu sa môžete kochať krásnym výhľadom na okolité hory. A to mnohých cestovateľov presvedčí. Začiatok trasy je rovnaký ako predtým. Z Bratislavy sa cez Budapešť opäť dostanete až do Szegedu, kde odbočíte a cez hory zamierite na diaľnicu v Bukurešti. Cesta až k čiernomorskému pobrežiu cez hraničný prechod Ruse vám bude trvať približne 17 hodín.

cesta cez Rumunsko

Poplatky na cestách (pre vozidlá do 3,5 t)

MAĎARSKO

V Maďarsku funguje elektronický systém (rovnako ako u nás), pomocou ktorého si môžete diaľničnú známku zakúpiť online. Link nájdete tu.

 • 10 dňová stojí cca 12 €
 • mesačná stojí cca 19 €
 • Poznámka: Vinetu/palivo je možné platiť aj kartou.

SRBSKO

Srbsko nemá diaľničné známky, pri prejazde krajinou musíte zaplatiť na troch až štyroch mýtnych bránach. Platiť môžete eurami, platobnou kartou i srbskými dinármi (odporúčame poslednú možnosť). Mýtne vás bude dokopy stáť približne 12 až 22 €.

 • E75 Belehrad - Novi Sad – cca 4, 30€ (430 RSD).
 • E75 Novi Sad – Feketič – cca 4,30 € (430 RSD).
 • E75 Belehrad – Niš – cca 11,30 € (1130 RSD).
 • E75 Niš – Leskovac – cca 2,60 € (260 RSD).

kontrola na hraniciach

RUMUNSKO

V Rumunsku sa kupuje cestná známka, tzv. ROVINETA, ktorú si môžete zadovážiť na hraničnom prechode alebo na čerpacích staniciach.

 • 7 dňová stojí cca 3 € (14 RON)
 • 30 dňová stojí cca 7 € (32 RON)
 • Poznámka: povinné svietenie 24 hodín; do povinnej výbavy patrí aj hasiaci prístroj.

BULHARSKO

V Bulharsku sú spoplatnené nielen diaľnice, ale aj väčšina ciest 1., 2., aj 3. triedy. Bez známky, tzv. vinetky (ktorou je potrebné auto označiť) sa teda nezaobídete. Kúpite ju na hraničných prechodoch alebo benzínových pumpách, či na bulharských poštách. Zoznam spoplatnených úsekov nájdete na stránke www.vinetka.com.

 • 7 dňová stojí cca 8€
 • 30 dňová stojí cca 15 €

Okrem diaľnic sa v Bulharsku platí aj za prejazd niektorých mostov a tunelov.

 • Giurgiu - Ruse: od 6 EUR
 • Silistra - Kalarash: od 7 EUR
 • Vidin - Kalafat, Oriahovo - Beket: od 23 EUR
 • Nikopol - Turnu Magurele: od 12 EUR

čo ešte vedieť pred dovolenkou

Pozrite si ponuku zájazdov do Bulharska

Čo ešte vedieť?

Na ceste zo Slovenska do Bulharska sa oplatí zvýšiť opatrnosť na nasledujúcich úsekoch:

 • Budapešť – snažte sa mesto prejsť cez diaľničný obchvat, v opačnom prípade sa v jeho uličkách zamotáte a poriadne zdržíte.
 • Belehrad – tabuľa na srbskej diaľnici vás bude smerovať na Niš, sledujte ju však naozaj obozretne. Je tak trochu nešťastne umiestnená - takmer až za odbočkou.
 • Pri vstupe do Bulharska nezabudnite zaplatiť za prejazd dezinfekčnou jamou 1 €.
 • Sofia – pozorne si všímajte odbočky na Plovdiv a Burgas. Orientovať sa môžete aj podľa smerových tabúľ na Istanbul.

Cesty v Bulharsku sú značené medzinárodne platnými dopravnými značkami. Pripravte sa však na to, že ich kvalita je rôzna. Aj niektoré z hlavných ciest sú v dezolátnom stave.

V povinnej výbave majte vždy hasiaci prístroj. V Bulharsku je absolútnou nutnosťou. Miestny policajti radi kontrolujú aj stav pneumatík.

V Bulharsku často nesvietia semafóry tak jasne, ako sme zvyknutí na Slovensku. Za bieleho dňa je červená veľmi slabá a teda ťažko rozoznateľná. Dajte si pozor.

kontrola na hraniciach

Dopravné predpisy a pokuty

Maximálne povolené rýchlosti:

 • MAĎARSKO: Povolená rýchlosť (km/h): obec/mimo obce/diaľnica 50 / 90 / 130.
 • SRBSKO: Povolená rýchlosť (km/h): obec/mimo obce/diaľnica: 60 / 80 / 120.   
 • RUMUNSKO: Povolená rýchlosť (km/h): obec/mimo obce/diaľnica: 50 / 90 / 120.
 • BULHARSKO: Povolená rýchlosť (km/h): obec/mimo obce/diaľnica: 50 / 90 / 130.

V Bulharsku sa toleruje alkohol do 0,5 promile. V prípade, že túto hranicu prekročíte, hrozí vám zadržanie vodičáku na 6 až 12 mesiacov a pokuta od 500 do 1 000 bulharských levov (cca 250 až 500 €). V prípade, že vodič odmietne dychovú alebo krvnú skúšku, automaticky sa mu odoberá vodičský preukaz na 2 roky a dostáva pokutu 2 000 bulharských levov (cca 1 000 €).

Riadenie motorového vozidla s koncentráciou alkoholu v krvi nad 1,2 promile je v Bulharsku kvalifikované ako trestný čin s trestnou sadzbou do 1 roka odňatia slobody.

Za nezastavenie na červenú, telefonovanie počas jazdy, jazdu v nesprávnom pruhu, parkovanie na zákaze státia/zastavenia, jazdu bez pásov môžete dostať pokutu vo výške 50 bulharských levov (26 eur).

Za chýbajúcu diaľničnú známku hrozí pokuta vo výške 300 bulharských levov (153 eur). 

tankovanie na pumpách v zahraničí

Pohonné hmoty

Čerpacie stanice sa nachádzajú vo veľkých mestách alebo na hlavných cestách v priemernej vzdialenosti 30 – 50km. Niektoré sú otvorené nonstop, väčšina má ale otváraciu dobu od 6,00 do 21,30 hod. V Bulharsku by ste nemali používať červené tankovacie pištole, sú určené iba pre servisné vozidlá. Na diaľnici Trakia medzi Sofiou a mestom Burgas nie sú k dispozícii žiadne pumpy. Počítajte s tým, alebo v prípade nutnosti zídite z diaľnice.

Čo si ešte prečítať/pozrieť?

Pozrite si ponuku zájazdov do Bulharska

Článok