Zemepisná poloha
Rumunsko leží v juhovýchodnej Európe. Radí sa medzi Balkánske krajiny. Susediace štáty sú: Maďarsko, Ukrajina, Moldavsko, Srbsko a Bulharsko. Výhodou Rumunska je prístup k moru (350 km pobrežia Čierneho mora). Najväčším rumunským prístavom na brehu Čierneho mora je Konstanca.
Členenie
Povrch krajiny je rozdelený do niekoľkých častí. Veľkú časť zaberajú Karpaty, ktoré sa tiahnu od severu k východu. Najznámejšia časť Karpatského oblúka sú Transylvánske Alpy. Tu mal podľa legendy svoj hrad gróf Drakula. Vysoké pohoria sú popretkávané mnohými riekami. Hranicu s Bulharskom tvorí rieka Dunaj.
Rozloha
237.500 kilometrov štvorcových
Počet obyvateľov
22,7 mil. obyvateľov
Zloženie obyvateľstva
Etnicky tvoria majoritnú časť Rumuni, ale zastúpenie tu má aj Maďarská menšina. Väčšina obyvateľstva sa hlási k rumunskému pravoslávnemu vierovyznaniu. Časť obyvateľstva (asi 5 percent) sú rímskokatolíci a rovnaká časť sa hlási ku gréckej pravoslávnej cirkvi.
Hlavné mesto
Hlavné mesto Rumunska je Bukurešť.
Mena
LEU - leu (lei)
História
Rumunsko malo svoje dejiny späté s Rímskou ríšou. Na začiatku nášho letopočtu na jeho území bola rímska provincia Dacia. Počas nasledujúcich storočí bolo civilizované románske obyvateľstvo napádané germánskymi kmeňmi, Húnami, Avarmi, ale aj Turkami. V 14. storočí bolo pod nadvládou Osmanskej ríše. V 18. storočí je badať silný vplyv Ruska. Koncom 19. storočia získalo Rumunsko nezávislosť, ale borilo sa s národnostnými a ekonomickými problémami. V tomto čase bolo súčasťou Rumunska aj Moldavsko, ktoré však v r. 1940 okupoval Sovietsky zväz. Po snahe Rumunska o navrátenie okupovaného územia si Sovietsky zväz útokom na Rumunskú monarchiu udržal Moldavsko a výrazne zmenil politické pomery v Rumunsku. Ďalší vývoj bol riadený komunistami. Až revolučné obdobie r. 1989 a 1990 ukončilo komunistický režim. Ekonomicky sa krajina bude spamätávať ešte dlhý čas. Po obnovení turistických centier na čiernomorskom pobreží a vybudovaní infraštruktúry by sa mohlo stať turisticky vyhľadávanou krajinou. Najprv sa však musí vysporiadať s vlastnou chudobou.
Víza
Nie sú potrebné.
Očkovanie
Nie je potrebné.
Vzdialenosť
Letecky cca 2 hodiny.
Bezpečnosť
Rumunsko vzhľadom na nízku životnú úroveň nie je celkom bezpečnou krajinou.
Zdravotníctvo
Zdravotníctvo je na nízkej úrovni, zdravotný stav obyvateľstva je bohužiaľ pomerne zlý. Doporučujeme zdravotné a cestovné poistenie.
Turistická sezóna
Čiernomorské pobrežie je navštevované počas letných mesiacov. Vnútrozemie je obľúbené pre svoju krásnu prírodu. Horolezci a návštevníci zabudnutých miest sem chodia od jari do jesene. Túram sa treba vyhnúť počas mája a júna, nakoľko sa v tomto období vyskytujú silné a dlhotrvajúce búrky.
Obchody, banky, zmenárne
Obchodná sieť je zatiaľ v štádiu rozvoja. Zásobovanosť obyvateľstva je nízka. Výmenu valút doporučujeme realizovať v bankách alebo výnimočne v hotelových zmenárňach.
Jazyk
Úradným jazykom je rumunský jazyk. Čiastočne sa tu dá dohovoriť anglicky a rusky.
Počasie a podnebie
Podnebie Rumunska ovplyvňuje kontinentálne podnebie. Studené zimy a horúce letá sú typické pre väčšinu územia. Hlavné mesto má priemernú teplotu vzduchu v januári mínus 3 stupne Celzia a v júli až 23 stupňov Celzia. Zrážky sú tu primerané, dosahujú iba 580 mm ročne.