Zemepisná poloha
Veľká Británia (správne Spojené kráľovstvo) je od Európskeho kontinentu oddelená Lamanšským prielivom. Rozkladá sa na dvoch veľkých ostrovoch (Írsko a Veľká Británia) a mnohých menších britských ostrovoch.
Členenie
Pobrežie britských ostrovov je veľmi členité. Východné brehy Veľkej Británie obmýva Severné more. Jej západné brehy a súčasne východné brehy Írska obmýva Írske more. Zo západu sa na pobreží britských ostrovov rozbíjajú vlny Atlantického oceánu.
Severnú časť ostrova Veľkej Británie zaberá Škótsko. Okrem toho sa Škótsko rozprestiera aj na súostroví Shetlandy, Orkneje a Hebridy ako aj na niekoľkých maličkých ostrovčekoch.
Súčasťou Veľkej Británie je aj Gibraltár, ktorý sa nachádza na juhu Pyrenejského polostrova. Okrem Gibraltáru k Veľkej Británii patrí aj Sv. Helena a dependencie v Afrike. Ďalšími závislými územiami sú Anguilla, Bermudy, Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Montserrat, Turks a Caicos. Tieto sa nachádzajú v Severnej Amerike. V Južnej Amerike sú to Falkandské ostrovy, v Ázii Britské indickooceánske teritórium a v Oceánii ešte Pitcairnove ostrovy.
Rozloha
244.880 kilometrov štvorcových
Počet obyvateľov
57,8 mil. obyvateľov
Zloženie obyvateľstva
V Británii sú zastúpené mnohé náboženstvá. Medzi hlavné patria: anglikánske, rímskokatolícke, presbyteriánske a muslimské. Obyvateľstvo tvoria prevažne Briti (Angličania, Škóti, Íri, Welšania). V Británii je silné kozmopolitné zastúpenie iných národov (Indovia, Pakistanci, Karibčania, Číňania a ďalší).
Hlavné mesto
Hlavné mesto Spojeného kráľovstva je Londýn.
Mena
GBP - britská libra. Jedna libra má 100 pencí. Bankovky majú hodnotu 5, 10, 20 a 50 libier. Mince majú hodnotu 2, 5, 10, 20 a 50 pencí a 1 libru.
História
Prvé osídlenie je datované už v 7. tisícročí pred n. l. Keltské kmene, neskôr Rimania a napokon germánske kmene ovplyvňovali vývoj histórie na ostrovoch, kde už v 7. storočí vzniklo anglosaské kráľovstvo. Neustále boje s Vikingami charakterizovali celé 8. a 9. storočie. Moc panovníka bola postupne obmedzovaná a v 13. storočí vznikol parlament. V dejepise sa ako krvavá vojna často spomína Vojna ruží, ktorá poznačila r. 1455 až 1485. V 16. storočí sa začalo Anglicku dariť vďaka silnému hospodárstvu a námorným objavom. Známym moreplavcom bol kapitán Cook. V 18. storočí mala Británia mnoho kolónií. V 19. storočí sa Británii podarilo vyhrať nad Francúzskom, ktoré za Napoleóna viedlo expanzívnu politiku. V 20. storočí sa Veľká Británia zapojila do 1. svetovej vojny. V r. 1931 vzniklo britské spoločenstvo tzv. Commonwealth. Počas 2. svetovej vojny utrpela Británia veľké straty. V súčasnosti si Británia udržiava vysoký kredit, ale už nepôsobí tak silným dojmom ako za čias kolonializmu. Dnes je turisticky atraktívnou krajinou.
Víza
Pre občanov SR od 18.12.2003 nie sú potrebné víza, nakoľko pozastavenie bezvízového styku od 8.10.1998 je už minulosťou.
Očkovanie
Nie je potrebné.
Vzdialenosť
Vzdialenosť hlavného mesta Londýn od Bratislavy je 1.282 kilometrov.
Bezpečnosť
Bezpečnosť je veľmi vysoká dokonca i vo väčších mestách. Aj Londýn patrí medzi bezpečné mestá v porovnaní s veľkomestami v iných krajinách. Platí tu vysoká miera tolerancie, čo je dané dlhou tradíciou a kultúrnymi zvyklosťami kozmopolitnej spoločnosti.
Zdravotníctvo
Zdravotníctvo je na vysokej úrovni. V krajine je veľký počet nemocníc a sanatórií. Lekárne sú dobre zásobené liekmi.
Turistická sezóna
V Anglicku je rovnomerné „anglické“ počasie počas celého roka. Zimy sú mierne, kvety v parkoch po celý rok. Letá sa vyznačujú vlhkým počasím s častými zrážkami. Návšteva historických pamiatok je vhodná po celý rok, ale príjemne je v mestách hlavne v lete.
Obchody, banky, zmenárne
Obchodná sieť je mimoriadne široká. Otvorené je počas pracovných dní do 6:00 hod. večer, cez víkend do obeda. V supermarketoch je často otvorené do neskorých hodín, výnimočne 24 hodín denne. Výmena valút je možná v zmenárňach, v bankách i v hoteloch. Banková sieť je mimoriadne rozvinutá. Okrem priamej výmeny je možné využiť sieť bankomatov. V obchodoch a v hoteloch je zvykom platiť kreditnou kartou.
Jazyk
Úradným jazykom je angličtina. Vo Veľkej Británii žije množstvo cudzincov, je to skutočne krajina s mnohými kultúrami, preto nie je problém použiť nemčinu, francúzštinu alebo španielčinu. V čínskych štvrtiach i čínštinu.
Počasie a podnebie
Mierne a príjemne vlhké podnebie je vo Veľkej Británii ovplyvnené Golfským prúdom. Premenlivosť však prináša veľa zrážok. Teploty v lete i v zime sú mierne. Z dlhodobého hľadiska sú najdaždivejšími mesiacmi november, august a september. Ročné zrážky klesajú od západu na východ. Škótsko a Hebridy majú až 4000 mm zrážok, Londýn iba 610 mm. Denné teploty sú najvyššie v júli, auguste a septembri. V Londýne je priemerná teplota vzduchu v januári 4,2 stupňa Celzia a v júli 17,8 stupňa Celzia.