Aktuálne informácie pre turistov si pozrite na stránke Ministerstva zahraničných vecí.
Občania SR môžu na územie Talianska vstupovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom. Vlastný doklad je povinný pre všetky osoby vrátane detí. Víza nie sú potrebné. Turistický pobyt bez víz je možný po dobu 90 dní.
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme
Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A, 00135 Rím
Telefón: +39 0636715200
Fax: +39 0636715265
Email: emb.roma@mzv.sk
Email konzulárneho oddelenia: cons.roma@mzv.sk
Núdzová linka: +421 2 5978 5978 (+421 906 075 978)
Webová stránka: www.mzv.sk/rim
Dovoz a vývoz tovaru nie je obmedzený. Výnimkou sú niektoré kategórie tabakových alkoholických výrobkov, kde sú stanovené limity.
Nie je potrebné.
V Taliansku je zdravotníctvo na vysokej úrovni, porovnateľné s inými západoeurópskymi krajinami. Lekárska starostlivosť je kvalitná, moderná a dostupná vo verejných aj súkromných zariadeniach. Zdravotnícke služby nie sú bezplatné, preto je vhodné zabezpečiť si zdravotné pripoistenie.
Talianska kuchyňa je preslávená po celom svete a na jej vrchole sa nachádza pizza, ktorá si svoju popularitu plne zaslúži. Hneď za ňou nezaostávajú cestoviny (pasta), ktorých je viac ako 400 druhov – napríklad farfalle, tortellini či lasagnette. Dochucujú sa špeciálnymi omáčkami ako je kvalitný rajčinový pretlak alebo pestom pripraveným z bazalky, píniových orieškov, cesnaku a parmezánu.
Obľúbenými predjedlami sú supplì – ryžové guľky plnené mozzarellou, a bruschetta – opečený chlieb s cesnakom, olivovým olejom a čerstvými rajčinami. Na talianskych stoloch nechýbajú ani ryby a plody mora. Z dezertov je ikonou tiramisu, ktoré musí byť pripravené z tých najkvalitnejších surovín (mascarpone, čerstvé vajcia, talianska káva).
Syry - okrem mozarelly, ktorú dostať v dvoch variantoch - z byvolieho alebo kravského mlieka, je preslávený parmezán, plesňová gorgonzola, či ricotta z kravského alebo ovčieho mlieka.
Medzi ďalšie lahôdky talianskej kuchyne patria olivy, sušené rajčiny nakladané v olivovom oleji s cesnakom a sušené lisované ikry z tuniaka, známe ako bottarga.
Pri návšteve Talianska určite musíte ochutnať pravé espresso – v klasickej verzii, alebo napríklad s koňakom. Neoddeliteľnou súčasťou talianskeho menu sú kvalitné alkoholické nápoje, medzi ktorými vynikajú biele vína ako Frascati či Velletri a červené vína ako Dolcetto a Barolo. Talianske likéry, ako Sambuca, a známe aperitívy Martini, Campari či Cinzano sú skvelým zakončením každého stolovania. Špecialitou z oblasti Kampánia je likér Limoncello, vyrábaný z citrónovej kôry.
Taliani zvyčajne začínajú pracovať medzi 8:00 a 9:00 ráno a pokračujú do 13:00, potom opäť od 15:00 do 18:00 alebo 19:00, od pondelka do piatku.
Zmenárne a komerčné banky sú otvorené počas pracovných dní od 8:30 do 13:30 a následne od 15:00 do 16:00. Peniaze odporúčame vymieňať iba v oficiálnych zmenárňach alebo bankách.
Štátne inštitúcie zatvárajú o 14:00. Obchody sú otvorené od 8:30, pričom niektoré zostávajú otvorené až do 20:00 hod. Medzi 13:00 a 15:00 býva tradičná siesta.
Talianske výrobky sú známe eleganciou a vysokou kvalitou. Taliansky dizajn je veľmi žiadaný a obchodná sieť je dobre rozvinutá, najmä na severe krajiny a v turistických centrách.
Taliansko patrí medzi bezproblémové oblasti. Menšie pouličné krádeže sú ale realitou, preto sa odporúča dbať na osobnú bezpečnosť a zabezpečenie cenností. Je vhodné využívať hotelové trezory a najlepším riešením je nebrať si so sebou cenné predmety. Na pláži by ste nikdy nemali nechávať fotoaparáty, kamery ani iné hodnotné veci bez dozoru.
Desiatky talianskych pláží získalo ocenenie kvality - modrú vlajku. Aby pláž toto ocenenie získala, musí spĺňať prísne kritériá: čistotu prostredia, dostupnosť odpadkových košov, hygienických zariadení, pitnej vody a zabezpečenie plavčíkov.
Jednou z najkrajších talianskych pláží je v Riccione pri Jadranskom pobreží, neďaleko San Marina a Rimini. Ide o jeden z najobľúbenejších prázdninových regiónov, čo je v letnej sezóne cítiť na živote a ruchu v okolí. Tunajšie pláže sú piesočnaté, tiahnu sa kilometre, voda je čistá a je tu všetko, čo si návštevník môže priať.
220 V / 50 Hz, európska zásuvka
+ 1 hodina
Vzdialenosť hlavného mesta Rím od Bratislavy je 793 kilometrov.
Letecky trvá cesta z Bratislavy do Ríma približne 2 hodiny, z Viedne je let o niečo kratší – okolo 1,5 hodiny.
Taliansko má viac ako 30 letísk, takže možností príletov je skutočne veľa. Pri výbere vašej dovolenky vám radi poradíme v našej cestovnej kancelárii.
- Piazza di Spagna, Piazza Navona, Fontana di Trevi, Koloseum, Kapitol, baziliky San Pietro in Vincoli, Santa Maria Maggiore, Katakomby - bludisko podzemných chodieb.
- najmenší suverénny cirkevný štát na svete ležiaci v západnej časti Ríma, sídlo pápeža
- rozloha: 0,44 km štvorcových
- kráľovský palác
- mesto na ostrovoch v lagúne, prezývané najpokojnejšie mesto. V Benátkach sa miešajú rôzne architektonické štýly od byzantského, cez gotický až po renesančný. V Benátkach sa určite prevezte na gondole po Veľkom kanáli (Canal Grande), najlepšie od Piazzale Roma po San Zaccaria. Známou atrakciou je Benátsky karneval, ktorý trvá dvanásť dní.
Piazza Maggiore, Piazza del Nettuno - Neptúnova fontána, gotická radnica, kostol San Petronio, kostol San Domenico so sochárskymi dielami majstra Michelangela
- celá oblasť Toskánska je jedným z rajov na zemi. Ide o vidiecky štýl života, kde príroda v podobe viníc, olivových hájov a nádherných pláži vytvára harmóniu pokoja.
- ostrovy sopečného pôvodu. Na ostrove Vulkán je sopka La Fosa, ktorá pri výbuchu v r. 1888 vytvorila 200 metrový kráter. Všade je cítiť zápach síry, ktorej výpary sfarbili okolité skaly na žlto.
- samostatná republika s množstvom historických pamiatok. Zaujímavá je hneď vstupná brána Porta S. Francesco z 15. storočia a bazilika di San Marino. Turisti tu radi nakupujú lacný alkohol a obuv.
- ostrov s množstvom historických pamiatok a vykopávok
- ostrov s nádherne zachovanou prírodou, bielym pieskom a tyrkysovou vodou
- polostrov na juhozápade Talianska:
- juhovýchodná časť Talianska sa rozkladá na opätku talianskej čižmy:
Jaskyne Frasassi - sa nachádzajú pri Ancone. Vytvorila ich rieka Sentino, ktorá vďaka vápencov formovala nádherné útvary a jazierka.
Taliansko je výnimočná krajina s nezabudnuteľným čarom. Na každom kroku vás obklopuje história – starobylé kamenné mestá v kontraste so zelenými nízkymi kopcami sa nenápadne dvíhajú z rovinatej krajiny. Kto by nechcel navštíviť krajinu, kde je slnko a teplo po väčšinu roka, kde cítiť vôňu mora a v diaľke osviežujúci horský vzduch prúdiaci z Álp? Obľúbená dovolenková destinácia víta turistov od skorého leta až do neskorej jesene. Pláže na východnom pobreží sú najživšie od júna do septembra. Okrem Ligúrskeho mora, ktoré si získava čoraz viac priaznivcov, lákajú návštevníkov aj čisté talianske jazerá. Taliansko však nie je len pre plážových dovolenkárov – je ideálnym miestom aj pre cykloturistov a milovníkov aktívnej dovolenky.
Krajina s dlhými piesočnatými plážmi, ktoré sa tiahnu pozdĺž Jadranského, Tyrhénskeho aj Ligúrskeho mora. Nájdete tu ideálne miesta pre rodiny, romantické zátoky aj dramatické útesy pre dobrodružné duše. Krajina sa môže pochváliť desiatkami pláží ocenených Modrou vlajkou za čistotu a kvalitu služieb.
Najznámejšie a najkrajšie pláže Talianska:
Taliansko nie je len o plážach a mestách, čaro krajiny spočíva aj v zasnežených štítoch Álp, viniciach Toskánska, či v sopečných krajinách juhu. Turistika tu má dlhú tradíciu a vďaka hustej sieti značených trás, národných parkov a chránených oblastí si na svoje prídu rekreační turisti aj skúsení horolezci.
Najkrajšie prírodné oblasti a turistické destinácie:
Krajina ponúka rôzne možnosti ubytovania - luxusné hotely, historické vily ale aj útulné rodinné penzióny a apartmány. V mestách nájdete moderné hotely aj historické paláce prerobené na boutique ubytovanie. Obľúbenou formou sú tzv. agriturismi – ubytovanie na farmách, kde si užijete pokoj vidieka aj domácu kuchyňu. V prímorských oblastiach dominujú rezorty s all inclusive službami, zatiaľ čo v horách sú populárne horské chaty a ubytovanie pre turistov a lyžiarov. Ceny sa líšia podľa sezóny, lokality a úrovne služieb, no výber uspokojí každého cestovateľa.
Talianska gastronómia je jednou z najobľúbenejších na svete. Základom sú kvalitné suroviny ako olivový olej, čerstvé bylinky, paradajky, syry. Každý región má svoje špeciality, ale najznámejším jedlom v Taliansku s celosvetovou tradíciou je jednoznačne pizza. Obľúbené sú aj cestoviny (pasta), ktorých existuje vyše 400 druhov, ako napríklad spaghetti, penne, tagliatelle či lasagne. Tieto sa podávajú s rôznymi omáčkami (rajčinová s bazalkou, mäsová bolognese, lahodná carbonara či zelené pesto). Ďalším tradičným pokrmom je risotto, krémové ryžové jedlo pochádzajúce zo severu krajiny, ale aj bruschetta – opečený chlieb s paradajkami, bazalkou a olivovým olejom. Obľúbeným predjedlom sú vyprážané ryžové guľky so syrom mozzarella známe ako supplì. Zo sladkých dezertov je najobľúbenejšie tiramisu.
Celosvetovú popularitu si získali nie len talianske jedlá ale aj vynikajúce vína a káva. Silné espresso zvyknú Taliani piť po jedle, alebo cappuccino, ktoré si doprajú ráno. Z alkoholických nápojov sa podáva citrónový likér limoncello, najmä v južných oblastiach ako Kampánia. Taliansko je aj veľmocou vo výrobe vína – známe sú odrody ako Chianti, Barolo či Montepulciano. Ako aperitív pred večerou sa často podáva Campari, Aperol alebo Martini, ktoré sa tešia obľube nielen medzi domácimi, ale aj turistami.
Taliansko má podnebie zodpovedajúce svojej polohe mierneho až subtropického pásma. Letá sú horúce a zimy spravidla mierne. Výnimkou je severné Taliansko, ktoré má zimy studenšie vďaka kontinentálnemu podnebiu. Teploty sú rôzne v závislosti od regiónu a ročného obdobia. V letných mesiacoch (jún – august) sa teploty v južných častiach krajiny často pohybujú medzi 30 až 35 °C, zatiaľ čo v severnej časti (napr. v oblasti Álp) sú teploty o niečo nižšie, okolo 25 až 28 °C. V zime (december – február) sú na severe časté mrazy a sneh, najmä v horách, kde teploty môžu klesnúť aj pod 0 °C. V strednom a južnom Taliansku bývajú zimy mierne, s dennými teplotami okolo 10 až 15 °C. Počasie pri mori býva väčšinou pekné a príjemné.
Krajina sa rozprestiera na Apeninskom polostrove v južnej Európe a rozdeľuje sa do 20 krajov a 105 provincií. Má hornatý povrch a mnoho sopečných masívov s aktívnymi sopkami. Pobrežie je málo členité a je obmývané Ligúrskym, Tyrhénskym, Stredozemným, Jónskym a Jadranským morom. K Taliansku patria aj dva veľké ostrovy - Sicília a Sardínia, a zopár menších ostrovov - Elba, Ischia, Capri, Lipari a iné. Susediace krajiny sú Francúzsko, Švajčiarsko, Rakúsko a Slovinsko.
Taliansko je krajina s výraznou geografickou rozmanitosťou, aj keď na prvý pohľad nepôsobí ako členitá. Hlavné rozdiely v krajine nespočívajú v teréne, ale v miere hospodárskeho rozvoja – sever je priemyselne rozvinutý a bohatý v porovnaní s chudobnejším juhom. Z hľadiska reliéfu ide o hornatú krajinu – na severe dominujú Alpy, najvyššie pohorie Európy, a stred krajiny pretínajú Apeniny, ktoré sa tiahnu pozdĺž celého polostrova. Na juhu Talianska sa nachádzajú aj aktívne sopky, medzi najznámejšie patria Vezuv pri Neapole, Etna na Sicílii, ako aj Stromboli a Vulcano na Liparských ostrovoch. Táto prírodná rôznorodosť robí z Talianska zaujímavý cieľ pre turistov počas celého roka.
98% obyvateľstva tvoria Taliani. Rímskokatolícke náboženstvo (97,6%) - centrom rímskokatolíckej cirkvi sa stal Vatikán, ktorý leží v strede Ríma. Vatikán je najmenší nezávislý štát na svete a súčasne je sídlom pápeža.
Úradným jazykom je taliančina, ktorou hovorí väčšina obyvateľstva. V niektorých regiónoch sa hovorí aj ďalšími jazykmi, napríklad po nemecky v Južnom Tirolsku, po francúzsky v údolí Aosty, po slovinsky v okolí Terstu. V turistických oblastiach sa bežne dohovoríte aj anglicky, prípadne nemecky. Taliani sú hrdí na svoj jazyk a ocenia, ak sa turisti pokúsia povedať aspoň pár slov po taliansky.
Euro
Najdôležitejší je imidž. V talianskej kultúre je pojem číslo jeden "bella figura", teda dobrý vzhľad a prezentácia, nielen fyzická, ale aj v správaní a vystupovaní. Taliani si potrpia na upravený vzhľad, elegantné oblečenie a kultivované vystupovanie, či už v súkromí alebo na verejnosti. Sú temperamentní, vášniví, odvážni, otvorení a komunikácia je sprevádzaná výraznou a nepretržitou gestikuláciou. Niektoré gestá, ktoré sa v iných krajinách môžu zdať nevinné, sú v Taliansku (aj v Španielsku) vnímané ako urážlivé – napríklad gesto spojených prstov (ukazovák a palec spojené do kruhu). Taliani sú hrdí na svoje kulinarstvo, rodinné väzby a tradície, a stretnutia pri jedle sú dôležitou súčasťou spoločenského života.
Dejiny Talianska sú mimoriadne bohaté a formovali nielen samotnú krajinu, ale aj dejiny celej Európy. Ich počiatky siahajú až do staroveku, pričom kľúčovým momentom bolo založenie Ríma v roku 753 pred n. l., ktoré dalo základ jednej z najmocnejších civilizácií v dejinách – Rímskej ríši. V období jej vrcholu sa Taliansko stalo centrom politickej, vojenskej i kultúrnej moci antického sveta. Po rozdelení Rímskej ríše na západnú a východnú časť význam Talianska postupne upadal a územie sa rozdrobené dostávalo pod nadvládu rôznych štátov a mocností.
14. až 16. storočie bolo obdobím renesancie, kedy Taliansko opäť zažiarilo ako kolíska umenia, vedy a architektúry. V tomto období tvorili velikáni ako Leonardo da Vinci, Michelangelo či Raffael a mestá ako Florencia, Benátky či Rím sa stali centrami vzdelanosti a kultúry.
V 19. storočí prebiehal proces zjednotenia Talianska, ktorý vyvrcholil v roku 1870, keď bola vytvorená Talianska kráľovstvo so sídlom v Ríme. Krajina si však musela vybojovať nezávislosť od Francúzska a Rakúska, ktoré si predtým nárokovali jej územie.
Novodobé dejiny sú poznačené najmä dvoma svetovými vojnami. Neskôr sa stalo jednou z prvých krajín, ktoré sa vydali cestou obnovy v rámci demokratickej Európy. Dnes je Taliansko modernou parlamentnou republikou, členom EÚ, NATO aj OSN a patrí medzi najnavštevovanejšie krajiny sveta.
V Taliansku sa dá stráviť dovolenka na mnoho spôsobov. Ak vyhľadávate more a pláže, máte na výber z nespočetného množstva prímorských stredísk, z tých najznámejších môžeme spomenúť Rimini, Bibione, Caorle, Lignano Sabbiadoro, Riccione či Martinisicuro. Talianske pláže sú charakteristické jemným pieskom, niekde svetlejším a niekde tmavším v závislosti od vulkanickej činnosti najmä sopky Etna.
Milovníci histórie a kultúry si prídu na svoje v mestách ako sú Rím, Miláno, Florencia, Palermo, Benátky alebo Neapol. V Ríme by ste napríklad nemali obísť Chrám a námestie sv. Petra, fontánu De Trevi, Benátske schody, Panteon či Koloseum, v Benátkach zas Námestie sv. Marka, k evergreenom turistiky patrí šikmá veža v Pise. Obísť by ste nemali ani očarujúce Toskánsko.
Vyznávači športu zas vyhľadávajú jazerá Lago di Garda a Lago di Ledro, turisti a cykloturisti si v Taliansku tiež prídu na svoje, v zime zas tu nájdu svoj raj lyžiari.
- nachádza sa v obklopení mora a má veľmi krásnu výzdobu. No fantastickým zážitkom je už aj samotná cesta k nej. Prvá možnosť je dostať sa tam loďou. Ušetrite si však trošku síl a aspoň jednu z ciest absolvujte peši. Chodník a schodisko sú vytesané do skál v mori a na ten pohľad istotne nikdy nezabudnete. V okolí sa nachádzajú nielen krásne pláže, ale aj úžasne farebné pobrežie.
- dve veľmi charizmatické mestá sa od seba nachádzajú len hodinu jazdy autom, takže sú ideálnou možnosťou na výlet. Obe mestá sa môžu pochváliť historickými pevnosťami, z ktorých je naozaj fantastický výhľad na okolie. Odtiaľ sa jednoducho dostanete loďou na Korziku.
- vyhraďte si celý deň a túlajte sa ulicami, pozrite si úžasnú architektúru a sochy, o ktoré sa postarali mnohí velikáni. Prezrite si múzeá a pamiatky, kostolík San Lorenzo, či Baptistérium s desiatkami nádherných sôch.
- určite nesmiete vynechať pohľad na slávnu šikmú vežu.
- Mekka dobrého jedla
- toto mesto je už viac talianske ako samotný Rím. Skĺbilo sa v ňom všetko, čo máte na tejto krajine radi. Množstvo reštaurácii s pôvodným dobrým jedlom, množstvo divadiel, kde hrajú fantastické opery, neustála zábava a hlavne veľa módy, ktorá má v Taliansku nezameniteľnú pozíciu. Nevynechajte majestátnu katedrálu Ill Duomo di Milano ani slávnu Verdiho operu La Scala.
- v meste sa nachádzajú prírodné kaskádovité kúpele s termálnou vodou s liečivými účinkami. Malé, prirodzene vytvorené jazierka v kombinácii s okolitou neporušenou prírodou vytvárajú nádherný zážitok.
- stredoveká kultúra a zachovalé stavby rôznych štýlov Vás zoberú na unikátnu prechádzku časom. Určite nedostanete šancu vynechať niektorý z trinástich kostolov alebo dvoch opátstiev. Sú úzko prepojené s tunajšou kultúrou a často nádherne zdobené. Významnou pamiatkou sú aj staré stredoveké mestské múry. Keď sa nasýtite tej nádhernej atmosféry, vyberte sa aj do múzea archeológie, kde nájdete mnoho skvostov z ich dejín.
- tieto dve miesta sú od seba vzdialené len hodinu jazdy autom. Obe sú nielen významnými historickými monumentmi, ale aj pamiatkami chránenými UNESCO. Pantalica - malé skalné nekropoly, ktoré v minulosti slúžili ako pohrebiská. Všetky boli prácne vybudované do skalísk na jednom pohorí a staré sú viac ako 5000 rokov.
- ich krása spočíva v tom, že sa tam prelínajú dve významné kultúry - talianska s gréckou. Ovplyvnilo to vizáž mnohých stavieb a pamiatok. K tým najvýznamnejším patria obrovské kamenné divadlo, amfiteáter, bazilika, ale aj starobylá mestská fontána.