Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas a príslušné vízum.
Konzulárny úrad v Muscat
Konzul: Mohammed S. Al-Harthy
Adresa: Mohammed Al-Harthy Group
P.O. Box 2330, P.C. 112
Muscat
Sultanate of Oman
Tel.: +968 24 601505
Fax.: +968 24 601518
E-mail: alharthy@alharthy.com
Konzulárny obvod: Sultanát Omán
Zdravotnícke zariadenia a nemocnice v hlavnom meste sú na dobrej úrovni. Pre turistov prichádzajú do úvahy dve súkromné kliniky a množstvo súkromných ordinácií praktických lekárov. Zásobovanie liekmi je dobré.
Nevyžaduje sa žiadne povinné očkovanie. Do krajiny neodporúčame cestovať osobám s chronickými chorobami ani astmatikom. Odporúča sa očkovanie proti žltačke, tetanu. Môžu sa vyskytnúť zažívacie ťažkosti.
Hlavným chodom je pre domácich obed. Raňajkám sa nepripisuje veľká dôležitosť. Obed sa skladá z poriadnej porcie ryže doplnenej o mäso. Mäso je často marinované v rôznych korenia a bylinkách, len málokedy je štipľavé. Bravčové mäso na jedálnom lístku nenájdete. Natrafiť môžete na rôzne polievky a šaláty z rôznych druhov zeleniny doplnené o rybu alebo tuniaka. Večera je podobne ako raňajky skôr ľahká a často je to len kúsok chleba, ovocie, či šálka čaju. Chlieb zvykne byť ochutený o sezam, tymian, cesnak, či datle.
Khawa - lahodná káva ochutená kardamonom a datľami alebo sladkými keksíkmi helwa.
Laban - nápoj vytvorený z mlieka a slaného masla.
V obľube sú tiež rôzne jogurtové nápoje s pistáciovými orieškami a kardamonom.
220-240 V
Letecká preprava
Preprava je zabezpečená z letísk Bratislava, Praha a Viedeň
Let môže byť priamy.
Salalah Airport
Muscat International Airport
Približný čas letu 8- 8,5 hodiny (bez času na prestup)
+ 4 hodiny
Jedno z najkrajších miest sveta. Mesto ponúka mnoho možností relaxácie, sú tu jemné piesočnaté pláže, palmy, čisté more, ale i pamiatky - hindské chrámy Shiva a Krishnae, kresťanský kostol svätého Petra a Pavla, mešita Ali, palác sultána Abusse.
Druhé najvýznamnejšie mesto Ománu. Veľmi obľúbená destinácia turistov.
Krásne prírodné scenérie, horské masívy i nádherné piesočné pláže.
Ayubova hrobka - leží na vrchole kopca s nezabudnuteľným výhľadom na mesto
Vykopávky strateného mesta Ubar, ktoré bolo objavené až v roku 1992. Podľa povesti toto mesto zničil Boh, pretože sa jeho obyvatelia zriekli viery.
Mesto Taqa - hrad z roku 1984, ktorý slúži ako sídlo miestneho guvernéra.
Trh Al-Husn - najlepšie miesto na nákup suvenírov, parfumov, keramiky, kadidla, či tradičné ománske dýky.
V meste sa tradične vyrábajú arabské plachetnice - ručne, len pomocou kladiva, píly a tradičných nástrojov.
Námorné múzeum - zaujímavá expozícia fotografií mesta Sur z roku 1905, expozície lodného priemyslu a života ľudí pri pobreží.
Prekrásne horské scenérie, úzke cestičky šplhajúce sa do hôr, malebné dedinky i fjordy lemujúce pobrežie.
Asfaltové cesty tu nenájdeme (výnimkou je jedna cesta z mesta Tibat). Tento minimálny zásah civilizácie dáva celej oblasti jedinečné kúzlo.
V meste je možné navštíviť dve pevnosti - Khasab (na pobreží) a Kumzan.
Omán je ázijská krajina na Strednom východe. Táto kedysi púštna námorná mocnosť je dnes rozvíjajúcou sa turistickou destináciou, ktorá láka čoraz viac návštevníkov. Svoje brány otvorila len nedávno, preto je veľmi vyhľadávaná a žiadaná. Priezračné more, široké pláže s bielym pieskom, drsné pohoria, majestátne tajomné pevnosti, oázy i mešity, vysoké púštne duny a palmové háje - krajina z rozprávok tisíc a jednej noci.
Nachádza sa na juhovýchodnom cípe Arabského polostrova pri pobreží Arabského mora a Ománskeho zálivu. Susednými štátmi Ománu sú na severe Spojené arabské emiráty, na juhozápade Jemen a na západe Saudská Arábia. Je tu rozmanitá príroda. Krajinu pokrývajú púšte i divoké horské štíty. Po pobreží Ománskeho zálivu sa tiahne pohorie Al-Hajar. Väčšinu územia pokrýva púštna rovinná nížina. Lákavejšia je južná časť Ománu v okolí mesta Salalah. Je tu nádherná zeleň a bohatá vegetácia. V celom sultanáte sa nachádza množstvo prírodných rezervácií, v ktorých žijú rozmanité druhy chránených živočíchov a rastlín.
Krajina sa člení na päť regiónov a štyri guvernoráty. Hlavou monarchie je sultán.
Miestne podnebie je prevažne suché a teplé, keďže väčšinu územia krajiny zaberá púšť. Pobrežie je o niečo vlhkejšie. Počas letných mesiacov (máj - september) popri pobreží prechádzajú monzúny, ktoré prinášajú mierne ochladenie a početné zrážky.
Na to akú má Omán rozlohu, je pozoruhodné, že až toľko ľudí v ňom nežije. Veľkú časť z 3 287 000 obyvateľov tvoria prisťahovalci z ostatných arabských krajín v oblasti a tiež z Indie. Drvivá väčšina Ománčanov vyznáva islam, hoci v krajine žije aj niekoľko percent kresťanov, hinduistov a budhistov.
Ománsky riál (OMR)
1 OMR = 0,44 EUR
18.11. - štátny sviatok - Narodeniny J. V. sultána Qaboosa Bin Saida
Omán je moslimská krajina. Oficiálnym náboženstvom je islam. Aby ste sa vyhli spoločenskému faux pas nemali by ste nikomu ukazovať chodidlá nôh ani podrážky, nejesť ľavou rukou, ani nikomu nič nepodávať ľavou rukou. Ak Vám je ponúknutá káva, nepatrí sa odmietnuť (vypiť však viac ako 3 šálky je už ale považované za nezdvorilosť). Je zvykom nefotografovať miestnych obyvateľov bez ich povolenia. Turisti nemusia nosiť dlhé oblečenie (výnimkou je mešita sultána, kde je vyžadovaný dlhý rukáv a šatka). Pri návšteve Ománu by ste si nemali nechať ujsť miestnu kuchyňu, ktorá je mixom arabskej, indickej, orientálnej aj európskej. Základ tvoria samozrejme morské plody, ryby, ryža, z mäsa - hovädzina, kozľacina a barina. Typickým je mäso, ktoré sa vloží do zeme aj na viac ako dva dni. Okorenené a zabalené sa za tri dni v piesku teplom upraví a potom výborne chutí. Jedlo sa podáva na tanieroch, ale na zemi, naberá sa rukami. Islam nepovoľuje piť alkohol. Je povolené fajčiť iba vodné fajky a samozrejme piť kvalitnú arabskú kávu pri každej príležitosti.
V priebehu histórie sa tu vystriedalo veľa kultúr a ríš. Prvotné osídlenie sa datuje do obdobia 4 tisíc pred našim letopočtom. Medzníkom bola Mahanská ríša, ktorej existencia bola založená na obchodovaní s meďou, drevom a korením. Neskôr sa komoditami na obchodovanie stali kadidlo a myrha. Arabský polostrov sa definitívne dostal pod nadvládu moslimov v roku 635 a v 8. storočí vznikol prvý samostatný štát. V 16. a 17. storočí sa dostáva územie pod kontrolu Portugalska a stopy portugalskej kultúry sú v Ománe badateľné aj dnes. V roku 1971 získal Omán nezávislosť.
4517 km.
6 hodín.